Začaly letní prázdniny, období, kdy děti hojně navštěvují koupaliště, ať již přírodní nebo bazény. Do lékárny ale pak často přichází maminky s dětmi i dospělí, které po koupání trápí bolest ucha nebo zalehnuté uši. Při potápění a plavání se do zevního zvukovodu dostává voda. Pokud tato voda nemůže vytéct z ucha ven, ucho zalehne. Vnímáme to jako nepříjemný pocit. Když ucho nemůže odlehnout, začnou se uvnitř množit bakterie a může vzniknout zánět zevního zvukovodu.

Reklama: Oscillococcinum

Ten se projeví velmi silnou bolestí ucha (pacienti ji popisují jako mnohem intenzivnější než při zánětu středního ucha). A neléčený zánět zvukovodu může přejít do zánětu středního ucha.

Základním preventivním opatřením je vyčištění uší od ušního mazu. Právě přítomnost většího množství mazu ve zvukovodu může způsobit, že nateklá voda nemůže ven. Může se tak vytvořit mazová zátka, přes kterou voda z ucha nevyteče.

Pokud cítíme, že ucho je po koupání zalehlé, je třeba dostat vodu z ucha ven. Někdy pomůže poskakování, někdy lehnout si do vodorovné polohy a zalehlé ucho otočit směrem k zemi (často také voda z ucha vyteče sama ve spánku) nebo zatahat za ušní boltce. Když je ucho zalehlé i druhý den, je vhodné použít ušní kapky (lihové nebo kapky přímo na rozpuštění ušního mazu).

Při uvedených potížích mohou pomoci i homeopatika:

  • Ferrum phosphoricum 9 C – podáváme při prvních příznacích bolesti uší. Může se objevit i zvýšená teplota, která má pomalý nástup, pocit lepkavého potu, celková únava a zchvácenost. Dávkování: ze začátku 3–5x denně, jakmile bolest ustoupí a stav se upraví, podáváme ještě týden 2x denně na celkové doladění organismu a rekonvalescenci.
  • Aconitum napellus 9 C – stav vznikne náhle, nejčastěji kolem půlnoci a po předchozím prochlazení (např. koupání ve studené vodě). Noční probuzení u dětí provází často pláč, bolest ucha a může být i horečka bez pocení, někdy se střídá se zimnicí. Kůže je rozpálená a suchá. Silná žízeň na ledovou vodu. Dávkování: ze začátku často (po 10–15 min.) nebo rozpustíme do vody a popíjíme až do úlevy.
  • Belladonna 9 C – projevuje se vysokou horečkou s pocením (mokré pyžamo i povlečení), tváře jsou rozpálené, červené. Žízeň je proměnlivá (může být i nemusí). Silná tepavá bolest v uchu, častěji bývá na pravé straně. Dávkování: po 10–15 min. nebo rozpustit do vody. Podáváme do odeznění příznaků.
  • Arsenicum album 9 C – bolest vzniká často kolem 1.–3. hod. v noci. Často bývá zimomřivost, velký strach a pocit ohrožení života. Dítě chce často na bolavé ouško přiložit studený obklad, i když je mu celkově velká zima. Dávkování: po 15–20 min. do úlevy.
  • Dulcamara 15 C – podáváme dětem, které obvykle po koupání bývají nemocné nebo nachlazené. Je zde jasná příčina působení vlhkého chladu. Tento lék je také vhodný pro děti, které jezdí v zimě se školou na plavání a pak je bolí uši nebo onemocní. Můžeme ho podávat i preventivně, v tom případě dávkujeme 1x denně před koupáním.
  • Dětem, které jsou celkově křehké, jsou náchylné k nachlazení, rýmě, bolesti uší a mají často nudli u nosu, podáváme lék Silicea 15 C 1x denně preventivně po dobu koupací sezony.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.