Trávicí potíže u dětí jsou častým problémem. Jaké trávicí problémy děti nejčastěji trápí, ví dětská lékařka-homeopatka, MUDr. Kateřina Formánková. 

Reklama: Sedalia

Homeopatie nabízí na různé typy trávicích potíží tyto možnosti léčby:

  • Pro dítě, které je velký jedlík, je hyperaktivní a netrpělivé, je vhodný lék Nux vomica 9 C, v dávce 3x denně 5 granulí.
  • Trpí-li kojenec nesnášenlivostí mléka a má zelený zpěněný průjem, podáváme lék Magnesia carbonica 9 C, v dávce 5 granulí 1x-2x denně.
  • Dítě s křečovitými, prudkými, akutními bolestmi břicha s náhlým začátkem a koncem a s častými průjmy, léčíme lékem Colocynthis 9 C, v dávce 5 granulí 4x denně. Bolest bříška se zmírní stočením do klubíčka.
  • Má-li dítě bolesti bříška, při kterých se bolest zlepšuje ve vzpřímené poloze, nebo se dítě prohýbá dozadu jako luk, podáváme lék Dioscorea 9 C, 5 granulí 4x denně (Lék není dostupný v ČR, lze objednat ze zahraničí).
  • Jestliže dítě zvrací, je mu špatně, má průjem a cítí se lépe po požití malého množství studené vody, podejte mu lék Cuprum metallicum 9 C, 4x denně 5 granulí.
  • Kojenec s pomalým trávením, ublinkáváním a zvracením, které často doprovází zácpa nebo průjem, potřebuje lék Calcarea carbonica 9 C, 2-3x denně 5 granulí. Děti, pro které je Calcarea carbonica vhodná, mívají většinou porodní hmotnost kolem 4 kg, sklony k nadváze a šupiny ve vlasech.
  • Pokud dítě (nejčastěji ve věku od tří do osmi let) často trápí záchvaty tzv. acetonemického zvracení, ale výsledky klinického vyšetření jsou normální, podávejte po lžičkách lék Phosphorus 9 C rozpuštěný v ledové vodě (podáváme roztok 10 granulí v 1 dl vody). Lék je určen pro emotivní děti, které trpí ranním nepotlačitelným zvracením, silnou slabostí a absolutně nic v žaludku nesnesou.
  • Trpí-li dítě nadměrnou tvorbou slin a zvracením, ale po vyzvracení se mu neuleví a má čistý, nepovleklý jazyk, podejte lék Ipecacuanha 9 C (10 granulí v roztoku s vodou) po každém zvracení kávovou lžičku.
  • Pokud se dítě dopustí dietní chyby (přejezení, přetížení žaludku příliš rozmanitými potravinami apod.), je mu špatně, zvrací, má žízeň a hodně tlustý bílý povlak na jazyku, podejte lék Antimonium crudum 9 C, 5 granulí 5x denně.
  • Dítě, které zvrací při požití sebemenšího množství tekutin, má žízeň s chutí na malé množství studené vody a jeho stav se zhoršuje mezi první a třetí hodinou ranní, potřebuje lék Arsenicum album 9 C, 5 granulí 3x denně.

Mějte na paměti, že při opakujících se či déletrvajících potížích je nezbytné provést klinické vyšetření a vyloučit závažnou diagnózu.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.