Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Sedmikráska

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Sedmikráska je milá drobounká rostlinka, ale velmi vytrvalá a odolná všem nepříznivým podmínkám. Roste téměř v každém trávníku a při mírnější zimě i celoročně kvete. Je malou kráskou, která potěší naše oči i duši sedmkrát v týdnu. Je na ni prostě spolehnutí, na rozdíl od jiných sezónních krásek, které mají větší a barevnější květy, skromná sedmikráska kvete neúnavně a neustále.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

V březnu mezi prvními kvetoucími posly jara na tajícím sněhu nacházíme nejen sněženky, ale i sedmikrásky, můžeme si je přidat do čaje či do polévky a s přibývajícím teplem i do jarních salátů a pomazánek. Léčivá síla sedmikrásky spočívá také v její skromnosti a odolnosti, kterou nám tak symbolicky může předávat.

Sedmikráska obecná

Pro léčení sbíráme květy sedmikrásek a do jarní kuchyně můžeme použít i mladé listy. Květy obsahují: saponiny, třísloviny, hořčiny, sliz, organické kyseliny, minerály a flavonoidy, inulin, vonné silice a vitamín C. Sedmikráska pomáhá při kašli, uvolňuje křeče při astmatu, podporuje vykašlávání hlenu a hodí se i na kloktání při bolesti v krku. Přidává se do čajových směsí při kašli a astmatu, při zánětu močových cest, do ženských čajů, při léčení bércových vředů se užívá formou čaje i obkladů. Páter Ferda ji doporučoval do čaje dětem, kterým chybí vápník, do čaje pro čištění krve se míchá stejným dílem s mateřídouškou.

Při zevním použití na rány působí svíravě, hojivě a protizánětlivě. Používá se do nálevů k omývání nehojících se ran, na koupele a obklady při ekzémech, lupénce, zmírňuje svědění po poštípání hmyzem. V kosmetice její tinktura posiluje a zpevňuje unavenou stárnoucí pleť, čistí pokožku při nečisté pleti s akné. Použít lze čerstvé květy, masti, krémy nebo alkoholovou tinkturu. Při užívání sedmikrásky na pleť je potřeba nejprve vyzkoušet v malém množství, může vadit osobám alergickým na hvězdicovité rostliny.

Sedmikráska se úspěšně používá jako homeopatikum „Bellis perennis“ - při nehodách, úrazech, na hojení modřin, po porodu a operacích, při bolestech u poranění prsu u žen, v těhotenství při bolestech v tříslech při chůzi v posledních měsících před porodem.

Pro děti, těhotné a kojící matky

Sedmikráska je od starověku ceněnou ženskou bylinou: používala se hlavně po porodu a vyčerpání, šestinedělkám pomáhá k navrácení dělohy do správné polohy, odtud lidový název matečníček. Podporuje pravidelnou menstruaci u žen, mladým dívkám pomáhá při začátku menstruace pro srovnání cyklu. Ženy povzbuzuje i v období, kdy se cítí slabé a vyčerpané na těle i duchu, nemusí to být jen po porodu, ale i po rozvodu, stěhování či výpovědi ze zaměstnání. Pomáhá najít odvahu k novým lepším začátkům jako čaj i homeopatikum, také v těhotenství při bolestech v tříslech při chůzi v posledních měsících před porodem. Dětem podáváme sedmikráskový čaj při kašli, dříve se dával pod polštář sedmikráskový věneček dětem proti křečím. Děti mají sedmikrásku v oblibě narozdíl od pěstitelů dokonalých trávníků, kteří se jí snaží vyhubit jako obtížný plevel... Pro zdraví duše: Zjemni se a radostně pozoruj dění kolem, vše prosycující láska je i v léčivých účincích drobného kvítku bohatě obsažena.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  1. Sedmikráskový čaj při kašli a nemocech z nachlazení: Na dobrý čaj při nachlazení pro děti i dospělé smícháme stejným dílem sušené květy sedmikrásky s květem černého bezu a lípy, listy jitrocele kopinatého a nať mateřídoušky. 1 čajovou lžičku směsi na 1 hrnek zalijeme vroucí vodou a louhujeme 10 minut. Scedíme a pijeme 2-3 šálky denně.
  2. Ženský čaj po porodu a při vyčerpání i psychickém: sušenou nať sedmikrásky, řebříčku, třezalky a meduňky smícháme stejným dílem, 1 čajovou lžičku směsi na 1 hrnek zalijeme vroucí vodou a louhujeme 10 minut. Scedíme a pijeme 2-3 šálky denně.
  3. Květy sedmikrásky jako první pomoc při poranění, poštípání hmyzem a modřinách: čerstvé květy rozmačkáme nebo rozžvýkáme spolu s listy jitrocele na kašičku, kterou pak nanášíme na postižená místa. Na modřiny opakujeme každý den dokud nezmizí. Vnitřně pomáhá sedmikráska také jako homeopatikum.

Kdy sbírat květy a listy sedmikrásky?

Pro výrobu tinktury sbíráme brzy na jaře nejlépe v březnu dopoledne kolem 11. hodiny. Pro sušení sbíráme květy po celé jaro a léto od března až do září, jarní květy mají největší léčivou sílu. Sušíme je na vzdušném místě na čistém papíře nebo sítech a skladujeme ve sklenici dobře usušené, jinak mohou květy plesnivět. Listy do kuchyně sbíráme nejlépe mladé na jaře, pečlivě je vypereme od písku a zeminy. Sedmikrásku na zahradě raději nehubíme, ale spíše si jí považujeme za jedlou i léčivou ozdobu trávníku. Pěstuje se snadno v každé půdě, do květináčů a truhlíků se pro jarní výzdobu hodí i ozdobné varianty s většími květy, které ale nejsou léčivé.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz

Aktuálně zveme na jarní zážitkový kurz pro maminky

PÁ 18.3. úvodní večer od 18:00 a SO 19.3. 10:00 - 18:00, A centrum, Vítkova 10, Praha 3
Ženské pánevní dno - zdraví, sexualita a mateřství
Celodenní kurz s Mgr. Ivetou Kučerovou - akreditovanou lektorkou Školy pánevního dna a Magdalénou Dobromilou Staňkovou - autorkou knížky Bylinky pro děti a maminky. Praktické tipy, cvičení a bylinky pro maminky a ženy, které chtějí otěhotnět. Celostní metoda 3x3 v psychosomatických souvislostech - pro ženské zdraví, zdravou sexualitu, přirozené početí, těhotenství a porod, zpevnění pánevního dna a prevenci inkontinence. Přihlášky předem a info na www.zivaradost.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 5.12.2022 14:40

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze