Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jetel – síla v jemnosti

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V letních kvetoucích loukách má své čestné místo bylinka z nejskromnějších a přesto účinných léčivých rostlin. Jetele růžových a červených odstínů jsou účinnou ženskou bylinou i výživnou zeleninou a oblíbenou krmí pro býložravá zvířata. Bílé plazivé jetele rostou rády i v sekaných trávnících a jsou dobrou pastvou pro včely.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdaléna Dobromila Staňková

Najít čtyřlístek znamená štěstí, trojlístek je zas symbolem svaté trojice a ochrannou bylinou proti kouzlům. Všechny jetele jsou jedlé a výživné pro tělo i duši. Jemná síla jetele je sílou ženy, která svou jemností a vnitřní čistotou duše inspiruje muže, aby ji opatroval a chránil jako rytíř vzácný poklad. Vypovídá o tom i lidový název „milostná zelinka“.

Jetel luční a plazivý

Jetelů roste u nás asi kolem 20 druhů a všechny patří mezi vytrvalé rostliny. Poznáme je nejen podle květů, ale především podle typických listů – trojlístků. Ne všechny druhy jsou léčivé. Nejpoužívanější je jetel luční růžový. Bílý jetel má podobné účinky a může se využívat stejně jako červený. Jetel luční je hojná rostlina na pastvinách a kvetoucích loukách a také se v Evropě a Asii pěstuje jako krmivo pro dobytek. Na polích můžeme vidět výrazně červený jetel inkarnát.

Jetely obsahují hodně tříslovin, které mají protizánětlivé působení, glykosidy, flavonoidy, barviva, cukry, bílkoviny, pryskyřice, vonné silice a fytoestrogeny – isoflavony = látky podobné ženským hormonům. Některým ženám mohou estrogeny ve větším množství vadit a způsobovat napětí a bolest v prsou. Jetel by se neměl užívat při rakovině prsu, nebo jen po poradě s lékařem.

Pro léčení sbíráme kvetoucí hlávky červených a růžových jetelů a užíváme při trávicích potížích a průjmu, také při nachlazení, rýmě, kašli, bronchitidě (působí proti křečím a uklidňuje), revmatismu a cukrovce. Prospívá srdci, krevnímu oběhu a kostem. Pomáhá i při ekzémech, akné a kožních potížích. Čistí krev a celkově detoxikuje. Ženám v přechodu pomáhá k vyrovnání hladiny ženských hormonů a ke zmírnění návalů horka, pocení a neklidu, bušení srdce, potíží se spánkem a osteoporózy kostí. Ženy, které chtějí otěhotnět, mohou jetel užívat pro podporu plodnosti. Zakoupit se dá vedle sušeného prášku v kapslích také tekutý výtažek, který se užívá vnitřně i zevně. Američtí indiáni jetel považovali za výbornou jarní zeleninu a léčili s ním bolavé oči a spáleniny. Na indiánské tradice navázali moderní výrobci potravinových doplňků a v Americe je jetel velmi oblíbený pro celkovou posilu organismu i podporu při onkologických onemocněních i v jejich prevenci. Kombinuje se také s listem a kořenem pampelišky pro celkové posílení, čištění krve a podporu látkové výměny.

Zajímavou možností je též domácí klíčení jetelového semínka. Tak si můžeme celoročně, tedy i v zimě, dopřát přirozenou cestou koktejl živých vitamínů, minerálů i s hormony za mnohem menší cenu než kupované přípravky pro ženy v menopauze. Snadno se klíčí také klíčky příbuzné rostliny vojtěšky alfaalfa, jejíž název z arabštiny znamená „otec všech živin“. Dnes se považuje v celém světě za moderní zelenou super-potravinu budoucnosti podobně jako zelený ječmen. Lze je také zakoupit ve formě sušeného prášku pro přípravu nápoje. Klíčky si doma může vypěstovat každý i bez zahrady. Jeden šálek výhonků vojtěšky má stejné množství vitamínu C jako 6 šálků pomerančové šťávy (více o klíčení v knize „Výhonky a mikrozelenina“ A. F. Grada).

Pro zdraví duše: Podle p. M. Hrabici: „Častěji se usměj, veleben budiž ten, kdo jako louka a na ní šťavnatý jetel rozdává vůkol štěstí a rozněcuje touhu žít.“

Recepty pro zdraví

  • Čaj při nachlazení, bronchitidě a kašli: Smícháme 2 díly listů jitrocele + 1 díl květů jetele + 1 díl nati mateřídoušky či tymiánu + 1 díl semen fenyklu. 1 lžičku směsi přelijeme vroucí vodou a louhujeme 5–10 minut. Popíjíme horké z termosky 2–4 šálky denně podle potřeby.
  • Naklíčená semínka a výhonky jetelu lučního a vojtěšky alfaalfa: Semínka jetele klíčíme v nakličovací sklenici nebo patrovém klíčidle po dobu 5–6 dnů jako výhonky a po 7–14 dnech jako mikrozeleninu. Proplachujeme čistou vodou. Jetel je vhodný pro ženy, které chtějí otěhotnět, a ženy v přechodu. Výhonky vojtěšky jsou vhodné pro všechny, i pro malé děti. Klíčí se minimálně sedm dní a obsahují hodně vitamínu C, vápníku a dalších minerálů.
  • Jetelová kúra pro ženy pro otěhotnění podle bylinářky Heide Fischerové: Tento postup může pomoci ženám, u nichž se při lékařském vyšetření obou partnerů neprokázala zdravotní překážka, která by bránila přirozenému početí. Současně je třeba snažit se řešit i psychosomatické příčiny a pravidelně měřit bazální teplotu u ženy ráno po probuzení. Žena by měla pít 2–3 šálky jetelového čaje za den, či užívat tekutý výtažek po dobu 3 měsíců – menstruačních cyklů. Do čaje přidáme 10–20 kapek tinktury z kontryhelu. Jetel lze také užívat formou tinktury 2x denně 20 kapek do vody či čaje.

Pro děti a maminky

Pro těhotné a kojící maminky a děti je výborným zdrojem vitamínů a minerálů jetelíčkova příbuzná naklíčená vojtěška alfaalfa, která je vhodná i do prvních příkrmů pro miminka a podporuje kojení. Kromě pojídání celých výhonků ji lze mixovat do koktejlů – smoothies. Má neutrální chuť a dětem chutná stejně jako trojlístky jetelíčku z trávníku. Dodnes si pamatuji ze svého raného botanického průzkumu jejich překvapivě lahodnou chuť z ochutnávání trávníku ve školce. Naklíčený jetel je vhodný zejména pro ženy, které mají potíže s otěhotněním, a pak v období přechodu. Květy všech jetelů jsou zajímavou ozdobou letních jídel a nápojů.

Kdy jetel sbírat?

Rozkvetlé jetelové květy na sušení sbíráme nejlépe na počátku kvetení v poledne nebo odpoledne od června do září a sušíme na dobře větraném místě. Odkvétající květy se rychle rozpadají a při sušení hnědnou. Jako zeleninu ho sbíráme od časného jara. Květy bílého jetele lze i nasušit a přidávat do pečiva k mouce. Jetele lze pěstovat na zahrádkách a v kvetoucích loukách, plazivý jetel se pěstuje sám. Jetel bílý plazivý je hojným plevelem a zahradníci ho v lásce příliš nemají. Jedna rostlinka dokáže za rok zarůst až několik metrů trávníku. Včely jetel milují, a proto je třeba opatrnosti, abychom na ně nešlápli v rozkvetlém jetelovém trávníku. Bio zahradník plevely nehubí, ale zužitkuje jako potravu či lék či zdroj potravy pro včely, bez kterých bychom neměli žádné ovoce.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu "MaMa Mia" na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 24.10.2020 04:59

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze