Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Trnka – trpké povzbuzení

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V září se začátkem školy vídáme houfující se ptactvo, které hlasitě švitoří a hoduje na keřích dozrávajících plodů bezinek, jeřabin a dalších bobulí k posilnění před cestou do jižních zemí. Můžeme se od ptáčků inspirovat a namísto dovozových exotických druhů ovoce nasbírat právě ty naše domácí zdravé druhy bobulovitého divokého ovoce.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Keře trnek bývaly často podél okrajů lesů a úvozových cest, ale dnešní doba křovinám nepřeje a pod moderním heslem „revitalizace“ přírodních a městských parků se křoví odstraňuje rychlou motorovou pilou a s ním i úkryty pro drobný hmyz, ptactvo, skřítky i dětské hry. Máte-li štěstí, že ve svém okolí ještě naleznete trnková křoviska, můžete si nasbírat trnky pro léčení a na lahodný sirup na podporu ledvin, trávení i imunity.

Trnka obecná – slivoň trnka

Trnka je hustý, trnitý keř, který může dorůst až velikosti stromu do výšky 3 m. Tvoří husté porosty na stráních, na okrajích lesů a u polních cest. Listy jsou drobné, oválné. V dubnu a květnu kvete bohatě mnoha bílými kvítky s příjemnou švestkovou vůní. Plody jsou modré ojíněné kuličky, které jsou uvnitř zelené a jsou velmi trpké chuti, až se nám v puse vše stáhne. Sbíráme je proto až po přemrznutí mrazem, čímž se trpká chuť zmírní. Je z nich výborný sirup či víno a z květů lahodný čaj. Syrové plody vyhledávají především ptáci a pro lidi mohou být ve větším množství jedovaté, ale jejich svíravé třísloviny mají i prospěšné léčivé účinky. Trnky patří mezi naše původní evropské druhy dřevin a pochutnávali si na nich už naši pravěcí předkové, kteří také využívali kůru z trnky jako hnědé barvivo na vlnu. Trnka je pramátí všech druhů dalších slivoní a švestek, které lidé vyšlechtili. Na Moravě se názvem trnky označují švestky.

Květy trnky obsahují flavonoidy, éterický olej, cukry a minerální látky. Působí mírně projímavě a podporují trávení a látkovou výměnu. Plody trnky obsahují mnoho vitamínu C a vitamíny skupiny B, karoten, cukry, pektin, barviva a organické kyseliny, z minerálů hodně vápníku, hořčík, draslík a fosfor a dále glykosid amygdalin, který je jedovatý jen ve větším množství, v běžných malých dávkách nevadí. Velký obsah tříslovin v trnkách poznáme ihned podle jejich svíravé chuti.

Jak prospívají třísloviny našemu zdraví? Třísloviny patří mezi přírodní antibiotické látky, protože jejich antiseptické vlastnosti chrání svoje nositele před hmyzem, houbami a plísněmi. Třísloviny – taniny – reagují s bílkovinami, způsobují svíravý účinek a vytvářejí na pokožce ochranný povlak proti infekcím. V ráně nebo na jinak postiženém místě se vytvoří tenká blána – antisepticky působící membrána, pod kterou může nerušeně probíhat regenerace poškozených tkání. Z toho důvodu se rostliny s vysokým obsahem tříslovin jako pískavice řecké seno, mochna husí, dubová kůra, trnka, dřín, vavřín, červené víno, černý a zelený čaj používají při onemocněních trávicího traktu (např. při průjmu) a na obklady pro hojení poškozené pokožky.

Třísloviny se uplatňují i při omrzlinách, kožních poraněních, popáleninách, při péči o zuby a dásně, ale také jako protijed při otravách těžkými kovy. Třísloviny odvádějí z těla škodlivé látky, proto bývají rostliny s jejich vyšším obsahem součástí detoxikačních směsí. Třísloviny působí v našem organismu tak, že normalizují propustnost a zvyšují pružnost kapilár. Formou bylinného čaje pomáhají při kapilárním krvácení, při vysokém krevním tlaku a kurdějích z nedostatku vitamínu C.

Pro léčení se užívají květy trnky, listy, plody, dříve i kůra. Trnky mají účinek močopudný, čistí krev a ledviny, močové cesty a i nečistou pleť, pomáhají snížit vysoký tlak, zlepšují látkovou výměnu a trávení. Pro své povzbuzující a čistící účinky se trnkové výtažky užívají také v kosmetice pro unavenou a stárnoucí pleť, pleť s akné, pro vyhlazení vrásek kolem očí, pro péči o prsa a dekolt a při celulitidě a striích. Posiluje rovněž žíly, cévy a hodí se proto do kosmetiky pro péči o nohy nejen při křečových žilách. Květová esence z trnkového květu posiluje, chrání a čistí i v duševní oblasti, poskytuje oporu zejména ostýchavým a uzavřeným lidem v situacích, kdy se nevyřešené emoce projevují záchvaty pláče a trvalé sebelítosti. Pomáhá přijetí situace, smíření se s okolím a probouzí činorodost.

Pro zdraví duše: Strach nás svírá a láska otevírá, trpkost na jazyku proměň na sladká slova ke svým bližním. Přijetí své situace v rodině a láskyplné jednání s druhými a zároveň laskavé, ale pevné obhájení svých hranic bez „hraní role oběti“ je cestou k uzdravení.

Recepty pro zdraví

  • Močopudný trnkový čaj z květů a listů pro podporu ledvin, trávení a imunity: 2 lžičky sušených květů trnky přelijeme 300 ml vroucí vody a necháme louhovat 5 minut. Pijeme 1x denně jako projímadlo, užíváme 3–4 dny. Lahodný nálev získáme louhováním 1 lžičky květů trnky + 1 lžičky listů meduňky přes noc ve 500 ml studené vody a ráno jen ohřejeme. Květy trnky se spolu s listem břízy, natí svízele syřišťového, rdesna ptačího a kořenem jehlice trnité dobře kombinují do směsí ledvinových čajů, kterým dodají příjemnou vůni. Při potížích s ledvinami, močovými cestami a nečistou pletí pijeme čistící čaj z listů a květů trnky – 2 lžičky směsi zalijeme 500 ml vroucí vody a louhujeme 10 minut. Pijeme 2–3 šálky denně.
  • Chladivý tělový olej pro péči o namáhané, unavené nohy a křečové žíly: Čerstvé květy trnky nasbírané na jaře nebo sušené vyluhujeme v olivovém panenském oleji (1 hrst květů na 50 ml oleje, louhujeme 3 týdny a přecedíme). Do 50 ml trnkového oleje pak nakapeme 5 kapek éterického oleje z máty peprné + 6 kapek é. o. z rozmarýnu + 4 kapky é. o. z citronely. Dobře promícháme a natíráme nohy podle potřeby nejlépe na mokrou pokožku po koupeli, pak se olej rychle vstřebá a nezanechá mastnou kůži.
  • Trnková šťáva: 500 g zralých plodů trnek omyjeme, zalijeme 1,5 litrem vroucí vody do skleněné či keramické nádoby a necháme louhovat 24 hodin v chladu. Pak vodu slijeme do hrnce, přivedeme k varu, opět nalijeme na trnky a louhujeme dalších 24 h. Stejně to zopakujeme ještě 2x. Louhujeme tedy celkem 4 dny. Nakonec přecezenou šťávu svaříme 10 minut s 100–150 g cukru (přidat můžeme i trochu nasušených květů pro vůni) a plníme do skleněných lahviček. Možná se vám tento postup zdá příliš zdlouhavý, ale je osvědčený. Zkoušela jsem vyrobit z trnek sirup klasickým způsobem (rozvařením celých plodů a propasírováním) a výsledek byl tak trpký, že ho nikdo doma nechtěl pít. Proto je lepší plody jen louhovat. Tato šťáva je posilující pro zdraví do vody i čaje nebo sladkých dezertů.

Pro děti a maminky

Pro těhotné a kojící maminky a děti je trnkový sirup dobrý pro posílení imunity a ledvin a zlepšení trávení při zácpě či průjmu. Tlumí také nadýmání. BIO Trnkový sirup Weleda dodá životní sílu a posílí organismus. Jeho užívání je zvláště doporučeno v obdobích rekonvalescence nebo při zotavování po mimořádných psychických či tělesných výkonech, například matek po porodu a v období růstu dětí pro více energie při zvládání školních povinností. Sirup si také můžeme s dětmi sami vyrobit z nasbíraných trnek. Při sběru dáváme pozor na trny.

Jak trnky pěstovat a kdy trnky sklízet?

Trnky i příbuzné střemchy jsou otužilé, nenáročné keře. Rostou i v chudých, písčitých půdách. Hodí se i do živých plotů. Dají se stříhat podle potřeby. Prořezáváme je nejlépe v létě a lze je tvarovat i do podoby stromku. S dětmi můžeme učinit pokus a vypěstovat vlastní keřík z pecky v květináčku, venku v zahradě či na balkoně. V přírodní zahradě jsou ceněné jako jarní pastva pro včely, když kvetou, a plody zas nasytí mnoho ptáků i hlodavců. Pokud máme trnku v zahradě a chceme sklízet plody, je třeba je chránit před ptáky sítí. Plody sklízíme nejlépe po prvních mrazech v říjnu a sušíme v celku, nebo je ihned zpracováváme. Květy trnek i střemchy se sklízí opatrně v době květu od března do května. Sušíme je na čistém papíře na dobře větraném místě.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu "MaMa Mia" na vlnách internetového rádia. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.1.2022 02:10

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze