Rychlé rady
Víte, že ...
Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Popenec pro zdravá játra
Autor: Magdaléna Dobromila Staňková
V období jara jsou v dubnu podle čínské medicíny nejvíce zatíženým orgánem těla játra, je to možná nejnáročnější období roku zejména pro alergiky. Játra jsou sídlem hněvu a soucitu, jejich kondice ovlivňuje naši schopnost přizpůsobit se a předvídat. Na jaře máme příležitost k velkému úklidu nejen doma a na zahradě, ale i ve svém těle, je to tedy výborné období i pro očistu našeho trávení.

Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková
Pokud máme vyčerpaná játra, bude to vidět na špatném stavu pokožky, zraku, můžeme mít potíže se zažíváním, s pálením žáhy, s menstruací a se záněty a projevy alergií. Problémy s očima a zhoršení zraku souvisí s látkovou výměnou a pomůžeme si také posilováním jater vhodnou dietou, reflexní terapií, masážemi, dodáváním hořčin bylinami a dostatkem betakarotenu ze zeleniny a ovoce. V emocionální rovině nám problémy s játry, žlučníkem a zrakem může způsobit sžíravý vnitřní hněv. Je třeba v sobě tyto emoce nepotlačovat, ale vědomě přeměňovat zlost, hněv a všechny další negativní emoce na lásku. Nejlépe si nahlas třikrát zopakovat: „Zlost přeměňuji na lásku.“
Nedostatek energie v játrech se může projevit jako typická jarní únava. Nezatěžujme proto játra nevhodnými potravinami, jako je nadbytek mléčných výrobků, tučných a smažených jídel, alkoholu, cukru a sladkostí či kávy s mlékem. Osvěží nás sklenice teplé vody s čerstvou citrónovou či grepovou šťávou nebo jablečným octem vypitá po ránu a jablka, jablečná šťáva či mošt a čerstvé šťávy z kopřiv a dalších bylin. Z hořkých bylin léčících játra je to zejména ostropestřec mariánský – semena nebo olej z nich – a prášek z kořene hořce žlutého. Také zinek pomáhá.
Popenec břečťanovitý
Popenec je plazivá nízká rostlinka tvořící porosty v trávnících v zahradách i na loukách. Patří mezi jedlé, léčivé a dosud nedoceněné „plevely“. Roste na loukách, stráních, kamenných zídkách i v příkopech podél cest, je z rodu hluchavkovitých bylin a kvete podobně jako šalvěj modrofialovými kvítky. Jméno břečťanovitý vypovídá o podobnosti s plazivým břečťanem, popenec je ale mnohem drobnější. Od začátku jara vždy popenec nedočkavě vyhlížím jako vítané zpestření jídel a „životabudič“ zejména prvních jarních tvarohových pomazánek s pažitkou, kterým dodává jedinečnou příchuť. Naši předkové ho také s oblibou přidávali do bramborových jídel a velikonočního bramborového salátu či nádivky spolu s kopřivami.
Popenec je nejen chutný, ale i léčivý a sbírá se jeho kvetoucí nať s mírně nahořklou chutí a příjemnou vůní. Obsahuje: třísloviny, vitamín C, hořčiny prospěšné játrům a žlučníku, vonnou silici, pryskyřici, cholin, saponiny, organické kyseliny a minerální draselné soli. Popenec léčí a detoxikuje játra, zlepšuje trávení a látkovou výměnu. Díky svíravému a protizánětlivému působení pomáhá při trávicích a dýchacích potížích, tlumí průjem i kašel. Zevně se používá formou kloktadla při bolesti v krku nebo se přidává do koupelí a obkladů na ekzémy, působí protizánětlivě na špatně se hojící rány a svědivé vyrážky. Z popence se také vyrábí tinktura na stejné účely pro kožní potíže, kdy ji zředíme vodou – 20 kapek do skleničky vody.
Pro maminky a děti
Vynikající je popencový „zakopaný“ sirup proti kašli, do kterého můžeme přidat i pampelišky a sedmikrásky, kvetoucí zjara ve stejnou dobu. S dětmi ho každoročně vyrábíme na setkávání rodin s dětmi „Vítání jara“. Děti posbírají pampelišky, sedmikrásky a popenec, do čisté litrové zavařovací sklenice bylinky namačkáme a prosypáváme každou vrstvu obyčejným bílým cukrem tak dlouho, až je sklenice plná. Poslední vrstvu zasypeme cukrem a uzavřeme šroubovacím víčkem. Celou sklenici pak zakopeme do země do jámy dost hluboké a zakryjeme drnem. V zemi se dějí zázračné proměny, které můžeme pozorovat, když sklenici vytáhneme občas na světlo. Cukr uchovává květy zdánlivě v nezměněné podobě, ale zároveň vstřebává chuť, vůni a léčivou sílu. Pomáhají také skřítkové a výsledek je vždy společným dílem dětí i přírodních sil a bytostí. Po 3–6 týdnech sklenici vykopeme, obsah přendáme do kastrolku, podlijeme troškou vody a krátce svaříme, až se cukr rozpustí. Pak přecedíme přes čistý látkový kapesník, vyždímáme všechnu šťávu a nalijeme do sklenice. Stejným způsobem se vyrábí i sirup ze smrkových jarních světle zelených výhonků.
Recepty pro zdraví
- Čaj z popence (nálev) na podporu trávení, na posílení funkce jater a žlučníku, na zmírnění kašle: 1 lžičku kvetoucí natě přelijeme 1 hrnkem vroucí vody a necháme louhovat 5 minut. Pije se 2–3x denně 1 šálek po doušcích před jídlem. Lze kombinovat s květem bezu, řebříčku, podbělu, lípy a s natí řepíku.
- Mast na křečové žíly s popencem: plnou hrst kvetoucí popencové natě dáme do 200 g roztaveného sádla, bambuckého másla nebo olivového oleje a necháme celou noc louhovat. Sádlo druhý den mírně ohřejeme do rozpuštění a scedíme. Mastí nebo olejem lehce masírujeme křečové žíly.
Pro zdraví duše
Nenápadný plevel s velkou životaschopností a léčivou silou nás učí nenechat se v životě zlomit ani si nenechat pošlapat svou víru v dobro. Kolikrát tě druzí „pošlapou“, tolikrát se znovu narovnej, odpouštěj všem i sobě a věř v dobro a spravedlnost. Jen dobrým oplácej beze vzteku a potom mohou i tvá játra být zdravá.
Jak pěstovat a sbírat popenec?
Popenec se v zahradách moc nepěstuje, neboť roste sám hojně jako plevel a vytváří úplné koberce plazivých oddenků. Můžeme ho pěstovat i v květináči, mezi okrasnými či jedlými bylinkami. Tvoří převislé výhonky a pěkně doplňuje třeba velkokvěté macešky, jejichž květy se mohou také jíst. Kvetoucí nať popence se sbírá v době květu na jaře nejlépe odpoledne mezi 14–16 hodinou. Na čaj ji sušíme na tmavém, dobře větraném místě. Pro použití do kuchyně je nejlepší čerstvý popenec, mladé výhonky. Ve stínu a vlhku má popenec větší lístky a méně kvete, na slunci je menší, ale zato aromatičtější jako koření. V Německu ho za války nazývali „vojenskou petrželí“ jako koření zadarmo a dostupné všem.
Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz
Více o cvičení pánevního dna s Ivetou Kučerovou ve spolupráci s M. D. Staňkovou na webu: www.zivaradost.cz
Společný víkend se cvičením a bylinkami pro ženy plánujeme na 10. 6. − 11. 6. 2017.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích