Křečové žíly, otoky nohou, pocit těžkých nohou, hemoroidy. To vše jsou příznaky cévního onemocnění. Víte, že často souvisí se stravou? Vybíráme z dotazů našich čtenářů... 

"Mám potíže s křečovými žilami. Byla jsem na sklerotizaci, ale potíže se mi i přesto stále vracejí. Domnívám se, že je problém dědičný. Na potíže s křečovými žilami trpí i moje maminka a babička. Lze pomocí výživy tyto potíže zmírnit?

Také bych Vás chtěla požádat o názor na prvek RUTIN. Dozvěděla jsem se, že pomáhá při zpevnění a stažení žilek (v zákolení). Máte s tímto prvkem nějakou zkušenost?"

Vaše čtenářka Karla

Doporučení nutriční poradkyně Ludmily Pszczolkové, certifikované odbornice na zdravou výživu:

"Problém křečových žil a cév patří mezi časté stížnosti pacientů v homeopatické poradně i klientů při „nutričních konzultacích“. Nemusí se jednat přímo jen o křečové žíly, ale i otoky nohou, pocit těžkých nohou nebo hemoroidy. To vše jsou příznaky cévního onemocnění.

Celostní medicína, homeopatii nevyjímaje, pohlíží na problém z pohledu celkového – nemáme nemocné jen cévy na dolních končetinách, nemáme jen hemoroidy – a ostatní cévy jsou zcela v pořádku. Problém s křečovými žílami je projevem celkového onemocnění cév a tak je na něj také třeba nahlížet. I proto je zde otázka stravy velmi důležitá!

Mnoho klientů omlouvá své onemocnění tím, že ho mají geneticky dané, že jím trpěla maminka či babička. Ano, dědičnost hraje významnou roli, ale musíme si uvědomit, že se jedná pouze o vrozené dispozice. A záleží jen na nás, zda svým životním stylem dáme těmto dispozicím možnost se projevit. Kromě genetických dispozic si totiž od maminky (a ta od babičky) odnášíme také stravovací návyky, způsob chování. A to je procentuálně téměř stejné důležité jako zmíněné dispozice. Pokud budeme žít a stravovat se stejně jako naše maminka, která má operované varixy, pak je budeme mít brzy operované také. My ale můžeme životní styl změnit a „genetickou řadu“ tak přerušit. Je jen na nás, možnost máme všichni.

Podle čínské medicíny je funkce cév přímo závislá stavu jater a žlučníku. Laicky řečeno platí následující: to, v jakém stavu budou naše cévy, je přímo úměrné stavu našich jater. A snad každý ví, že játra jsou velkým orgánem detoxikačním. Proto je prvním krokem ke zdravým cévám začít „šetřit“ játra. Pokud budeme mít játra přetížena, můžeme na sklerotizaci chodit stále dokola a nikam to nepovede.

Proto se snažte jíst zdravé potraviny s co nejmenším množstvím potravinových aditiv, tzv. „éček“. Čtěte  v obchodech všechny obaly. Klienti namítají, že pak nemohou nic jíst, že je „chemie“ ve všem. Ale to není pravda. I já mám děti a rodinu a vím, že to jde. Jen to stojí více času a úsilí. Není to dražší ani chuťově nedobré. Jen nesmíte hledat žádné polotovary, žádné „rychlíky“. Základem je dát vaření čas, nic nešidit. Nekupujte sladkosti, slané pochoutky, uzeniny, ochucené nápoje, konzervy, apod. Jsou to vyhozené peníze. Zkuste někdy na páse u pokladny dát zpočátku výše uvedené potraviny a až budou všechny namarkované, zeptejte se paní pokladní na průběžnou cenu nákupu. Budete překvapení, kolik tyto, z mého pohledu zbytečné, potraviny stojí. Jsou zbytečné a zdraví škodlivé. A řeči o tom, že tělo má jít do hrobu zhuntované a že z něčeho mít radost musíme, jsou hloupé.

Ještě si dovolím zmínku o alkoholu. Ten by lidé s cévními obtížemi pít neměli, protože alkohol je pro játra zátěží, podobně jako koření, pikantní či smažené jídlo. Pokud se tedy budete snažit dodržovat doporučení ohledně zdravé výživy a dodržovat pitný režim, budete mít daleko zdravější játra a tím i zdravější cévy. To, do jaké míry jsou potřebné umělé vitaminy a minerály v různých potravinových doplňcích, nechám na vašem uvážení. Jen pro informaci uvedu, že vstřebatelnost těchto průmyslově vyrobených doplňků je asi 20%. A kromě žádoucích vitaminů a minerálů obsahují barviva, konzervanty, umělé cukry...

Nyní se vraťme k játrům. Játra detoxikují všechno, co sníme a vypijeme. Kromě toho ale játra velmi citlivě reagují na naše emoce. Změnit stravovací návyky jde poměrně snadno a rychle. S emocemi je to těžší. Vřele doporučuji film „Jíst, meditovat, milovat“. Julia Roberts tam přijíždí za starým guru, aby jí pomohl najít smysl života a vyléčil její duši. Mimo jiné jí řekl zajímavou věc: "Budete zdravá, až se budete smát svými játry." Je to 100% pravda. Játra „monitorují“ naše emoce, konkrétně je to agrese, zlost, rozčilení. Co dodat? Lidé, kteří nemyslí na zdravé jídlo a k tomu se stresují a rozčilují, mají velmi oslabenou dráhu jater (tzn. meridián jater) a to se často projevuje cévními problémy.

Dalším krokem ke zdravým játrům je tedy změna životního přístupu k ostatním lidem i k sobě samému. To však není náplní nutriční poradny a ani mi nepřísluší o tom psát.

Závěrem se ještě zmíním o Rutinu, který patří mezi antioxidanty, což jsou velmi důležité látky bránící naše tělo před závažnými chorobami. Rutin zlepšuje elasticitu cévní stěny, snižuje „špatný“ cholesterol. Vřele ho doporučuji přijímat v naturálním stavu – tedy v potravinách jako je pohanka (tady nedoporučuji dlouhé vaření), chřest, rajčata a jablka (slupka), broskve, nektarinky, banány. Můžete si ho také koupit ve formě doplňků stravy, ale pokud budete rutin získávat v přirozeném stavu, budete přijímat i jiné vitaminy, minerály a také vlákniny včetně přírodních látek, které vstřebávání potřebných nutrientů zvyšují.

Pročtěte si další články v sekci "Zdravá výživa", kde jsou zásady zdravé výživy popsány. Zejména pak informace týkající se chleba a bílé mouky. Určitě si nenechte ujít ani článek MUDr. Hany Váňové o překyselení organismu a rady, jak se mu vyhnout. Cévní obtíže jsou totiž také jedním z důsledků překyselení organizmu.

Na závěr si dovolím napsat výčet běžných potravin, které jsou, dle mých zkušeností, na našem trhu nejkvalitnější.

  • Nápoje – černé čaje a zelené čaje (lépe sypané), obyčejná voda popř. minerální nesycené vody. Z čajů pro děti jsou vhodné čaje Leros, ovocný dětský z lékárny. Neobsahují barviva ani příchutě a aroma. Zkuste si udělat doma čaj z ovocných plodů a sami uvidíte (spíše neuvidíte).
  • Mléko – zakysané nedochucované mléčné výrobky (lepší je přidat domácí marmeládu) – raději s vyšším obsahem tuku – výrobky Jesenické, Choceňské, jogurty Hollandia. Jesenická smetana a polosmetana. Mléko je nejkvalitnější Olma Bio mléko, Madeta s červeným vrškem, Amálka. U jogurtů je zapotřebí číst složení – v žádném případě by neměly obsahovat škroby, protože ty jsou s mléčnou bílkovinou velmi špatně stravitelné.
  • Sýry – kupujte výhradně tučné, tvrdé. V žádném případě tavené, protože obsahují tavící soli, které nepříznivě ovlivňují metabolismus vápníku a fosforu, vyplavují vápník z kostí a tím jsou nebezpečné pro vznik osteoporózy a zvýšené lomivosti kostí. Pro tělo jsou zátěží a způsobují překyselení.
  • Maso – jehněčí, králík, ryby, krůta, telecí, vepřové. V žádném případě uzeniny. Občas kvalitní dušená šunka, nebo šunka od kosti, vepřová, ne drůbeží!!! Také anglická slanina, ta dražší, nelisovaná a doma vyškvařené vepřové sádlo. Vhodné nejsou žádné párky, ani klobásky - kromě domácích, bez glutamátů, nitrátů a sojového granulátu.
  • Máslo – ne rostlinné tuky a margaríny. Nejlepší je klasické české máslo, ideální bio.
  • Sladkosti – tady s rozumem. Milka čokoláda - jen ta obyčejná, Kinder čokoláda (tyčinky s mlékem), pardubické perníky jen švestkové (ne Tesco, Penam, apod.). Piškoty jen Paffino v omezeném množství. Dobré jsou také „sezamky“, nebo obyčejná karamela, a to zcela výjimečně. Domácí karamel je vhodnější, i na slazení čaje, není kyselinotvorný jako bílý cukr, ale zásaditý.
  • Ovoce a zelenina – lepší jsou naše produkty (potraviny nemusí „cestovat“) – nejméně alergizující jsou cukety, baklažány, zelené fazolky, salátová okurka, zelené saláty, avokádo, žlutý meloun s bílou dužninou, bílá ředkev, hroznové víno.
  • Přílohy – ty jsou vhodné do jisté míry všechny. Brambory jsou lepší červené, těstoviny celozrnné, rýže divoká, basmati, jasmínová (u vietnamských prodejců máte jistotu, že je z letošní sklizně – ta v „našich“ obchodech může být i tři roky stará). Velmi vhodná je pohanka, jáhly, kroupy, ovesné vločky. Lze koupit (v případě alergie na pšenici) i mouku jáhlovou, pohankovou."

Dobrou chuť!

Vaše Ludmila Pszczolková

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.