Tento článek bych ráda věnovala velmi častému problému, se kterým se setkávám u psů i koček a tím je laryngitida.

Co to je laryngitida a proč přichází?

Jde o zánět hrtanu, který nám způsobuje nějaký vir. Velmi často se také může jednat o projev psychiky. Na to velký pozor! Říká se, že kdo kašle, chce něco vyjádřit. Ať už je to projev, že chce být vnímám, viděn či prostě jen respektován.

V každém případě jde nejprve o naprosto přesné stanovení diagnózy u veterináře, který musí vyloučit jiná onemocnění, která se mohou laryngitidě navenek podobat. To, že vám pejsek nebo kočička kašle, totiž vůbec nemusí znamenat, že má jen kašel. Může to značit taktéž vážnější nemoc, ať už onemocnění srdce nebo třeba rakovinu plic apod. Toto vše se musí vyloučit, aby se opravdu vědělo, že jde pouze a jen o toto onemocnění.

Jak se laryngitida projevuje?

Pes či kočička pokašlává. Kašel je většinou dávivý a suchý. Bohužel díky ustavičnému nucení ke kašli, zvířata často i zvrací a trpí nechutenstvím. Jako clonu proti bakteriální infekci např. u starých nebo jinak rizikových zvířat (např. kardiaků) veterinář většinou nasadí na pár dní léčbu antibiotiky. Dalšími příznaky je viditelné polykání naprázdno, jakoby něco zvířeti uvízlo v krku. Zvířátko je většinou apatické, smutné a bez zájmu. Může se objevit i teplota a celkové oslabení.

Homeopatická léčba

  • Jako první v tomto případě volím Oscillococcinum. Vždy dávkuji 1-2x denně maličké víčko, kterým je uzavřená ampulka, přímo zvířeti do tlamky. Pokud odmítá, dám rozředěné v převařené nebo kojenecké vodě ve 2 ml stříkačce, ve které nechávám volně granulky rozpustit. Toto vícesložkové homeopatikum celkově podporuje imunitu a zkracuje dobu léčby onemocnění.
  • Druhým lékem pro toto onemocnění je Drosera. Podávám v ředění 9 nebo 15 C i 3x denně. U tohoto léku má zvíře často nauzeu (nutkání na zvracení) nebo zvrací.
  • Pokud má zvíře tendenci u kašle hodně pít a zrychleně dýchá, je vystrašené a nervózní, především na začátku onemocnění, podávám Aconitum napellus 15 C.
  • Pokud je navíc zvíře zimomřivé, staré a hrozí i případný zápal plic, podávám Ferrum phosphoricum 9 C.
  • Proti zvracení nahromaděných slin z neustálého kašle a polykání podávám často Ipecacuanhu 9 C.
  • Pokud je zvířátko po léčbě a stále ještě občas pokašlává, zvláště pak při námaze a pohybu, volím na doléčení Bryonia alba 9 C a stále podávám i Oscillo.

Celkově zvířeti zajistíme klid, teplo a dostatek tekutin. Jedná se o onemocnění, které trvá déle, takže tomu dejte čas.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.