I v batolecím věku má homeopatie své místo. Svědčí o tom i spousta dotazů našich čtenářů, kteří mají s homeopatií u sebe i svých dětí pozitivní zkušenosti a rádi by od našich lékařů věděli, jaká homeopatika by neměla chybět v jejich domácí lékárně.

Máte-li doma batole (ale i starší dítko), ve vaší domácí lékárničce by neměly chybět tyto homeopatické léky:
- Úrazy - vzhledem k tomu, že malé děti velmi často trpí úrazy, je vhodné, aby doma byl vždy po ruce homeopatický lék Arnica montana 9 C (lék první pomoci). Je dobré ho podávat při všech modřinách, naraženinách, drobných oděrkách, také při úderech do hlavy nebo po odběrech krve. Arnika je užitečná i při větších úrazech jako jsou zlomeniny, vykloubení apod. Výrazně totiž urychluje hojení a snižuje bolest téměř na úrovni klasického léku proti bolesti. Lék podáváme 3-4x denně 5 granulí. V případě velké bolesti, např. poúrazové, podávejte dítěti Arniku každých 10 minut, a to naředěnou ve vodě (5 granulí rozpusťte do 2 dcl vody a dejte dítěti popíjet). Pokud si dítě přivře prstíky do dveří, nebo si postaví něco těžkého na paleček u nohy, doporučuji podání homeopatického léku Hypericum perforatum 15 C. Výborně spolu s Arnikou zahojí poškozené nehtové lůžko a působí velmi výrazně proti bolesti.
- Otok, včelí či vosí bodnutí - hojně užívaným homeopatikem je Apis mellifica 30 C, který je vhodný na otoky všemožného původu - při alergiích, bodnutí včelou či vosou, při úrazech a popáleninách (které jsou vždy zlepšené chladným obkladem). Opět podáváme 3-4x denně 5 granulí.
- Komáři - jestliže je vaše dítě přímo návnada pro komáry, podávejte lék Ledum palustre 9 C 3x denně po dobu akutního ohrožení, nebo po poštípání, ranky se pak velmi rychle hojí a nesvědí.
- Popáleniny II. stupně = puchýře - na tyto potíže zabírá velmi dobře lék Cantharis 9 C. Podávejte každou hodinu 1 dávku (tj. 5 granulí). Pokud je okolí popáleniny rudé, přidáme lék Belladonna 9 C, také každou hodinu 1 dávku.
- Horečka - výborným lékem vysokých teplot (39 - 40 st.) je Belladonna 15 C (v tomto ředění je to i lék prevence křečí při horečce), dítě má červené tváře a lesklé oči. Dáváme každou hodinu 1 dávku (5 granulí). Jestliže horečka nastane po prochlazení, nebo velkém leknutí a dítě si stěžuje na zimnici, podejte lék Aconitum napellus 9 C každou hodinu 1 dávku.
- Škytavka - pokud má dítě často škytavku, můžeme použít lék Cuprum metallicum 9 C každých 15 minut 1 dávku až do ústupu obtíží.
- Neštovice - v batolecím věku mívají děti také neštovice. Při tomto onemocnění podáváme Rhus toxicodendron 9 C 3x denně 1 dávku. Když už se netvoří nové puchýřky ale stroupky, přidáme Antimonium tartaricum 9 C 2x denně a podáváme i několik týdnů až do vymizení tmavých skvrn po odloupnutí stroupků. Rhus toxicodendron vysadíme ihned po zaschnutí všech puchýřků.
- Citlivost na slunce - u pleti citlivé na slunce můžete zkusit lék Hypericum perforatum 15 C 1x denně. Je to lék prevence alergie na slunce. Pokud už alergie začala, přidáme ještě lék Muriaticum acidum 9 C 4x denně 1 dávku - je to lék na typický výsev drobných, červených a velmi svědivých vyrážek po působení slunce v oblasti hrudníku, stehen, paží.
- Nechutenství - pokud vaše batole špatně jí, podávejte lék Lycopodium clavatum 5 C ráno po probuzení a v 17 hodin odpoledne. Funguje na chuť k jídlu lépe než jakýkoliv klasický lék.
- Krvácení z nosu - jestliže dítě trpí častým krvácením z nosu, podávejte kombinaci léků Arnica montana 9 C a Ferrum phosphoricum 9 C 1x denně 1 dávku od každého alespoň 3 týdny.
Ferrum phosphoricum je rovněž lék, který se dá použít s velkým efektem u dětí trpících anemií – chudokrevností (výrazně zlepšuje vstřebávání železa) a podáváme jej 1-2x denně, 1-3 měsíce, podle závažnosti nálezu. - Alergie - pokud je vaše dítě alergik a klasické léky nemají dostatečný účinek, můžete přidat lék Poumon histamine 15 C 2-3x denně 1 dávku, nebo vyzkoušejte homeopatický polykomponent na alergie – Rhinallergy - a podávejte každou hodinu 1 tbl.
- Zvětšené nosní a krční mandle - jestliže už v tomto věku má dítě problémy se zvětšenou nosní mandlí, nebo má zvětšené krční mandle a uzliny, vyzkoušejte lék Baryta carbonica 9 C 2x denně 1 dávku, nebo homeopatickou specialitu Lymfomyosot – 3x denně 5 kapek do lžíce vody. Podávejte vždy se 14denní přestávkou 3 dávky po sobě.
V homeopatii naleznete pomoc při řadě dalších onemocněních od poruch spánku přes zažívací obtíže, problémy s chováním, opakované infekce až po třísku, která se nedá vytáhnout, či bradavice nebo ekzém. Závažnější obtíže je nutné ale řešit už se zkušeným lékařem homeopatem, nejlépe pediatrem.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.