Neštovice (Varicella) je virové, velmi nakažlivé onemocnění, které probíhá převážně v dětském věku. Nemoc se šíří kapénkovou infekcí a dotekem postižené kůže. Pacient je infekční už 1–2 dny před kožním výsevem až do úplného zaschnutí posledního pupínku. Toto onemocnění je nejvíce typické pro období předškolního věku a ve školkách se velmi rychle šíří. 

Reklama: Oscillococcinum

Mezi příznaky patří typické svědivé puchýřky naplněné tekutinou. Stav může provázet únava, bolesti hlavy, zvýšená teplota nebo horečka. Puchýřky se objevují obvykle na kůži celého těla, mohou postihnout i sliznici dutiny ústní nebo pohlavních orgánů.

Takto nemocné dítko je třeba držet izolovaně od kolektivu. Je vhodné zajistit klidový režim a dostatek spánku. Organismus tak podpoří své přirozené regenerační procesy.

Pro lokální ošetření se doporučuje potírat puchýřky tea tree olejem, který má dezinfekční účinky a zmírní svědění. Dobře působí i Dapis gel nebo obyčejný tekutý pudr (bez mentolu).

Homeopatie nabízí při léčbě neštovic pomocnou ruku v podobě těchto léků:

  • Lékem číslo jedna je Rhus toxicodendron 15 C – je to lék na fázi výsevu puchýřků naplněných tekutinou. Podáváme od prvních příznaků výsevu až do zaschnutí posledního pupínku 3× denně.
  • Mezereum 9 C je lékem fáze tvorby strupů. Tato fáze je nepříjemná v tom, že kůže pod stroupky svědí a děti mají tendenci se škrabat a strhávat strupy. Mezereum sníží svědivost a podpoří hojení tkání pod strupem. Dávkování 3× denně.
  • Pro prevenci tvorby jizev se používá Antimonium tartaricum 9 C 1× denně během fáze tvorby strupů až do úplného zahojení.

Pokud má dítě horečku, přidáme homeopatické léky na horečku podle příznaků:

  • Ferrum phosphoricum 15 C – teplota spíše zvýšená (do 38–38,5 °C), kůže může být pokrytá studeným, lepkavým potem. Dítě je unavené a přecitlivělé na hluk. Dávkování: 3–5× denně.
  • Aconitum napellus 15 C – vysoká horečka, často začíná kolem půlnoci. Je to tzv. suchá horečka – bez pocení. Silná žízeň na studenou vodu. Dávkování po 15 min. nebo rozpustit 5 granulí do vody, popíjet.
  • Belladonna 15 C – vysoká teplota s výrazným pocením. Nemocný je rozpálený, má červené tváře, pocit tepání v hlavě, může být žízeň, ale nemusí. Dávkování po 15 min. do úlevy nebo do pitného režimu a často popíjet.

Zdroj: Magazín Healthcomm

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.