Období přípravy na zkoušky je čas, který je pro většinu studentů stresující, je spojený s intelektuálním i fyzickým přetížením, úzkostí, nespavostí a řadou dalších reakcí těla, které představují velké nepohodlí i pro zdravý organismus, jaký bychom mohli u studentů očekávat. 

Reklama: Oscillococcinum

S velkým náporem studia se studenti často vyrovnávají svými strategiemi, které obvykle nekorespondují se zdravým životním stylem. Pracují nárazově s minimem odpočinku, málo spí, stravují se především vysokoenergetickými jídly s velkým obsahem jednoduchých cukrů a mají málo pohybu. I přes dobrý úmysl studenta vypořádat se s náročným učením to jsou strategie, které příliš nenapomáhají dobrému zapamatování učené látky. To vede k další úzkosti, pocitu, že student nestíhá, je unavenější a špatně si pamatuje. Tím se pak uzavírá poněkud bludný kruh usilovné snahy a malého efektu.

V tuto chvíli pak studenti sahají k některým nevhodným látkám či energetickým nápojům, aby se mohli učit, někdy pak k hypnotikům, aby mohli spát, anxiolytikům, aby zvládli zkoušku v klidu. Někdy navštíví praktického lékaře, někdy se s nimi setkávám i v psychiatrické ambulanci. Nevýhoda energetických nápojů, ať už je to káva, čaj nebo průmyslově vyráběné nápoje, je to, že množství kofeinu obvykle zvyšuje úzkost. U hypnotik a anxiolytik je pak problém v tom, že zhoršují zapamatování nově naučených informací.

Může v tomto případě pomoct homeopatie?

Vedle alopatických léků, o kterých jsem se zmínil, je nabídka homeopatie rozhodně širší.

  • Argentum nitricum 15 C je lék vhodný na nervozitu, neklid, úzkost, které se pojí s pocitem nedostatku času. Někdy se objevuje průjem. Lék je možné používat při napětí, při potížích s usnutím nebo přímo před zkouškou po pěti granulích každých 15 minut do zklidnění.
  • Gelsemium sempervirens 30 C je velmi účinným lékem na úzkost, zejména při zkoušce, když je těžké si rozvzpomenout na odpověď, při obtížném vybavování si při studiu. Pro tento lék je typické, že jakmile zkoušený dostane otázku, připadá si jako paralyzovaný, má v hlavě prázdno, nic si nepamatuje. Doporučuji užít večer a ráno před zkouškou po pěti granulích.
  • Lycopodium clavatum 15 C může dobře pomoct studentům, u nichž stres silně útočí na jejich sebedůvěru. Obvykle jsou to lidé, kteří mají dlouho velké obavy a nakonec uspějí. U těchto jedinců se současně objevuje nechutenství a plynatost. Doporučuji dvakrát denně pět granulí.
  • Kalium phosphoricum 30 C doporučuji jako lék na mentální přetížení, únavu a bolest hlavy po dlouhém studiu a nedostatku odpočinku. Užívejte pět granulí dvakrát denně nebo aspoň po zkouškách jednorázově.

Vedle homeopatické podpory je vhodné nezapomenout na dostatek spánku a odpočinku a pestrou stravu. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.