Štítná žláza je endokrinní žláza, která se produkcí hormonů funkčně podílí na regulaci našeho metabolismu. Tyto hormony ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj. Je pro nás tedy velmi důležitá. Víte, že její činnost můžete ovlivnit i pomocí stravy?

Štítná žláza patří podle čínské medicíny k elementu ohně – je to náš vnitřní oheň. Dřevo, které ke své činnosti potřebuje, dávají játra. A tady to začíná i končí. Pokud budete mít v pořádku játra, bude dobře fungovat i štítná žláza. Je to jednoduché, v dnešní době ale příliš těžké. Játra, jako náš největší filtr, musí eliminovat všechny toxické látky z jídla, vzduchu, nápojů atd. Musí jimi projít veškeré léky, doplňky stravy. A kromě toho musí strávit i naše emoce, konkrétně vztek.

Hlavní zásadou je konzumovat co nejméně chemie v potravinách a v nápojích. Preferujte obyčejnou domácí stravu bez dochucovadel, nekonzervovanou, nedobarvovanou.

Důležitý je často zmiňovaný, avšak opomíjený pitný režim. Počítá se čistá voda.

Konkrétní potraviny, které doporučujeme u snížené funkce štítné žlázy jsou následující: mořští živočichové, mořské ryby - z dostupných ryb je nejvhodnější makrela (ne však uzená z běžné obchodní sítě). Z ryb u nás vzácnějších je to platýz, řasy. Z dalších potravin doporučuji třešně (i kompotované), polníček, brokolice, tučnější tvrdé sýry, čerstvé sýry, hrách i hrášek, listový špenát. Jsou to všechno potraviny, které obsahují mnoho jódu, který štížná žláza pro svou funkci potřebuje.

Dále máme potraviny, které obsahují tzv. strumigenní látky – ty naopak blokují uchycení jódu ve štítné žláze. Nejvíce strumigenních látek je obsaženo v hořčičném semínku (hořčice), křenu a určité množství také v košťálovinách jako zelí, kapusta, květák. Těmto potravinám se u onemocnění štítné žlázy vyhýbejte.

Negativní vliv na štítnou žlázu mají i tuky, protože jejich větší množství způsobuje snížení vstřebávání jódu.

Budete-li více přemýšlet nad tím, co jíte, a to zejména v souvislosti s vaším onemocněním, váš zdravotní stav se výrazně zlepší.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.