Výměna dočasného chrupu za stálý bývá obvykle provázena řadou zvratů. Starostliví rodiče se mne pak v ordinaci ptají, čím se vyzbrojit na cesty za zimními radovánkami nebo na období vánočních prázdnin. Samozřejmostí dnes bývá zvykem vzít na cesty analgetikum, ale vhodné je bolestivým problémům s chrupem raději předcházet. 

Reklama: Oscillococcinum

Několik zásadních rad pro období, kdy jsou vaše dítka vybavena smíšeným chrupem (5-15 let):

 1. Pečlivé čištění zubů doporučuji podpořit motivací pomocí mobilních aplikací (magic timer), které hlídají trvání a kvalitu čištění při používání elektrických kartáčků s bluetooth systémem. Při manuálním čištění pohlídají správnou délku čištění barevné přesýpací hodiny nebo oblíbená písnička (minimálně 2 minuty). Pozor! Vždy je nutné na dostatečnost čištění dohlédnout, zvláště u dětí do 10 let je jemná motorika ještě značně liknavá - to je úkol pro rodiče.
 2. Jednou týdně doporučuji zařadit zvýšenou lokální fluoridaci (např. Elmex gel) a podporovat vývoj chrupu kvalitní a pestrou stravou.
 3. Podpořit vývoj chrupu podáváním homeopatických léků - vyberte jeden z následujících a ten doporučuji jednou ročně používat v následující kúře - postupně po jedné tubě v ředění 5C - 5 granulí 1x denně, poté 9C - 5 granulí 1x denně, 15C - 5 granulí 2x týdně a 30C 5 granulí 1x týdně:
 • Calcarea phosphorica - vynikající homeopatikum na růstové problémy, prořezané zoubky jsou nažloutlé, dítě je během růstového spurtu unavené a mívá často rýmu.
 • Calcarea fluorica - pro děti s velkou tendencí ke kazivosti, zoubky transparentně modré, drolivé se špičatými hrbolky a mnohými nepravidelnostmi v počtu i uložení zubů.
 • Calcarea carbonica - robustnější děti s klidnou povahou, které mají během prořezávání zoubků bolesti bříška a průjem. Nové stálé zuby jsou jakoby neúměrně veliké a jejich prořezávání je opožděné a zdlouhavé.

A ještě několik homeopatických léků právě na cesty:

 • Ferrum phosphoricum 9 C - únava, kruhy pod očima, zvýšená teplota, bolí hlava a dítě má studené a zpocené nožičky, díky překrvení obličeje se spouští z nosu krev. 5 granulí každých 15 minut do úlevy nebo usnutí.
 • Aconitum napellus 15 C - náhlá bolest po prochlazení nebo na studené podněty, doprovázená enormním strachem. 5 granulí každých 15 minut do úlevy.
 • Belladonna 9 C - tepavá bolest, která dítě vzbudí v noci a neustupuje po analgeticích. Tento lék dítěti uleví, ale je třeba ho podávat po 15 minutách, než znovu usne a ráno vyhledat akutní zubní pomoc.
 • Hepar sulfur calcareum 15 C - zoubek bolí při sebemenším doteku, dítě odmítá jíst. Tento homeopatický lék podávejte 3x denně v obvyklé dávce 5 granulí. Zabrání šíření zánětu.
 • Silicea 15 C - pod zoubkem se již vytvořil váček, ze kterého teče hnis. Lék podávejte 3x denně po 5 granulích.

U dvou posledně jmenovaných léků je třeba se v následujících dnech spojit se zubním lékařem, který celou situaci zhodnotí a provede patřičné zubní ošetření (někdy je jediným řešením vytržení dočasného zubu).

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.