Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Řebříčkové pozdní léto

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V srpnu obvykle jezdíme na chalupu do Krkonoš, kde je i v horkém létě příjemné horské klima. Na procházkách ráda sbírám bělostné květy řebříčku, kterého jsou horské louky plné. Suším je na zimu do čajů pro ženy i pro děti proti kašli i bolení bříška. Tato hořká bylina je jednou z našich nejlepších a nedoceněných léčivých bylin dostupných všem. Čerstvé lístky jsou též užívané jako koření zlepšující trávení, od jara až do podzimu.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Řebříček obecný je u nás hojnou planou rostlinou, roste v trsech, má žebříku podobné lístky a květenství složené z mnoha malých bílých či růžových kvítků. Lidově se nazývá „panenská bylina, polní chmel či zaječí žebřík“.

Název „polní chmel“ je z Německa, kde se pro svou hořkou chuť používal k ochucení piva, dávno před objevením chmele. Řebříček patří k nejstarším a nejčastěji užívaným léčivým bylinám a podle faráře Kneippa už před více než 100 lety nazvaným „Králem v léčbě ženských nemocí“. Řebříček znali jako prastarou magickou bylinu i staří Keltové, připravovali z něj polévku a čaj, také indiáni Čerokíjové ho používají odjakživa jako ženský lék.

Jak řebříček působí na zdraví?

Řebříček je vedle kontryhele hlavní ženskou bylinou, účinně tlumí všechna krvácení i gynekologická, potlačuje křečovité bolesti při menstruaci a bolesti při potížích s trávením. Podporuje chuť k jídlu a trávení. Má účinky močopudné a desinfekční a léčí i močové cesty. Obsahuje podobně jako heřmánek silici s azulenem s vysokým protizánětlivým účinkem. Azulen však varem uniká, proto řebříčkový čaj nevaříme. Řebříček mírně snižuje krevní tlak a zvětšuje srážlivost krve. Používá se při krvácivé formě hemeroidů a to formou sedacích koupelí i čaje. Zevně pomáhá ve formě výplachů a koupelí na ženské potíže, nemoci močových cest, hemeroidy, na nehojící se rány, a jako kloktadlo na záněty ústní dutiny. Působení řebříčku je silné a měl by se proto používat spíš ve směsích s dalšími bylinami nebo formou tinktury, ne dlouhodobě. V těhotenství a při kojení se smí užívat vnitřně jen malých dávkách (ne více než 125 ml čaje nebo 15 kapek tinktury denně nebo jako homeopatikum.) Zevně pro sedací koupele je vhodný i v těhotenství.

Éterický řebříčkový olej se používá v aromaterapii při depresích, nespavosti, revmatismu a artritidě, při krvácení, průjmu, hemeroidech, při lupénce, na ekzémy a akné. Olej se nesmí používat v těhotenství a po infartkech a při epilepsii. Čerstvé listy řebříčku staví účinně krvácení čerstvých ran při úrazech i krvácení z nosu a rány desinfikují. Stačí pomačkat čisté listy, aby se uvolnila šťáva a lehce vsunout do krvácejícího nosu nebo přiložit jako obklad na ránu nebo do ústní dutiny při bolestech zubů.

Pro děti není řebříček vhodný jako čaj, ale je dobré děti naučit ho znát spolu s jitrocelem a netřeskem jako jednu z bylinek první pomoci venku v přírodě.

Kdy sbírat květy řebříčku?

Pěstování řebříčku na zahradě není u nás obvyklé. Většinou si ho natrháme někde v čisté přírodě, roste hojně téměř všude. Do vlastní bylinkové zahrady si ho snadno brzy na jaře můžeme z přírody přesadit. V zahradě se pěstují také různé ozdobné barevné druhy kultivary řebříčků, růžové a žluté, které se nepoužívají k léčení, ale spíš jako dekorativní rostliny nebo do sušených kytic a věnců. Řebříček kvete od června do října a sbírá se kvetoucí nať v délce 15 – 20 cm od července do září. Suší se zavěšený ve svazcích na vzdušném místě.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  1. Kneippův „královský“ ženský čaj: 4 díly nati řebříčku + 3 díly nati kontryhele + 2 díly květu měsíčku + 1 díl listu šalvěje. 1 lžíci směsi zalijeme vroucí vodou a louhujeme 10 minut, pijeme teplé při potížích max. 3 šálky denně mezi jídly při potížích a 2 – 3 dny před očekávanou menstruací. Neužíváme v těhotenství.
  2. Řebříčková sedací lázeň při zánětech vaječníků a močových cest a jejich bolestech z prochladnutí: 100 g nati řebříčku namočíme na 12 hodin do ½ litru studené vody. Pak výluh ohřejeme a vlijeme do teplé vody do koupele. Do vany nalijeme tolik vody, aby byly ledviny zakryté a koupeme se 20 min. Po lázni se neosušujeme, jen se zabalíme do koupacího pláště a 1 hodinu se v posteli pěkně potíme. Řebříčkovou sedací lázeň si připravujeme při potížích 1 - 2x týdně.
  3. Řebříčková mast proti hemeroidům: 100 g vepřového nesoleného sádla zahřejeme až se rozpustí a přidáme 20 g čerstvých rozmělněných květů řebříčku + 20 g roztlučených listů maliníku. Krátce zamícháme a odstavíme z ohně. Napůl vychlazené prolisujeme přes pláténko. Hotovou mast uchováváme v lednici. pomáhá především při krvácející formě hemeroidů.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M.D.Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.2.2023 16:19

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze