Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Léčivé houby - lesní poklady

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Houby sbírali již naši dávní předkové. Nejstarší záznamy o jejich používání jsou z Dálného východu. Ve středověku se houbám lidé spíš vyhýbali pro jejich nejasný původ, a protože rostly na temných a podivných vlhkých místech. Až v polovině 18. století vznikla nauka o houbách – mykologie – jako seriózní vědecký obor. Do konce 20. století se však odborníci stále přeli, jestli houby zařadit mezi rostliny, nebo živočichy. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdaléna Dobromila Staňková

Houby jsou důležitou součástí ekosystému a rostou v symbióze s určitými druhy stromů, kterým zprostředkovávají některé minerály z půdy a mohou je i chránit před těžkými kovy. Také pro zvířata jsou cenným zdrojem minerálů a vitamínů. Dnes je řadíme do samostatné kategorie a mají své místo nejen ve výuce přírodopisu, ale i v některých oborech medicíny. Houby se k léčení využívají především v Asii a odtud k nám také přicházejí znalosti o jejich používání. V Japonsku například práškem z hub dochucují pokrmy a popíjejí houbové čaje.

Co léčivé houby obsahují a jak působí:

Obsahují velké procento vody, bílkoviny, sacharidy, vlákninu a především mnoho cenných minerálů – draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, vitamíny skupiny B a vitamíny C, D, E, K. Houby mají schopnost natahovat do sebe i škodlivé látky jako těžké kovy – kadmium, olovo, rtuť, proto je nikdy nesbíráme v okolí silnic a na znečištěných místech. Léčivé houby obsahují léčivé látky, jako jsou beta-glukany, které se vyskytují i v pivních kvasnicích, ovsu, ječmenu a řasách.

Beta-glukany aktivují vlastní imunitní systém těla, mají antibiotické účinky, snižují hladinu cukru i cholesterolu v krvi, léčí záněty a regenerují vnitřní orgány jako játra a ledviny. Detoxikují – pomáhají zbavovat tělo jedů, tlumí bolest a alergické projevy. Využívají se k léčbě cukrovky, rakoviny, HIV, hepatitidy B a vysokého krevního tlaku. Kromě hlívy ústřičné a ucha Jidášova, které můžeme najít v přírodě, se také dá vypěstovat doma nebo zakoupit čerstvá i sušená léčivá houba houževnatec jedlý zvaný „ši take“. Další léčivou houbou je lesklokorka lesklá – „reishi“, která roste v lesích i u nás. V Číně se užívá při prevenci a léčení onkologických a alergických nemocí i podpoře imunity. Lesklokorka má podobné účinky jako hlíva.

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je velmi oblíbená a dostupná houba. Kromě hlívy ústřičné existují i další též léčivé druhy hlív. Hlíva roste u nás v listnatých lesích jako dřevokazná houba na starých kmenech a pařezech stromů, ale dá se snadno i pěstovat nebo zakoupit v ochodech a na trzích se zeleninou. Má příjemně houbovo-oříškovou chuť a pevnou dužinu. Dá se snadno i sušit na čaj nebo do polévek. Nohy hub bývají tvrdší, a pokud je neuplatníme do jídla, dají se usušit. Hlíva obsahuje mnoho aminokyselin – arginin, histidin, lysin, tryptofan – a vitamíny – B1, B2, B3, B6, B12, D a K. Dále v hlívě najdeme minerály – železo, draslík, fosfor, sodík, zinek, selen, chrom, měď, bor a jod. Hlíva má protizánětlivé účinky, pomáhá proti virům, bakteriím i plísňovým onemocněním, také při vleklých zánětech, artritidě, cukrovce, vysokém tlaku, kožních a alergických onemocněních i bradavicích virového původu.

Beta-glukany mají také příznivé hojivé účinky na pokožku při zevním použití formou masti či krému při ekzémech, také zpomalují stárnutí pokožky. Hlíva detoxikuje celý organismus, včetně nervových drah a šedé kůry mozkové, poškozené tkáně regeneruje. Dokonce i při artróze a osteoporóze u starších lidí zlepšuje stav kostí a kloubů. Doporučuje se proto preventivně i ženám v přechodu. Celkově posiluje při duševním i fyzickém vyčerpání a povzbuzuje imunitu = obranyschopnost organismu. Pomáhá jako podpůrná léčba při antibiotické léčbě, onkologické léčbě, léčbě leukémie a HIV, při radioaktivní zátěži – rentgenování a mamografu, létaní letadlem, radioterapii, chemoterapii – i při psychickém stresu. Pro rodiny s dětmi se osvědčilo začínat s prevencí nemocí z nachlazení už na podzim se začátkem školy. Pro posílení imunity se doporučuje užívat hlívu v kombinaci s rakytníkem denně po dobu nejméně 30 dní v kapslích, sirupu, čaji nebo v jídle 50 g čerstvé houby či 5 g sušené (1 polévková lžíce a pro děti 1 lžička). Také do medu si můžeme přidat prášek z doma usušené hlívy, preventivně stačí špetka prášku (dětem podáváme med nejdříve od 1 roku věku).

Jidášovo ucho – boltcovitka bezová

Jidášovo ucho je tradiční houba čínské medicíny. Připomíná vzhledem i na omak lidské ucho, a proto ji nelze ani zaměnit s jinou houbou. Najdeme ji na kmenech starých bezů, ale i vrb nebo jiných stromů obvykle na podzim v době, kdy je dost vlhko. Dá se také pěstovat doma na odumřelém dřevě z bezu, akátu, olše, břízy, jasanu, javoru nebo buku nebo lze si přinést z lesa již houbou porostlé dřevo a pak stačí jen zalévat a sklízet. Sušené Jidášovo ucho lze zakoupit v asijských potravinách. Před použitím ho je třeba namočit, až nabobtná. Zachovává si chrupavou konzistenci i po uvaření a přidává se do čínských jídel. Léčí zažívací potíže, žaludek a hemoroidy a celkově pročišťuje. Snižuje krevní tlak, působí jako prevence kornatění cév a infarktu. Podporuje imunitu, růst vlasů, nehtů a zdravou pleť. Pomáhá při vyčerpání a po fyzické zátěži například po porodu a v rekonvalescenci po nemoci.

Pro zdraví duše:

Při dlouhodobé léčbě vážných nemocí, jako je rakovina, pomáhá trpělivost a pevná vůle spolu s přijetím a pochopením významu nemoci, upřímné odpuštění všem i sobě. Lékem je láska. Milujte svůj život i druhé lidi i v okamžicích, kdy se vám zdánlivě pod rukama všechno rozpadá.

Recepty pro zdraví - praktické použití léčivých hub:

  • Sušení a práškování: Stejně jako sušíme na plátky pokrájené hříbky nasbírané z lesa, můžeme si usušit i zakoupené či vypěstované druhy hub, jako je hlíva ústřičná. Sušíme jen zcela zdravé mladé houby bez plísní. Houby obsahují velké množství vody. Sušením se zmenší jejich objem až o 90 %. K sušení se osvědčily kromě elektrických sušiček dřevěné rámy s napnutou silonovou síťovinou (lze zakoupit jako síť do oken proti hmyzu). Stejné používám k sušení bylin a ovoce. Velikost rámů zvolíme podle velikosti radiátorů ústředního topení nebo roštů v troubě. V elektrické troubě sušíme houby při max. teplotě 60 °C (teploty přes 60 °C ničí beta-glukany) s pootevřenými dvířky nebo zapnutým ventilátorem. Suché houby ukládáme do papírových nebo plátěných sáčků a skladujeme na suchém místě. Do uzavřených sklenic lze dávat jen zcela suché houby. Prášek ze sušených hub získáme podrcením v hmoždíři, pomletím v mlýnku na kávu či rozmixováním v nádobce k mixéru.
  • Čaje: K léčení užíváme 1 čajovou lžičku prášku z hub jako čaj nebo v polévce. Houbový prášek lze také plnit do želatinových kapslí zakoupených v lékárně – podáváme 2 kapsle 2x denně. Sušenou hlívu lze pro lepší chuť i účinek na podporu imunity míchat s bylinkami – rakytníkem – listy i plody a podávat jako prevenci od podzimu i dětem. Různé přípravky pro děti s hlívou a rakytníkem lze zakoupit i v lékárně, ale domácí budou jistě levnější. Beta-glukany se ničí varem, proto čaje nevaříme, ale zalíváme jen vodou vychladlou na 60 °C.
  • Extrakt z ucha Jidášova získáme povařením 5 lžic sušeného Jidášova ucha v 1/2 litru vody. Vaříme na mírném ohni asi 1 hodinu. Svaříme tekutinu asi na polovinu. Pak vychladlý výluh přecedíme a nalijeme do tmavé skleničky. Skladujeme v ledničce a užíváme 1 lžičku denně do čaje. Zbytek hub dáme do polévky.

Pro děti a maminky:

Podle čínské medicíny se doporučuje maminkám po porodu posilující tonikum z Jidášova ucha. Hlíva je výborná pro podporu imunity zejména pro děti, které nastupují do školky. Prášek z usušené hlívy můžeme dětem přidat do čaje nebo na lžičku medu či sirupu z rakytníku. Nemá žádnou výraznou chuť.

Houbaření s dětmi je u nás velmi oblíbené. Sbíráme vždy jen houby na čistých místech, jen ty, které bezpečně poznáme, nebo se poradíme v nejbližší mykologické poradně, případně je raději zakoupíme od prověřeného prodejce či vypěstujeme sami. Malým dětem do 3 let bychom neměli houby vůbec dávat pro jejich horší stravitelnost, zejména k večeři, aby se nebudily s bolením bříška. Můžeme jim ale houby podávat formou čaje nebo polévky – vývarů bez kousků hub. Některé děti houby moc rády sbírají, ale odmítají je jíst. Respektujeme jejich chutě a nenutíme jim je, časem se chutě dětí mění.

Domácí pěstování hub:

Léčivé houby, jako je hlíva ústřičná a Jidášovo ucho, patří mezi houby dřevokazné a rostou volně v naší přírodě na starých stromech, bezu, vrbě a dalších. Tyto a další druhy hub se dají snadno pěstovat v domácích podmínkách ve stinném koutě zahrady, nebo postačí i vlhký sklep či zčásti zastíněný balkón. Houby se pěstují buď na špalcích dřeva (dub, buk, topol), které se předem namáčejí pak navrtají a naočkují houbovou kulturou, nebo na zakoupených substrátech z pilin či slámy. Sklízíme po 10–12 týdnech. Existují i specializované obchody, kde vám prodají vše potřebné a s pěstováním poradí.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize "Bylinky pro děti a maminky" a přímo od autorky článku M. D. Staňková na jejích přednáškách a seminářích.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu "Mamma Mia" na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 19:39

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze