V dnešním díle seriálu o homeopatických lécích se chci věnovat léku, který je vyroben z bylinky – routy vonné, homeopaticky Ruta graveolens.

Tato bylinka je hojně rozšířena ve Středomoří a již v dobách starého Řecka a Egypta se používala k posílení zraku, vyvolání potratu či menstruace.

Je to lék, jehož dominantní sférou účinku je pojivová tkáň a pohybový aparát. K hlavním příznakům tohoto léku patří ztuhlost a bolesti svalů a šlach, především v důsledku poranění, natažení nebo přetížení. Pomáhá tam, kde si pacient stěžuje na bolesti, které popisuje jako bolavé, tupé a doprovází je pocity rozbitosti a také neklid. To vede k tomu, že postiženým kloubem musí neustále hýbat a zkoušet jej rozmasírovat.

Někdy si pacient může stěžovat doslova na to, že „ho bolí celý člověk“. Bolesti doprovází ztuhlost a slabost, a proto je pro něj těžké se například zvednout ze židle. Také mohou mít pocit, že je neunesou klouby a podlomí se jim nohy.

Ruta se nejčastěji používá u podvrtnutí a natažení kloubů, ale může být účinná i u bolestí dolní části zad či při chronických zánětech kloubů. Je to důležitý lék na záněty šlach a burzitidy.

Speciální indikací je použití tohoto léku u tzv. gangliomu, což je výchlipka kloubní výstelky navenek. Nejčastěji se s ním setkáváme na zápěstí.

Další specifickou indikací tohoto léku je únava očí, zejména z umělého osvětlení, z dlouhého sledování monitoru počítače či jemné práce jako je čtení drobných písmen, vyšívání nebo hodinářská práce apod. Oči mohou být zarudlé, s pálivými bolestmi. Tyto potíže mohou doprovázet i bolesti hlavy.

Své využití má Ruta graveolens i ve stomatologii po extrakcích zubů, kdy se používá k prevenci tzv. syndromu suchého lůžka.

Potíže u tohoto léku se zlepšují teplem, vleže na zádech, mírným pohybem a třením postiženého místa. Zhorší se naopak chladem, vlhkým chladem a počasím či tělesnou námahou.

Ve většině indikací se tento lék dobře kombinuje s lékem Arnica montana.

Používá se v ředěních 9 C, 15 C či 30 C v obvyklém dávkování – 5 granulí 3x denně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.