Mnoho žen řeší po určité době úspěšné laktace z mnoha různých důvodů odstavování dítěte od prsu. Jelikož praxe ukazuje, že málokterá žena ví, jak si s tímto problémem co nejlépe poradit, požádali jsme porodní asistentku Bc. Romanu Gogelovou o radu.

V praxi se porodní asistentky často setkávají s dotazy maminek na šetrné a účinné odstavení dítěte od prsu...
„Dobrý den, synkovi je 8 měsíců, ze zdravotních důvodů mi lékař doporučil přestat kojit. Napsal mi Dostinex 0,5–0–0,5 dávkování. Dnes ráno jsem dobrala poslední půlku, přesto mám prsa celou dobu nalitá a bolavá, musím odstříkávat i během noci. Můžete mi poradit?“
„Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mi můžete poradit s odstavením dítěte. Kojím už 1,5 roku a cítím se hodně unavená.“.
Milé čtenářky, možná některá z vás řešila, nebo v budoucnosti bude řešit podobný problém jako maminky v úvodu tohoto článku, jež jsem si dovolila citovat.
Jistě každá žena, která se rozhodne k přerušení kojení, zvážila „pro a proti“. Konečné rozhodnutí je vždy na mamince samotné. Není tedy třeba držet na tomto místě jakousi pomyslnou přednášku o významu a nenahraditelnosti kojení.
Důvodů, které mohou vést k zástavě laktace je mnoho. Časté jsou důvody zdravotní - fyzické či psychické – například potřeba užívání léků neslučitelných s laktací. Velmi často řeší ženy s porodní asistentkou či lékařem odstavování dítěte od prsu po určité době úspěšné laktace z důvodů vyčerpání nebo nástupu do práce.
I když je žena pevně rozhodnuta laktaci ukončit, je toto období pro ni vždy náročné. Potýká se s pocity smutku a obav z odstavení dítěte, bolestivým nalitím prsů, nepříjemnými fyzickými pocity a velmi často také se svým děťátkem. Odstavení dítěte od kojení je vždy záležitost citlivá a vyžaduje si celostní přístup – nikdy nemůže jít jen cestou prosté medikace.
Zde je několik praktických rad pro ženy, jež se rozhodnou pro zástavu laktace:
- Prsy naposledy vyprázdněte a pevně je stáhněte obinadly, v podstatě vytvořte pevný korzet – stažení brání, aby se prsa nalévala.
- Pro úlevu je možné použít na část dne pod obinadla studený obklad, prsa bývají citlivá a bolestivá – obklad částečně uleví.
- Stažení prsů je velmi důležité a mělo by trvat po dobu několika týdnů, zpočátku kontinuálně, později alespoň v noci (přes den noste pevnou podprsenku).
- Pokud chcete laktaci zastavit, prsy neodstříkávejte – odstříkáváním dochází k opětovné stimulaci mléčné žlázy a tvorbě dalšího mléka.
- V případě velkého tlaku a bolesti v prsou vyprázdněte jen do mírné úlevy a opět stáhněte.
- Je nezbytné omezit příjem tekutin (pozor na nebezpečí dehydratace v letních měsících).
- Každodenně zařaďte do pitného režimu třezalkový či mátový čaj – výrazně snižují tvorbu mléka, tyto bylinky jsou velmi nápomocny k účinné zástavě laktace.
- Pro psychiku ženy i děťátka není špatné se od sebe na chvíli vzdálit, odloučení na 1-2 dny může přispět ke zdárnému odstavení.
- K zástavě laktace můžete použít buď klasickou medikamentozní cestu – tedy tablety Dostinex, jež jsou výhradně na lékařský předpis, nebo například cestu homeopatickou.
Homeopatická cesta je ohleduplný způsob odstavení dítěte od prsu, postupujte podle návodu v tabulce:
Ricinus communis 30 C a Lac caninum 30 C - 2x denně 5 kuliček od obou léků |
Oba tyto léky v koordinaci působí na matku i dítě - dítě postupně přestává vyžadovat prs a prsy se přestávají |
plnit mlékem (jeho tvorba pozvolna zcela ustane). |
Pravidlo zatažení prsů a omezení tekutin je nezbytné u obou způsobů zástavy laktace!
Laktace se dá pokládat za úspěšně ukončenou, pokud se prsy již nenalévají - pár kapek mléka v prsou může být přítomno ještě několik týdnů po odstavení dítěte.
Cítíte-li se z této situace ve stresu, použijte bylinky ke zklidnění – například třezalkový čaj nebo homeopatii – s oblibou maminkám v této situaci poradím také Rescue remedy kapky (Bachovy květové esence).
Bc. Romana Gogelová
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.