Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jetel – síla v jemnosti

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V letních kvetoucích loukách má své čestné místo bylinka z nejskromnějších a přesto účinných léčivých rostlin. Jetele růžových a červených odstínů jsou účinnou ženskou bylinou i výživnou zeleninou a oblíbenou krmí pro býložravá zvířata. Bílé plazivé jetele rostou rády i v sekaných trávnících a jsou dobrou pastvou pro včely.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdaléna Dobromila Staňková

Najít čtyřlístek znamená štěstí, trojlístek je zas symbolem svaté trojice a ochrannou bylinou proti kouzlům. Všechny jetele jsou jedlé a výživné pro tělo i duši. Jemná síla jetele je sílou ženy, která svou jemností a vnitřní čistotou duše inspiruje muže, aby ji opatroval a chránil jako rytíř vzácný poklad. Vypovídá o tom i lidový název „milostná zelinka“.

Jetel luční a plazivý

Jetelů roste u nás asi kolem 20 druhů a všechny patří mezi vytrvalé rostliny. Poznáme je nejen podle květů, ale především podle typických listů – trojlístků. Ne všechny druhy jsou léčivé. Nejpoužívanější je jetel luční růžový. Bílý jetel má podobné účinky a může se využívat stejně jako červený. Jetel luční je hojná rostlina na pastvinách a kvetoucích loukách a také se v Evropě a Asii pěstuje jako krmivo pro dobytek. Na polích můžeme vidět výrazně červený jetel inkarnát.

Jetely obsahují hodně tříslovin, které mají protizánětlivé působení, glykosidy, flavonoidy, barviva, cukry, bílkoviny, pryskyřice, vonné silice a fytoestrogeny – isoflavony = látky podobné ženským hormonům. Některým ženám mohou estrogeny ve větším množství vadit a způsobovat napětí a bolest v prsou. Jetel by se neměl užívat při rakovině prsu, nebo jen po poradě s lékařem.

Pro léčení sbíráme kvetoucí hlávky červených a růžových jetelů a užíváme při trávicích potížích a průjmu, také při nachlazení, rýmě, kašli, bronchitidě (působí proti křečím a uklidňuje), revmatismu a cukrovce. Prospívá srdci, krevnímu oběhu a kostem. Pomáhá i při ekzémech, akné a kožních potížích. Čistí krev a celkově detoxikuje. Ženám v přechodu pomáhá k vyrovnání hladiny ženských hormonů a ke zmírnění návalů horka, pocení a neklidu, bušení srdce, potíží se spánkem a osteoporózy kostí. Ženy, které chtějí otěhotnět, mohou jetel užívat pro podporu plodnosti. Zakoupit se dá vedle sušeného prášku v kapslích také tekutý výtažek, který se užívá vnitřně i zevně. Američtí indiáni jetel považovali za výbornou jarní zeleninu a léčili s ním bolavé oči a spáleniny. Na indiánské tradice navázali moderní výrobci potravinových doplňků a v Americe je jetel velmi oblíbený pro celkovou posilu organismu i podporu při onkologických onemocněních i v jejich prevenci. Kombinuje se také s listem a kořenem pampelišky pro celkové posílení, čištění krve a podporu látkové výměny.

Zajímavou možností je též domácí klíčení jetelového semínka. Tak si můžeme celoročně, tedy i v zimě, dopřát přirozenou cestou koktejl živých vitamínů, minerálů i s hormony za mnohem menší cenu než kupované přípravky pro ženy v menopauze. Snadno se klíčí také klíčky příbuzné rostliny vojtěšky alfaalfa, jejíž název z arabštiny znamená „otec všech živin“. Dnes se považuje v celém světě za moderní zelenou super-potravinu budoucnosti podobně jako zelený ječmen. Lze je také zakoupit ve formě sušeného prášku pro přípravu nápoje. Klíčky si doma může vypěstovat každý i bez zahrady. Jeden šálek výhonků vojtěšky má stejné množství vitamínu C jako 6 šálků pomerančové šťávy (více o klíčení v knize „Výhonky a mikrozelenina“ A. F. Grada).

Pro zdraví duše: Podle p. M. Hrabici: „Častěji se usměj, veleben budiž ten, kdo jako louka a na ní šťavnatý jetel rozdává vůkol štěstí a rozněcuje touhu žít.“

Recepty pro zdraví

  • Čaj při nachlazení, bronchitidě a kašli: Smícháme 2 díly listů jitrocele + 1 díl květů jetele + 1 díl nati mateřídoušky či tymiánu + 1 díl semen fenyklu. 1 lžičku směsi přelijeme vroucí vodou a louhujeme 5–10 minut. Popíjíme horké z termosky 2–4 šálky denně podle potřeby.
  • Naklíčená semínka a výhonky jetelu lučního a vojtěšky alfaalfa: Semínka jetele klíčíme v nakličovací sklenici nebo patrovém klíčidle po dobu 5–6 dnů jako výhonky a po 7–14 dnech jako mikrozeleninu. Proplachujeme čistou vodou. Jetel je vhodný pro ženy, které chtějí otěhotnět, a ženy v přechodu. Výhonky vojtěšky jsou vhodné pro všechny, i pro malé děti. Klíčí se minimálně sedm dní a obsahují hodně vitamínu C, vápníku a dalších minerálů.
  • Jetelová kúra pro ženy pro otěhotnění podle bylinářky Heide Fischerové: Tento postup může pomoci ženám, u nichž se při lékařském vyšetření obou partnerů neprokázala zdravotní překážka, která by bránila přirozenému početí. Současně je třeba snažit se řešit i psychosomatické příčiny a pravidelně měřit bazální teplotu u ženy ráno po probuzení. Žena by měla pít 2–3 šálky jetelového čaje za den, či užívat tekutý výtažek po dobu 3 měsíců – menstruačních cyklů. Do čaje přidáme 10–20 kapek tinktury z kontryhelu. Jetel lze také užívat formou tinktury 2x denně 20 kapek do vody či čaje.

Pro děti a maminky

Pro těhotné a kojící maminky a děti je výborným zdrojem vitamínů a minerálů jetelíčkova příbuzná naklíčená vojtěška alfaalfa, která je vhodná i do prvních příkrmů pro miminka a podporuje kojení. Kromě pojídání celých výhonků ji lze mixovat do koktejlů – smoothies. Má neutrální chuť a dětem chutná stejně jako trojlístky jetelíčku z trávníku. Dodnes si pamatuji ze svého raného botanického průzkumu jejich překvapivě lahodnou chuť z ochutnávání trávníku ve školce. Naklíčený jetel je vhodný zejména pro ženy, které mají potíže s otěhotněním, a pak v období přechodu. Květy všech jetelů jsou zajímavou ozdobou letních jídel a nápojů.

Kdy jetel sbírat?

Rozkvetlé jetelové květy na sušení sbíráme nejlépe na počátku kvetení v poledne nebo odpoledne od června do září a sušíme na dobře větraném místě. Odkvétající květy se rychle rozpadají a při sušení hnědnou. Jako zeleninu ho sbíráme od časného jara. Květy bílého jetele lze i nasušit a přidávat do pečiva k mouce. Jetele lze pěstovat na zahrádkách a v kvetoucích loukách, plazivý jetel se pěstuje sám. Jetel bílý plazivý je hojným plevelem a zahradníci ho v lásce příliš nemají. Jedna rostlinka dokáže za rok zarůst až několik metrů trávníku. Včely jetel milují, a proto je třeba opatrnosti, abychom na ně nešlápli v rozkvetlém jetelovém trávníku. Bio zahradník plevely nehubí, ale zužitkuje jako potravu či lék či zdroj potravy pro včely, bez kterých bychom neměli žádné ovoce.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu "MaMa Mia" na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 10:17

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze