Dochází vám inspirace na zdravé školní svačinky? Vyzkoušejte některý z receptů na pomazánky. K tomu nezapomeňte přibalit krabičku se zeleninou. 

Domácí lučina:
Večer smícháme velký bílý smetanový jogurt s malou zakysanou smetanou. Můžeme přidat špetku soli. Připravíme si velké sítko, které pokryjeme plátnem, a bílou hmotu do něj vylijeme. Přes plátno bude prokapávat tekutina a syrovátka, proto je třeba pod sítko dát nádobu tak, aby sítko nebylo ponořeno do odkapávající tekutiny. Vše necháme na kuchyňské lince přes noc a ráno máme v plátně velmi chutnou lučinu, kterou můžeme rovnou mazat na chléb. Skvěle chutná s čerstvou pažitkou nebo jinými bylinkami, které můžeme do hotové lučiny přimíchat. Skladujeme v lednici.

Hummus (cizrnová pomazánka):
Hrnek cizrny namočíme na 1 den do vody. Po nabobtnání vodu vylijeme a cizrnu uvaříme v čisté, lehce osolené vodě s majoránkou. Po uvaření cizrnu rozmixujeme tyčovým nebo jiným mixérem do hladka s cibulkou osmahnutou do zlatova a 3 polévkovými lžícemi tahini pasty (sezamová pasta). Pokud je hmota hodně hustá, naředíme ji vodou, ve které se cizrna vařila. Tato pomazánka je velmi sytá a má vysoký obsah bílkovin.

Mrkvová pomazánka:
Jako základ můžeme použít domácí lučinu, kozí sýr nebo tvaroh. Přidáme jemně nastrouhanou mrkev a lehce osolíme. Množství přidané mrkve určuje barvu i výslednou chuť pomazánky. Můžeme přidat kousek utřeného česneku (ale do školy raději ne).

Avokádová pomazánka:
Zralé avokádo oloupeme a rozmixujeme do hladka s 1 lžičkou citronové nebo limetkové šťávy a 1 lžičkou sójové omáčky tamari. Můžeme přidat opražená sezamová semínka, loupaná konopná semínka nebo opražená a nasekaná semínka slunečnice.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.