Když je venku chladněji, zavítají do lékárny často maminky malých dětí, které během nachlazení trápí bolest uší. Nejdřív maminkám vysvětlím souvislost mezi rýmou a bolestí uší. Ve špatně vysmrkaném hlenu se množí patogeny, které pak mohou proniknout přes Eustachovu trubici až do středního ucha a tam vyvolat zánět.

Reklama: Oscillococcinum

Důležitá je tedy hygiena nosu – vyplachování nosní konvičkou s teplou slanou vodou. U hodně malých dětí a miminek doporučuji vystříkat nos slanou vodou a důkladně odsát.

Homeopatika, která můžeme použít:

  • Aconitum napellus 9 C – pokud stav vznikne náhle, z plného zdraví, často po pobytu v chladu nebo silném prochlazení. Často se stává, že večer ukládáme do postele zdravé dítě a o půlnoci až v jednu hodinu ráno se dítě vzbudí s pláčem a bolestí ucha. Může být i vysoká horečka bez pocení. V takovém případě hned podáváme Aconitum 9 C po 15−20 min. Malým dětem rozpustíme ve vodě.
  • Belladonna 9 C – vysoká horečka s pocením, rozpálené tváře. Bolest je intenzivní, tepavá, častěji bývá postižené pravé ucho. Sliznice bývají často suché. Dáváme po 15−20 min. nebo do vody.
  • Ferrum phosphoricum 9 C – teplota může být mírná s pomalým nástupem, nebo teplota není vůbec. Kůže celého těla je vlhká bez výrazného pocení. Může být průhledná rýma, někdy s přítomností jemných nitek krve. Dávkování 3−5x denně po dobu akutní fáze, po zlepšení příznaků 2−3x denně. Podáváme i po dobu rekonvalescence 2x denně 7−10 dnů.
  • Arsenicum album 9 C – zhoršení kolem 1. až 3. hodiny ráno, velká zimomřivost a žízeň, děti chtějí být hodně zakryté, třepou se zimou, přikládají si dlaň na bolavé ouško. Dáváme po 15−20 min. do zlepšení.

Pokud se akutní stav nebude do několika hodin zlepšovat a celkově se dítě nebude cítit lépe, je třeba vyhledat lékaře.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.