Ledviny jsou u člověka párovým orgánem uloženým po stranách páteře v břišní dutině. Slouží k filtraci krve, ze které odstraňují škodlivé metabolity. Ty jsou pak jako moč odváděny z těla. Ledviny nejsou orgánem, který by se přímo účastnil trávení, přesto je skladba stravy pro funkčnost ledvin velmi důležitá.

Velmi důležitý je samozřejmě také pitný režim, o němž se hodně píše, a přesto se často setkávám s lidmi, kteří „mají fakt dobrý pitný režim, ale právě dnes tomu pití moc nedali…“. Naše orgány fungují celý den, nevidím tedy žádný důvod, proč bychom se k nim měli chovat tak, jako by si někdy vzaly dovolenou.

Pijte častěji, v malém množství – jakmile začnete pít, z mozku je k ledvinám vyslán signál a ony začnou být aktivnější. Jednoznačně nejlepší je čistá voda.

Já nejsem zastáncem balené vody. Jestliže nemáte přístup k pramenité vodě, je voda z vodovodu dobrou volbou, a pokud by byla filtrovaná, pak je to nejlepší řešení. Minerální vody bych doporučovala jen omezeně, cca 2 dl denně. Je třeba zdůraznit, že polévky, mléko, káva, zeleninové a ovocné šťávy ani černý čaj se do pitného režimu nepočítají.

Vhodné jsou také slabé zelené a bylinné čaje – to platí např. o čaji z listů jahodníku, který obsahuje hodně vitaminu C a dalších látek, jež pomáhají léčit klouby, gynekologická onemocnění, ale i ledvinové kameny a záněty střevní sliznice.

Snažte se nepít při jídle a učte to i své děti, je to opravdu velmi škodlivý zlozvyk. Nepijte těsně před jídlem a po něm, nejlepší je pít mezi jídly.

Močovému měchýři a ledvinám škodí pikantní a kořeněná jídla, kouření a alkohol, černý čaj a káva. Nevhodné jsou také slazené nápoje a energetické drinky.

Jaká jídla mohou ledvinám pomoci? 

Energii ledvin posiluje obecně teplé jídlo (energetická dráha ledvin je velmi citlivá na chlad – fyzický i emocionální), např. lehce stravitelné polévky, dušená či vařená zelenina a obiloviny. Naopak přemíra bílkovin ledviny velmi zatěžuje, proto bychom neměli jíst maso ve větším množství a několikrát denně (neodpustím si na tomto místě narážku na proteinové drinky a také na paleo stravu či Dukanovu dietu).

Ledviny, jako detoxikační orgán, jsou přetěžovány například těžkými kovy, které jsou obsaženy v některých potravinách (např. houby, některé dravé mořské ryby), v plastech, čisticích prostředcích, výfukových plynech, hnojivech, ale i v kosmetice, očkovacích látkách a některých potravinových doplňcích. Příznivce margarínů asi nepotěší fakt, že při výrobě se často používají směsi, které obsahují nikl a kadmium, a to jsou kovy velmi toxické.

Na druhé straně ale máme k dispozici potraviny, které ledviny posilují.  Kdo trochu zná čínskou dietologii, ví, že jsou to potraviny, které svým tvarem ledvinu připomínají – např. fazole, boby či datle. Dále je to např. čočka, cizrna, ale i mangold, jenž snižuje hladinu močoviny v krvi a tak je chrání. Játra a ledviny posilují i různá semínka tím, že čistí krev. Jen bych chtěla všechny semínkové nadšence upozornit, že nic se nemá přehánět a že doporučená denní porce semínek je 1−2 polévkové lžíce.

Obecně můžeme říci, že zásady zdravé stravy − omezení masa a nezdravých tuků, vyloučení nebo razantní omezení cukrů a bílé mouky, konzumace ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin – jsou důležité i pro zdraví a správnou funkci ledvin. Všechno by to měly být potraviny co nejméně chemicky zpracované. A určitě nezapomínejte na zdravý pravidelný pohyb, který podporuje detoxikaci celého organismu tím, že zrychluje průtok krve cévami a tím i její cirkulaci ledvinami. 

I když máme ledviny dvě a i když je současná medicína na velmi vysoké úrovni a může funkci ledvin nahradit, jsou pro nás ledviny nesmírně důležité a je třeba je chránit každý den.

Můžeme to dělat tak, že:

  • je nebudeme vystavovat chladu,
  • budeme dodržovat pitný režim,
  • to nebudeme přehánět s alkoholem,
  • se budeme vyhýbat nezdravým, pikantním, chemicky upraveným potravinám,
  • se budeme pravidelně a přiměřeně hýbat.

A hlavně, že se budeme mít rádi – dráha ledvin reaguje na stresy kolem nás velmi citlivě, monitoruje naše strachy, obavy, úzkosti. Proto je i psychická pohoda velmi důležitá. Pro ledviny stejně jako pro každou jinou buňku našeho těla.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.