Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Máte hyperaktivní dítě? Myslete na jeho stravu...

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Jídlo je zcela jednoznačně velmi důležitou součástí léčebné strategie každého onemocnění, hyperaktivitu nevyjímaje. O tom vůbec není třeba pochybovat. Správně zvolený jídelníček dokáže dítěti a tím i celé rodině ulevit.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Zásady jídelníčku hyperaktivního dítěte jsou velmi podobné zásadám zdravé výživy. Jsou v podstatě stejné, jen je třeba věnovat pozornost příjmu několika nutrietů. Pokud však budou zmíněné zásady zdravé výživy dodržovány, nebude problém s jejich nedostatkem.

Jediné, s čím by mohl být problém, jsou omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které mají velký význam pro mozkovou činnost a schopnost koncentrace. Omega 3 mastné kyseliny zajistí lněný, konopný, dýňový nebo pupalkový olej, případně rybí tuk (1-3 čajové lžičky denně). To je ale u dětí, zvláště pokud jsou malé, problém, takže v tomto případě bych volila potravinový doplněk. Dělám to velmi výjimečně, protože doplňky stravy považuji na prvním místě za neuvěřitelný byznys, na druhém místě za vyhazování peněz vlivem nesmyslných reklam a někde na konci toho všeho je naše zdraví. U olejů je ale výhoda, že musí být v kapslích, které zpravidla nejsou nijak dobarvené nebo ochucené. Většinou je to jen obal a tuk uvnitř. Je třeba vždy pečlivě prostudovat, co v kapsli je a pak se rozhodnout pro konkrétní výrobek (doporučuji volit firmu, která se výživovými doplňky zabývá dlouho – je to známka toho, že jí klienti věří a že se k ní vracejí; a pak by to měla být firma, která se doplňky stravy zabývá od počátku – ne že byla nejprve firmou např. na kosmetiku a pak k tomu přidala ještě doplňky stravy).

Buďte opatrní na to, co dáváte dítěti jíst

Rodiče dítěte s ADHD by měli být velmi opatrní ve všem, co chtějí dítěti dávat. Na nevyhnutelné minimum je třeba omezit průmyslově zpracované potraviny, které obsahují celou řadu potravinových aditiv. Týká se to potravin, nápojů, sladkostí, doplňků stravy. Čím je potravina jednodušší a čím kratší má dobu trvanlivosti, tím je větší šance, že obsahuje méně chemie. Vždy čtěte, co je na obalech. V tom buďte jako rodina jednotní. Nemá smysl, aby byl jeden z rodičů jako policajt a někdo z rodiny ten „teror“ kompenzoval. To nikam nevede. Je nezbytné se na tom domluvit.

Z ostatních nutrietů, na které je třeba brát zřetel, je třeba tělu dodat vitamin B (správná funkce nervových buněk), zinek a hořčík. To vše najdete v běžných zdravých potravinách, které bychom měli jíst všichni. Ideální jsou celozrnné obiloviny, ořechy, luštěniny, semínka, zelenina, zelené natě.

Kromě chemicky konzervovaným, ochuceným a dobarveným potravinám se vyhněte kofeinu – je obsažen nejen v kávě, ale také v černém a zeleném čaji, v nápojích typu kofola nebo cola, v čokoládě. Sladkosti samy o sobě nepatří do zdravého jídelníčku (pomíjím skutečnost, že jsou to energetické bomby). Jsou nevhodné nejen kvůli celé řadě aditiv, ale také kvůli vysokému obsahu cukru, který má enormní vliv na koncentraci. Čím méně jednoduchých cukrů dítě dostane, tím lépe. Tady platí přímá úměra. Hyperaktivní děti v drtivé většině sladkosti milují a vyžadují. Je to většinou proto, že jsou na ně zvyklé, protože díky nim se dítě alespoň na chvíli uklidnilo. Dost velký problém je však v tom, že po krátké době se hyperaktivita vrátí a je to ještě horší. Sladkosti, pokud je dítě už jí, je třeba omezovat postupně, protože je na ně zvyklé.

Podobně je tomu i se sezením u televize nebo počítače. Tam je efekt stejný jako u cukru. Hyperaktivní dítě potřebuje pohyb, tím uvolňuje napětí, proto je sezení u PC nebo televize „vykoupeno“ následně ještě větší aktivitou. Hyperaktivní děti potřebují co nejstabilnější režim dne, přiměřenou, ale pravidelnou pohybovou aktivitu (cesta totálního zničení nikam nevede).

Poznámka: aditiva, která mají prokázaný nebo předpokládaný vliv na ADHD (myslím si, že se jedná o aditiva, která by nemělo jíst žádné dítě ani dospělý): E 102, E 104, E 110, E 120, E 122, E 123, E 124, E 127, E 128, E 129, E 131, E 132, E 133, E 142, E 150a, E 150b, E 150c, E 150d, E 151, E 153, E 154, E 155, E 160b, E 180, E 210, E 211, E 212, E 213, E 319, E 320, E 321.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.11.2022 13:02

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze