U malých dětí, zvláště v kojeneckém věku, je často obtížné zjistit infekci močových cest, protože dítě nám nemůže sdělit, co ho trápí, a často je vedoucím příznakem jen horečka nebo zvýšená teplota bez dalších příznaků.  

Reklama: Oscillococcinum

Pokud má dítě náhle vysokou teplotu, rozhodně vyhledejte lékaře, ale můžete okamžitě začít podávat homeopatické léky na horečku, které zároveň působí protizánětlivě, a to i na úrovni močových cest.

  • Při vysoké teplotě, která nejčastěji nastupuje po působení chladu nebo strachu, podáváme homeopatický lék Aconitum napellus 9 C. Dítě je neklidné, úzkostné, má bledou suchou kůži, může mít zimnici. Větší dítě si stěžuje na pálení a bolesti při močení. Malým dětem se lék podává rozpuštěný ve vodě – 5 granulí léku rozpustíme v 1 dl převařené kojenecké vody a podáváme při horečce každou hodinu 1 kávovou lžičku roztoku. Dítěti samozřejmě podáváme větší množství tekutin pokojové teploty a děláme mu studené zábaly (alespoň na končetiny). Pokud je teplota velmi vysoká 38,5–39 °C, podáváme i antipyretika.
  • Dalším homeopatickým lékem, který můžeme při teplotě použít, je Belladonna 9 C. Podáme ho v případě, že má dítě náhle z plného zdraví horečku, je červené v obličeji, má lesklé oči a potí se. Zároveň si stěžuje na pálivé bolesti v podbřišku s křečemi a stálé nucení na močení. Dítě je světloplaché. V tomto případě podáváme Belladonnu opět každou hodinu.

Homeopatické léky na zánět močových cest:

  • Pálivé a řezavé bolesti při močení s prokázanou infekcí močových cest léčí lék Cantharis 9 C, podáváme jednu dávku léku (5 granulí nebo 1 lžička roztoku) při každém močení.
  • Dítě, které je opakovaně léčeno antibiotiky pro záněty močových cest nebo které má permanentní udržovací léčbu chemoterapeutiky (Biseptol, Sumetrolim), potřebuje často lék Thuya 9 C, 1x denně 5 granulí. Toto homeopatikum zlepší stav imunitního systému. Podáváme ho většinou dva měsíce, poté je nutné pokračovat přesně vybraným lékem. Takové dítě by měl léčit zkušený homeopat.

Kromě výše uvedených léků má lékař-homeopat u popsaných potíží na výběr ještě další léky, které mají specifické indikace a měl by je vybírat odborník.

  • Dalším problémem u dětí bývá časté močení po působení nějakého stresujícího faktoru. Dítě chodí opakovaně čůrat před odjezdem do školky, školy, večer před spaním, před sportovním výkonem, vystoupením apod. V těchto případech zabírá velmi dobře lék Argentum nitricum 15 C. Lék podáváme 2–3x denně. Tyto děti mají většinou v nadměrné oblibě sladkosti. Pokud budete tento lék podávat, zmenší se i jejich závislost na cukru.

Homeopatie může pomoci i u jiných obtíží. Například má-li dítě vrozenou vývojovou vadu močových cest, tzv. VUR (vesicoureterální reflux). Léčba může zlepšit nejen opakované infekce močových cest, ale i zmírnit stupeň tohoto onemocnění, zvláště pokud se začne s léčbou již v kojeneckém věku. Tento stav by však měl řešit zkušený lékař-homeopat.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.