Starší věk sebou přináší svá pozitiva i negativa, radosti i starosti. Ráda bych psala o těch radostných příbězích, jak znám seniory plné síly, vitality, s obrovskou touhou a chutí do života, kteří pravidelně sportují, nestěžují si na občasné bolesti a jsou rádi, že jsou na světě. Bohužel se v lékárně setkávám mnohem častěji s lidmi nemocnými, nespokojenými, unavenými a s pocitem hluboké frustrace. 

Časté téma, které toto období sebou přináší, je péče a starosti o nemocného partnera. Myslím tím dlouhodobou péči např. o ležícího pacienta, mnoho měsíců či let upoutaného na lůžko. Pro člověka, který se takto intenzivně a pečlivě stará, to bývá velmi vyčerpávající, a proto i tito lidé potřebují podporu a občasnou pomoc.

Jedním z homeopatických léků, které těmto „pečovatelům“ doporučuji, je Phosphoricum acidum 9, 15 nebo 30 C. Je to lék na psychickou i fyzickou vyčerpanost, která je hlavně dlouhodobá. Ředění volím individuálně a často používám vzestupné ředění. Když je pečující senior hodně vyčerpaný a sám nemá moc svých fyzických sil, začínám dávkováním 9 C 2–3x denně, s nárůstem jeho energie podávám 15 C 2x denně a potom i 30 C 1–2x denně nebo podle toho, jak se cítí.

Pokud je třeba o nemocného pečovat i v noci, a tím pádem si narušit své přirozené biorytmy, přidávám homeopatický lék Cocculus indicus 15 C 2–3x denně.

Pečující také často propadají trudomyslným myšlenkám a pocitům marnosti. V těchto případech přidávám Bachovy kapky:

  • Rescue remedy – krizové kapky vhodné ve všech akutních stavech,
  • Elm – při tělesné i psychické vyčerpanosti a pocitu selhání, strachu, že péči nezvládám dost dobře,
  • Mimulus – při strachu z konkrétních věcí a událostí (i ze smrti),
  • Olive – při totálním vyčerpání na všech úrovních (fyzické i psychické),
  • Hornbeam – nedůvěra ve své schopnosti a tělesná i duševní vyčerpanost,
  • Red chestnut – při neúměrném strachu o partnera (nebo nemocného člena rodiny).

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.