Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Sedmikráska

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Sedmikráska je milá drobounká rostlinka, ale velmi vytrvalá a odolná všem nepříznivým podmínkám. Roste téměř v každém trávníku a při mírnější zimě i celoročně kvete. Je malou kráskou, která potěší naše oči i duši sedmkrát v týdnu. Je na ni prostě spolehnutí, na rozdíl od jiných sezónních krásek, které mají větší a barevnější květy, skromná sedmikráska kvete neúnavně a neustále.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

V březnu mezi prvními kvetoucími posly jara na tajícím sněhu nacházíme nejen sněženky, ale i sedmikrásky, můžeme si je přidat do čaje či do polévky a s přibývajícím teplem i do jarních salátů a pomazánek. Léčivá síla sedmikrásky spočívá také v její skromnosti a odolnosti, kterou nám tak symbolicky může předávat.

Sedmikráska obecná

Pro léčení sbíráme květy sedmikrásek a do jarní kuchyně můžeme použít i mladé listy. Květy obsahují: saponiny, třísloviny, hořčiny, sliz, organické kyseliny, minerály a flavonoidy, inulin, vonné silice a vitamín C. Sedmikráska pomáhá při kašli, uvolňuje křeče při astmatu, podporuje vykašlávání hlenu a hodí se i na kloktání při bolesti v krku. Přidává se do čajových směsí při kašli a astmatu, při zánětu močových cest, do ženských čajů, při léčení bércových vředů se užívá formou čaje i obkladů. Páter Ferda ji doporučoval do čaje dětem, kterým chybí vápník, do čaje pro čištění krve se míchá stejným dílem s mateřídouškou.

Při zevním použití na rány působí svíravě, hojivě a protizánětlivě. Používá se do nálevů k omývání nehojících se ran, na koupele a obklady při ekzémech, lupénce, zmírňuje svědění po poštípání hmyzem. V kosmetice její tinktura posiluje a zpevňuje unavenou stárnoucí pleť, čistí pokožku při nečisté pleti s akné. Použít lze čerstvé květy, masti, krémy nebo alkoholovou tinkturu. Při užívání sedmikrásky na pleť je potřeba nejprve vyzkoušet v malém množství, může vadit osobám alergickým na hvězdicovité rostliny.

Sedmikráska se úspěšně používá jako homeopatikum „Bellis perennis“ - při nehodách, úrazech, na hojení modřin, po porodu a operacích, při bolestech u poranění prsu u žen, v těhotenství při bolestech v tříslech při chůzi v posledních měsících před porodem.

Pro děti, těhotné a kojící matky

Sedmikráska je od starověku ceněnou ženskou bylinou: používala se hlavně po porodu a vyčerpání, šestinedělkám pomáhá k navrácení dělohy do správné polohy, odtud lidový název matečníček. Podporuje pravidelnou menstruaci u žen, mladým dívkám pomáhá při začátku menstruace pro srovnání cyklu. Ženy povzbuzuje i v období, kdy se cítí slabé a vyčerpané na těle i duchu, nemusí to být jen po porodu, ale i po rozvodu, stěhování či výpovědi ze zaměstnání. Pomáhá najít odvahu k novým lepším začátkům jako čaj i homeopatikum, také v těhotenství při bolestech v tříslech při chůzi v posledních měsících před porodem. Dětem podáváme sedmikráskový čaj při kašli, dříve se dával pod polštář sedmikráskový věneček dětem proti křečím. Děti mají sedmikrásku v oblibě narozdíl od pěstitelů dokonalých trávníků, kteří se jí snaží vyhubit jako obtížný plevel... Pro zdraví duše: Zjemni se a radostně pozoruj dění kolem, vše prosycující láska je i v léčivých účincích drobného kvítku bohatě obsažena.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  1. Sedmikráskový čaj při kašli a nemocech z nachlazení: Na dobrý čaj při nachlazení pro děti i dospělé smícháme stejným dílem sušené květy sedmikrásky s květem černého bezu a lípy, listy jitrocele kopinatého a nať mateřídoušky. 1 čajovou lžičku směsi na 1 hrnek zalijeme vroucí vodou a louhujeme 10 minut. Scedíme a pijeme 2-3 šálky denně.
  2. Ženský čaj po porodu a při vyčerpání i psychickém: sušenou nať sedmikrásky, řebříčku, třezalky a meduňky smícháme stejným dílem, 1 čajovou lžičku směsi na 1 hrnek zalijeme vroucí vodou a louhujeme 10 minut. Scedíme a pijeme 2-3 šálky denně.
  3. Květy sedmikrásky jako první pomoc při poranění, poštípání hmyzem a modřinách: čerstvé květy rozmačkáme nebo rozžvýkáme spolu s listy jitrocele na kašičku, kterou pak nanášíme na postižená místa. Na modřiny opakujeme každý den dokud nezmizí. Vnitřně pomáhá sedmikráska také jako homeopatikum.

Kdy sbírat květy a listy sedmikrásky?

Pro výrobu tinktury sbíráme brzy na jaře nejlépe v březnu dopoledne kolem 11. hodiny. Pro sušení sbíráme květy po celé jaro a léto od března až do září, jarní květy mají největší léčivou sílu. Sušíme je na vzdušném místě na čistém papíře nebo sítech a skladujeme ve sklenici dobře usušené, jinak mohou květy plesnivět. Listy do kuchyně sbíráme nejlépe mladé na jaře, pečlivě je vypereme od písku a zeminy. Sedmikrásku na zahradě raději nehubíme, ale spíše si jí považujeme za jedlou i léčivou ozdobu trávníku. Pěstuje se snadno v každé půdě, do květináčů a truhlíků se pro jarní výzdobu hodí i ozdobné varianty s většími květy, které ale nejsou léčivé.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz

Aktuálně zveme na jarní zážitkový kurz pro maminky

PÁ 18.3. úvodní večer od 18:00 a SO 19.3. 10:00 - 18:00, A centrum, Vítkova 10, Praha 3
Ženské pánevní dno - zdraví, sexualita a mateřství
Celodenní kurz s Mgr. Ivetou Kučerovou - akreditovanou lektorkou Školy pánevního dna a Magdalénou Dobromilou Staňkovou - autorkou knížky Bylinky pro děti a maminky. Praktické tipy, cvičení a bylinky pro maminky a ženy, které chtějí otěhotnět. Celostní metoda 3x3 v psychosomatických souvislostech - pro ženské zdraví, zdravou sexualitu, přirozené početí, těhotenství a porod, zpevnění pánevního dna a prevenci inkontinence. Přihlášky předem a info na www.zivaradost.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 19:53

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze