Oranžově zbarvené plody plné šťávy, které nás hladí svou svěží vůní, připomínají nám barvou podzimní listí a drží nás v jemné nostalgii po letních západech slunce na dovolené… Oranžová barva symbolizuje mládí, radost ze života, optimismus. Lze ji využít při nechuti, pesimismu a takzvaných podzimních „depkách“. Říká se, že oranžová barva nás nabádá ke zvědavosti a podněcuje chuť zažít dobrodružství.

Tak pojďme na to – objevme společně, proč je dobré čas od času mít v misce s ovocem i oranžové pomeranče.

 • Chutnají dětem i dospělým, a pokud chcete zvýšit příjem vitamínů, volíte správně, protože pomeranče obsahují vitamín C (chrání buňky neutralizací volných radikálů), působí proti krvácení dásní i krvácení z nosu.
 • Obsahují draslík, který je nezbytný k udržování stabilní tepové frekvence.
 • Preventivně působí proti vzniku ledvinových kamenů, chrání svalovou hmotu a hustotu kostí.
 • Konzumace pomerančů napomáhá buněčnému metabolismu.
 • Nabídněte je školou povinným dětem – pomáhají lepšímu soustředění a podporují duševní energii.
 • Podporují růst vlasů a pevnost vaziv.
 • Malé děti, zejména ty, které právě nastoupily do školky, budou potřebovat posílit imunitní systém – i zde pomůže konzumace pomerančů.
 • A něco i pro dospělé – prý aktivizují všechny žlázy v těle a zvyšují libido.

V přírodním léčitelství se pomeranče podávají k řešení potíží souvisejících s trávením: poruch trávení, plynatosti, ale i infekčních a horečnatých onemocnění.

Podle slov Jiřího Bodláka díky vysokému obsahu vitamínu C, karotenoidů, flavonoidů a terpenů existuje předpoklad, že pomeranče mohou preventivně bránit vzniku rakoviny prsu a žaludku a že působí proti arterioskleróze a astmatu.

Aromaterapie využívá svěží, intenzivní pomerančovou silici v kosmetice pro mastnou a zralou pleť, při celulitidě, k regeneraci pokožky, k dezinfekci úst, k masážím apod. Pomerančová silice má výrazné protikřečové účinky, pomáhá při žaludeční nevolnosti, bolestech zažívacího traktu, při zvracení, pálení žáhy i při bolestech hlavy.

Působí i na psychickou stránku – podpoří kreativitu a optimismus, pomůže spontánnosti, hravosti a pocitu štěstí. Intenzivní pomerančová vůně umožní zbavit se strachu, nervozity, rigidity. Připomíná, že všeho je dostatek.

Éterický olej z pomeranče má antiseptické, pročišťující, posilující, osvěžující účinky. Hodí se do směsí – příjemně se mísí s dalšími vůněmi (levandule, heřmánek římský, mandarinka, eukalyptus, geránie…)

Ajurvéda považuje pomeranče za těžce stravitelné a syté ovoce a jeho účinky jsou podle ní kyselé, sladké a prohřívací. Z hlediska účinků na jednotlivé dóši (typy) dokáže pomeranč zklidnit vátu. Pomeranče prospívají pittě, ale jen v případě, že jsou sladké. Přemíra pomerančů zahleňuje.

Ajurvéda má několik doporučení ohledně konzumace pomerančů:

 • Sklenice čerstvé šťávy se špetkou kamenné soli prospívá při nadměrné únavě po sportu.
 • Sklenice čerstvé pomerančové šťávy s půl lžičkou přírodního cukru a špetkou mletého kumínu mírní krvácení dásní, pomáhá i při hemoroidech.
 • Při pocitech pálení při močení a při vysokém krevním tlaku se doporučuje jedna sklenička čerstvé pomerančové šťávy s půl skleničkou kokosové šťávy 2–3x denně.
 • V případě stavů úzkosti, napětí a bušení srdce pomáhá 1 sklenice čerstvé pomerančové šťávy s lžičkou medu a špetkou muškátového oříšku.
 • Šťáva ze sladkých pomerančů je velmi výživná pro těhotné ženy.

TIP:
1. Při podzimním zavařování využijte výraznou chuť pomerančů. Do zavařovací sklenice s ovocem (jablíčka, hrušky…) vložte kolečko bio pomeranče a postupujte podle svého ověřeného receptu.
2. Vyzdobte své obydlí oranžovou barvou, použijte pomerančové dekorace, pokud chcete v podzimní dny podpořit radost ze života, pocit štěstí a představu slunce a tepla.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.