Ačkoli je jaro na dohled, chřipka je stále tady. Možná to u vás bylo letos jinak, ale u nás na severní Moravě je nemocných pořád hodně. Naštěstí to není vždy chřipka, ale častěji jen nachlazení s rýmou, kašlem a mírně zvýšenou teplotou.
Každý máme nějaký svůj recept, jak se bránit nachlazení. U nás máme rádi zázvorový čaj s citrónem.
Zázvor je totiž velmi účinný v protivirové obraně. A nejen to. Působí protizánětlivě (nejen u viróz, ale např. také u artritid), snižuje horečku, zvyšuje obranyschopnost střeva proti zhoubnému bujení, zlepšuje kvalitu cévní stěny, podporuje vykašlávání, rozehřívá (je vhodný pro ty z nás, kteří mají stále studené ruce nebo nohy), uklidňuje trávení (určitě ho vyzkoušejte u nevolnosti při cestování) a zlepšuje prokrvení (např. u bolestí hlavy).
Podobně jako ostatní byliny je třeba i zázvor používat s rozumem a nepřehánět to. Úplně postačí denně 2 polévkové lžíce strouhaného čerstvého kořene zázvoru v konvici vody.
A jak děláme zázvorový čaj u nás doma?
Zázvorový kořen nastrouhám nebo nakrájím na malé kousky a zaliji ne úplně vroucí vodou. Nechám stát, a když voda zchladne, přihodím do konvice kustovnici čínskou (obsahuje na 20 stopových prvků – např. zinek a železo důležité pro obranyschopnost, měď, vápník, selen, vitaminy skupiny B a antioxidanty – další pomocníky imunitního systému) a také celý citrón. Kupuji vždy bio citróny, a tak můžu použít i kůru. Půlku vymačkám a druhou půlku nakrájím na tenké plátky (nejvíce vitaminu C je totiž v bílé slupce).
Do čaje je možné přidat med, ale až v okamžiku, kdy má voda teplotu těla, jinak se zničí všechny cenné látky v medu obsažené a bude z něj obyčejný cukr. A to by byla velká škoda.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.