Neštovice! Jak na ně? Jaké léky je dobré mít připravené v lékárničce pro případ, že je naše dítě dostane? Můžeme udělat něco pro zmírnění obtíží, které jejich průběh provázejí?  

Reklama: Oscillococcinum

Pupínky. Po celém těle se synovi udělaly pupínky! Vypadá to na neštovice. Začalo to teplotou, nestandardním chováním syna, bolestí hlavy a průjmem. Příznaky neštovic se však ještě chvíli ukrývaly. Nenapadlo mě se zpočátku podívat „do vlasové pokožky“, kde se často vyrážka objevuje jako první. Druhý den se však na těle objevily drobné skvrny, které postupně přešly do puchýřků o průměru 3-6 mm. Neštovice se „vysévaly“ postupně, vzhled puchýřků se v průběhu nemoci měnil. Akutní fáze trvala přibližně jeden týden. Nepříjemné puchýřky pokrývaly synovo tělo asi 5 dní. Pak začaly zasychat, udělaly se na nich stroupky, které se postupně uvolňovaly.

Nejprve jsme bojovali s teplotou, pak jsem hledala pomoc, jak zmírnit nepříjemné svědění, které malého nutilo ke škrábání kůže, což jsem vnímala jako problém. Obávala jsem se, aby se pupínky nezanítily a nezůstaly mu na kůži jizvy.

Co je dobré vědět, když vás navštíví neštovice…

Předně je důležité vědět, že příchod neštovic se obvykle ohlásí bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou přibližně 24-36 hodin před výskytem první neštovičky (většinou ve vlasové pokožce) a v této chvíli začíná být pacient již infekční. Jelikož se virus přenáší kapénkovou infekcí, izolujte své dítě od jakéhokoli kolektivu. Pokud se někdo s neštovicemi ve svém životě ještě nesetkal, je 90% pravděpodobnost, že se při styku s nemocným dítětem (dospělým) neštovicemi nakazí. Ve chvíli, kdy puchýřky zaschnou, nemocný přestává být infekční. Inkubační doba od prvního kontaktu s nemocným je 14 až 21 dní.

Možná to bude znít divně, ale jsem ráda, že se u syna objevily neštovice ještě v předškolním věku. U dospělých má totiž onemocnění těžší průběh a častěji bývá provázeno komplikacemi jako je zánět plic, mozku.

Jak si s neštovicemi poradit?

Především se obrnit trpělivostí. Po několika málo dnech se dítěti uleví, do kolektivu však nesmí, a tak vás čekají souboje u „Člověče nezlob se“, skládání puzzle, hraní pexesa, čtení pohádek apod. Důležité je udržet dítě v klidu a absolutně se vyhýbat slunci. Což je v případě, kdy dostane dítě neštovice v letních měsících, velmi složité.

Na zmírnění potíží můžeme přikládat mokré hypermanganové obklady. Po odloupnutí stroupků ještě určitou dobu kůži hydratujte.

Významné místo při léčbě neštovic má i homeopatie. Její použití urychlí průběh nemoci, omezí svědění a pomáhá proti vzniku a při hojení jizviček, které po vyrážce přetrvávají.

Zeptali jsme se MUDr. Věry Budkové, jaké homeopatické léky doporučuje v případě onemocnění neštovic dětem, které navštěvují její ordinaci: 

V léčbě neštovic má homeopatie své nezastupitelné místo. V případě první pustulky, která se může nejčastěji vyskytnout v oblasti vlasové části hlavy za ušima, nad čelem - použijte lék Rhus toxicodendron 15 C - 5 granulí každých 30 minut (třeba i šest dávek - a možná se neštovice již dále tvořit nebudou). Je dobré lék použít při prvním "pnutí" či svědění - stejným způsobem. Důležité je ho podat okamžitě při prvních projevech onemocnění.

Pokud již máme plně vyseté onemocnění, doporučuji Rhus toxicodendron 15 C a Mezereum 9 C - oba léky až 4x 5 granulí denně po dobu 4-6 dnů. Onemocnění proběhne intenzivněji, rychleji a do úplného uzdravení. Jako prevenci jizev můžeme přidat lék Antimonium tartaricum 9 C 5 granulí denně každý večer po dobu erupcí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.