Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Trnka – trpké povzbuzení

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V září se začátkem školy vídáme houfující se ptactvo, které hlasitě švitoří a hoduje na keřích dozrávajících plodů bezinek, jeřabin a dalších bobulí k posilnění před cestou do jižních zemí. Můžeme se od ptáčků inspirovat a namísto dovozových exotických druhů ovoce nasbírat právě ty naše domácí zdravé druhy bobulovitého divokého ovoce.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Keře trnek bývaly často podél okrajů lesů a úvozových cest, ale dnešní doba křovinám nepřeje a pod moderním heslem „revitalizace“ přírodních a městských parků se křoví odstraňuje rychlou motorovou pilou a s ním i úkryty pro drobný hmyz, ptactvo, skřítky i dětské hry. Máte-li štěstí, že ve svém okolí ještě naleznete trnková křoviska, můžete si nasbírat trnky pro léčení a na lahodný sirup na podporu ledvin, trávení i imunity.

Trnka obecná – slivoň trnka

Trnka je hustý, trnitý keř, který může dorůst až velikosti stromu do výšky 3 m. Tvoří husté porosty na stráních, na okrajích lesů a u polních cest. Listy jsou drobné, oválné. V dubnu a květnu kvete bohatě mnoha bílými kvítky s příjemnou švestkovou vůní. Plody jsou modré ojíněné kuličky, které jsou uvnitř zelené a jsou velmi trpké chuti, až se nám v puse vše stáhne. Sbíráme je proto až po přemrznutí mrazem, čímž se trpká chuť zmírní. Je z nich výborný sirup či víno a z květů lahodný čaj. Syrové plody vyhledávají především ptáci a pro lidi mohou být ve větším množství jedovaté, ale jejich svíravé třísloviny mají i prospěšné léčivé účinky. Trnky patří mezi naše původní evropské druhy dřevin a pochutnávali si na nich už naši pravěcí předkové, kteří také využívali kůru z trnky jako hnědé barvivo na vlnu. Trnka je pramátí všech druhů dalších slivoní a švestek, které lidé vyšlechtili. Na Moravě se názvem trnky označují švestky.

Květy trnky obsahují flavonoidy, éterický olej, cukry a minerální látky. Působí mírně projímavě a podporují trávení a látkovou výměnu. Plody trnky obsahují mnoho vitamínu C a vitamíny skupiny B, karoten, cukry, pektin, barviva a organické kyseliny, z minerálů hodně vápníku, hořčík, draslík a fosfor a dále glykosid amygdalin, který je jedovatý jen ve větším množství, v běžných malých dávkách nevadí. Velký obsah tříslovin v trnkách poznáme ihned podle jejich svíravé chuti.

Jak prospívají třísloviny našemu zdraví? Třísloviny patří mezi přírodní antibiotické látky, protože jejich antiseptické vlastnosti chrání svoje nositele před hmyzem, houbami a plísněmi. Třísloviny – taniny – reagují s bílkovinami, způsobují svíravý účinek a vytvářejí na pokožce ochranný povlak proti infekcím. V ráně nebo na jinak postiženém místě se vytvoří tenká blána – antisepticky působící membrána, pod kterou může nerušeně probíhat regenerace poškozených tkání. Z toho důvodu se rostliny s vysokým obsahem tříslovin jako pískavice řecké seno, mochna husí, dubová kůra, trnka, dřín, vavřín, červené víno, černý a zelený čaj používají při onemocněních trávicího traktu (např. při průjmu) a na obklady pro hojení poškozené pokožky.

Třísloviny se uplatňují i při omrzlinách, kožních poraněních, popáleninách, při péči o zuby a dásně, ale také jako protijed při otravách těžkými kovy. Třísloviny odvádějí z těla škodlivé látky, proto bývají rostliny s jejich vyšším obsahem součástí detoxikačních směsí. Třísloviny působí v našem organismu tak, že normalizují propustnost a zvyšují pružnost kapilár. Formou bylinného čaje pomáhají při kapilárním krvácení, při vysokém krevním tlaku a kurdějích z nedostatku vitamínu C.

Pro léčení se užívají květy trnky, listy, plody, dříve i kůra. Trnky mají účinek močopudný, čistí krev a ledviny, močové cesty a i nečistou pleť, pomáhají snížit vysoký tlak, zlepšují látkovou výměnu a trávení. Pro své povzbuzující a čistící účinky se trnkové výtažky užívají také v kosmetice pro unavenou a stárnoucí pleť, pleť s akné, pro vyhlazení vrásek kolem očí, pro péči o prsa a dekolt a při celulitidě a striích. Posiluje rovněž žíly, cévy a hodí se proto do kosmetiky pro péči o nohy nejen při křečových žilách. Květová esence z trnkového květu posiluje, chrání a čistí i v duševní oblasti, poskytuje oporu zejména ostýchavým a uzavřeným lidem v situacích, kdy se nevyřešené emoce projevují záchvaty pláče a trvalé sebelítosti. Pomáhá přijetí situace, smíření se s okolím a probouzí činorodost.

Pro zdraví duše: Strach nás svírá a láska otevírá, trpkost na jazyku proměň na sladká slova ke svým bližním. Přijetí své situace v rodině a láskyplné jednání s druhými a zároveň laskavé, ale pevné obhájení svých hranic bez „hraní role oběti“ je cestou k uzdravení.

Recepty pro zdraví

  • Močopudný trnkový čaj z květů a listů pro podporu ledvin, trávení a imunity: 2 lžičky sušených květů trnky přelijeme 300 ml vroucí vody a necháme louhovat 5 minut. Pijeme 1x denně jako projímadlo, užíváme 3–4 dny. Lahodný nálev získáme louhováním 1 lžičky květů trnky + 1 lžičky listů meduňky přes noc ve 500 ml studené vody a ráno jen ohřejeme. Květy trnky se spolu s listem břízy, natí svízele syřišťového, rdesna ptačího a kořenem jehlice trnité dobře kombinují do směsí ledvinových čajů, kterým dodají příjemnou vůni. Při potížích s ledvinami, močovými cestami a nečistou pletí pijeme čistící čaj z listů a květů trnky – 2 lžičky směsi zalijeme 500 ml vroucí vody a louhujeme 10 minut. Pijeme 2–3 šálky denně.
  • Chladivý tělový olej pro péči o namáhané, unavené nohy a křečové žíly: Čerstvé květy trnky nasbírané na jaře nebo sušené vyluhujeme v olivovém panenském oleji (1 hrst květů na 50 ml oleje, louhujeme 3 týdny a přecedíme). Do 50 ml trnkového oleje pak nakapeme 5 kapek éterického oleje z máty peprné + 6 kapek é. o. z rozmarýnu + 4 kapky é. o. z citronely. Dobře promícháme a natíráme nohy podle potřeby nejlépe na mokrou pokožku po koupeli, pak se olej rychle vstřebá a nezanechá mastnou kůži.
  • Trnková šťáva: 500 g zralých plodů trnek omyjeme, zalijeme 1,5 litrem vroucí vody do skleněné či keramické nádoby a necháme louhovat 24 hodin v chladu. Pak vodu slijeme do hrnce, přivedeme k varu, opět nalijeme na trnky a louhujeme dalších 24 h. Stejně to zopakujeme ještě 2x. Louhujeme tedy celkem 4 dny. Nakonec přecezenou šťávu svaříme 10 minut s 100–150 g cukru (přidat můžeme i trochu nasušených květů pro vůni) a plníme do skleněných lahviček. Možná se vám tento postup zdá příliš zdlouhavý, ale je osvědčený. Zkoušela jsem vyrobit z trnek sirup klasickým způsobem (rozvařením celých plodů a propasírováním) a výsledek byl tak trpký, že ho nikdo doma nechtěl pít. Proto je lepší plody jen louhovat. Tato šťáva je posilující pro zdraví do vody i čaje nebo sladkých dezertů.

Pro děti a maminky

Pro těhotné a kojící maminky a děti je trnkový sirup dobrý pro posílení imunity a ledvin a zlepšení trávení při zácpě či průjmu. Tlumí také nadýmání. BIO Trnkový sirup Weleda dodá životní sílu a posílí organismus. Jeho užívání je zvláště doporučeno v obdobích rekonvalescence nebo při zotavování po mimořádných psychických či tělesných výkonech, například matek po porodu a v období růstu dětí pro více energie při zvládání školních povinností. Sirup si také můžeme s dětmi sami vyrobit z nasbíraných trnek. Při sběru dáváme pozor na trny.

Jak trnky pěstovat a kdy trnky sklízet?

Trnky i příbuzné střemchy jsou otužilé, nenáročné keře. Rostou i v chudých, písčitých půdách. Hodí se i do živých plotů. Dají se stříhat podle potřeby. Prořezáváme je nejlépe v létě a lze je tvarovat i do podoby stromku. S dětmi můžeme učinit pokus a vypěstovat vlastní keřík z pecky v květináčku, venku v zahradě či na balkoně. V přírodní zahradě jsou ceněné jako jarní pastva pro včely, když kvetou, a plody zas nasytí mnoho ptáků i hlodavců. Pokud máme trnku v zahradě a chceme sklízet plody, je třeba je chránit před ptáky sítí. Plody sklízíme nejlépe po prvních mrazech v říjnu a sušíme v celku, nebo je ihned zpracováváme. Květy trnek i střemchy se sklízí opatrně v době květu od března do května. Sušíme je na čistém papíře na dobře větraném místě.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu "MaMa Mia" na vlnách internetového rádia. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 19.8.2022 12:44

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze