Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Léčivé houby - lesní poklady

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Houby sbírali již naši dávní předkové. Nejstarší záznamy o jejich používání jsou z Dálného východu. Ve středověku se houbám lidé spíš vyhýbali pro jejich nejasný původ, a protože rostly na temných a podivných vlhkých místech. Až v polovině 18. století vznikla nauka o houbách – mykologie – jako seriózní vědecký obor. Do konce 20. století se však odborníci stále přeli, jestli houby zařadit mezi rostliny, nebo živočichy. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdaléna Dobromila Staňková

Houby jsou důležitou součástí ekosystému a rostou v symbióze s určitými druhy stromů, kterým zprostředkovávají některé minerály z půdy a mohou je i chránit před těžkými kovy. Také pro zvířata jsou cenným zdrojem minerálů a vitamínů. Dnes je řadíme do samostatné kategorie a mají své místo nejen ve výuce přírodopisu, ale i v některých oborech medicíny. Houby se k léčení využívají především v Asii a odtud k nám také přicházejí znalosti o jejich používání. V Japonsku například práškem z hub dochucují pokrmy a popíjejí houbové čaje.

Co léčivé houby obsahují a jak působí:

Obsahují velké procento vody, bílkoviny, sacharidy, vlákninu a především mnoho cenných minerálů – draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, vitamíny skupiny B a vitamíny C, D, E, K. Houby mají schopnost natahovat do sebe i škodlivé látky jako těžké kovy – kadmium, olovo, rtuť, proto je nikdy nesbíráme v okolí silnic a na znečištěných místech. Léčivé houby obsahují léčivé látky, jako jsou beta-glukany, které se vyskytují i v pivních kvasnicích, ovsu, ječmenu a řasách.

Beta-glukany aktivují vlastní imunitní systém těla, mají antibiotické účinky, snižují hladinu cukru i cholesterolu v krvi, léčí záněty a regenerují vnitřní orgány jako játra a ledviny. Detoxikují – pomáhají zbavovat tělo jedů, tlumí bolest a alergické projevy. Využívají se k léčbě cukrovky, rakoviny, HIV, hepatitidy B a vysokého krevního tlaku. Kromě hlívy ústřičné a ucha Jidášova, které můžeme najít v přírodě, se také dá vypěstovat doma nebo zakoupit čerstvá i sušená léčivá houba houževnatec jedlý zvaný „ši take“. Další léčivou houbou je lesklokorka lesklá – „reishi“, která roste v lesích i u nás. V Číně se užívá při prevenci a léčení onkologických a alergických nemocí i podpoře imunity. Lesklokorka má podobné účinky jako hlíva.

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je velmi oblíbená a dostupná houba. Kromě hlívy ústřičné existují i další též léčivé druhy hlív. Hlíva roste u nás v listnatých lesích jako dřevokazná houba na starých kmenech a pařezech stromů, ale dá se snadno i pěstovat nebo zakoupit v ochodech a na trzích se zeleninou. Má příjemně houbovo-oříškovou chuť a pevnou dužinu. Dá se snadno i sušit na čaj nebo do polévek. Nohy hub bývají tvrdší, a pokud je neuplatníme do jídla, dají se usušit. Hlíva obsahuje mnoho aminokyselin – arginin, histidin, lysin, tryptofan – a vitamíny – B1, B2, B3, B6, B12, D a K. Dále v hlívě najdeme minerály – železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selen, chrom, měď, bor a jod. Hlíva má protizánětlivé účinky, pomáhá proti virům, bakteriím i plísňovým onemocněním, také při vleklých zánětech, artritidě, cukrovce, vysokém tlaku, kožních a alergických onemocněních i bradavicích virového původu.

Beta-glukany mají také příznivé hojivé účinky na pokožku při zevním použití formou masti či krému při ekzémech, také zpomalují stárnutí pokožky. Hlíva detoxikuje celý organismus, včetně nervových drah a šedé kůry mozkové, poškozené tkáně regeneruje. Dokonce i při artróze a osteoporóze u starších lidí zlepšuje stav kostí a kloubů. Doporučuje se proto preventivně i ženám v přechodu. Celkově posiluje při duševním i fyzickém vyčerpání a povzbuzuje imunitu = obranyschopnost organismu. Pomáhá jako podpůrná léčba při antibiotické léčbě, onkologické léčbě, léčbě leukémie a HIV, při radioaktivní zátěži – rentgenování a mamografu, létaní letadlem, radioterapii, chemoterapii – i při psychickém stresu. Pro rodiny s dětmi se osvědčilo začínat s prevencí nemocí z nachlazení už na podzim se začátkem školy. Pro posílení imunity se doporučuje užívat hlívu v kombinaci s rakytníkem denně po dobu nejméně 30 dní v kapslích, sirupu, čaji nebo v jídle 50 g čerstvé houby či 5 g sušené (1 polévková lžíce a pro děti 1 lžička). Také do medu si můžeme přidat prášek z doma usušené hlívy, preventivně stačí špetka prášku (dětem podáváme med nejdříve od 1 roku věku).

Jidášovo ucho – boltcovitka bezová

Jidášovo ucho je tradiční houba čínské medicíny. Připomíná vzhledem i na omak lidské ucho, a proto ji nelze ani zaměnit s jinou houbou. Najdeme ji na kmenech starých bezů, ale i vrb nebo jiných stromů obvykle na podzim v době, kdy je dost vlhko. Dá se také pěstovat doma na odumřelém dřevě z bezu, akátu, olše, břízy, jasanu, javoru nebo buku nebo lze si přinést z lesa již houbou porostlé dřevo a pak stačí jen zalévat a sklízet. Sušené Jidášovo ucho lze zakoupit v asijských potravinách. Před použitím ho je třeba namočit, až nabobtná. Zachovává si chrupavou konzistenci i po uvaření a přidává se do čínských jídel. Léčí zažívací potíže, žaludek a hemoroidy a celkově pročišťuje. Snižuje krevní tlak, působí jako prevence kornatění cév a infarktu. Podporuje imunitu, růst vlasů, nehtů a zdravou pleť. Pomáhá při vyčerpání a po fyzické zátěži například po porodu a v rekonvalescenci po nemoci.

Pro zdraví duše:

Při dlouhodobé léčbě vážných nemocí, jako je rakovina, pomáhá trpělivost a pevná vůle spolu s přijetím a pochopením významu nemoci, upřímné odpuštění všem i sobě. Lékem je láska. Milujte svůj život i druhé lidi i v okamžicích, kdy se vám zdánlivě pod rukama všechno rozpadá.

Recepty pro zdraví - praktické použití léčivých hub:

  • Sušení a práškování: Stejně jako sušíme na plátky pokrájené hříbky nasbírané z lesa, můžeme si usušit i zakoupené či vypěstované druhy hub, jako je hlíva ústřičná. Sušíme jen zcela zdravé mladé houby bez plísní. Houby obsahují velké množství vody. Sušením se zmenší jejich objem až o 90 %. K sušení se osvědčily kromě elektrických sušiček dřevěné rámy s napnutou silonovou síťovinou (lze zakoupit jako síť do oken proti hmyzu). Stejné používám k sušení bylin a ovoce. Velikost rámů zvolíme podle velikosti radiátorů ústředního topení nebo roštů v troubě. V elektrické troubě sušíme houby při max. teplotě 60 °C (teploty přes 60 °C ničí beta-glukany) s pootevřenými dvířky nebo zapnutým ventilátorem. Suché houby ukládáme do papírových nebo plátěných sáčků a skladujeme na suchém místě. Do uzavřených sklenic lze dávat jen zcela suché houby. Prášek ze sušených hub získáme podrcením v hmoždíři, pomletím v mlýnku na kávu či rozmixováním v nádobce k mixéru.
  • Čaje: K léčení užíváme 1 čajovou lžičku prášku z hub jako čaj nebo v polévce. Houbový prášek lze také plnit do želatinových kapslí zakoupených v lékárně – podáváme 2 kapsle 2x denně. Sušenou hlívu lze pro lepší chuť i účinek na podporu imunity míchat s bylinkami – rakytníkem – listy i plody a podávat jako prevenci od podzimu i dětem. Různé přípravky pro děti s hlívou a rakytníkem lze zakoupit i v lékárně, ale domácí budou jistě levnější. Beta-glukany se ničí varem, proto čaje nevaříme, ale zalíváme jen vodou vychladlou na 60 °C.
  • Extrakt z ucha Jidášova získáme povařením 5 lžic sušeného Jidášova ucha v 1/2 litru vody. Vaříme na mírném ohni asi 1 hodinu. Svaříme tekutinu asi na polovinu. Pak vychladlý výluh přecedíme a nalijeme do tmavé skleničky. Skladujeme v ledničce a užíváme 1 lžičku denně do čaje. Zbytek hub dáme do polévky.

Pro děti a maminky:

Podle čínské medicíny se doporučuje maminkám po porodu posilující tonikum z Jidášova ucha. Hlíva je výborná pro podporu imunity zejména pro děti, které nastupují do školky. Prášek z usušené hlívy můžeme dětem přidat do čaje nebo na lžičku medu či sirupu z rakytníku. Nemá žádnou výraznou chuť.

Houbaření s dětmi je u nás velmi oblíbené. Sbíráme vždy jen houby na čistých místech, jen ty, které bezpečně poznáme, nebo se poradíme v nejbližší mykologické poradně, případně je raději zakoupíme od prověřeného prodejce či vypěstujeme sami. Malým dětem do 3 let bychom neměli houby vůbec dávat pro jejich horší stravitelnost, zejména k večeři, aby se nebudily s bolením bříška. Můžeme jim ale houby podávat formou čaje nebo polévky – vývarů bez kousků hub. Některé děti houby moc rády sbírají, ale odmítají je jíst. Respektujeme jejich chutě a nenutíme jim je, časem se chutě dětí mění.

Domácí pěstování hub:

Léčivé houby, jako je hlíva ústřičná a Jidášovo ucho, patří mezi houby dřevokazné a rostou volně v naší přírodě na starých stromech, bezu, vrbě a dalších. Tyto a další druhy hub se dají snadno pěstovat v domácích podmínkách ve stinném koutě zahrady, nebo postačí i vlhký sklep či zčásti zastíněný balkón. Houby se pěstují buď na špalcích dřeva (dub, buk, topol), které se předem namáčejí pak navrtají a naočkují houbovou kulturou, nebo na zakoupených substrátech z pilin či slámy. Sklízíme po 10–12 týdnech. Existují i specializované obchody, kde vám prodají vše potřebné a s pěstováním poradí.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize "Bylinky pro děti a maminky" a přímo od autorky článku M. D. Staňková na jejích přednáškách a seminářích.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu "Mamma Mia" na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 24.10.2020 04:32

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze