Tyto problémy jsou jako dvě strany mince. Společné mají to, že homeopatie a režimová opatření jsou důležitými a vhodnými pomocníky.

Homeopatické léky mohou usnadnit cestu ke snížení váhy, vždy je ale třeba dodržovat režimová opatření, mít pevnou vůli a pohyb. Výživová doporučení vypadají jednoduše, ale kdo má problém s nadváhou ví, že to v běžném denním „provozu“ nemusí být úplně snadné.

Především je nutné jíst pravidelně – menší porce pětkrát denně – a je třeba začít již snídaní. Zdravě pojatá snídaně tělo uklidní, dodá mu jistotu, že během dne nebude hladovět a že si „nemusí utahovat kohoutek výdeje energie“.

Nedělejte si zásoby a neobklopujte se jídlem – doma na stole by neměla být „lákadla“ jako sušenky či oříšky. Myslete také na skryté cukry v nápojích, pijte jen neslazené nápoje, čaje nebo teplou vodu s citronem – to je ideální nápoj během dne.

Nikdy nejezte ve spěchu, ve stoje a v okamžiku, kdy pociťujete stres. Jezte vždy v klidu, s radostí a u hezky prostřeného stolu. Nepijte při jídle, ale raději před ním – sníte pak do pocitu sytosti méně jídla.

Zvýšit pohybovou aktivitu může každý z nás, ať má jakékoliv možnosti nebo tělesné problémy. I svižná, energická chůze trvající minimálně půl hodiny nad rámec běžných povinností 3x týdně je možná pro kohokoliv a nevyžaduje žádné speciální nářadí nebo dovednosti.

Homeopatické léky regulují metabolismus přirozenou cestou, nezatěžují vylučovací systémy organismu, můžete je tedy do komplexní léčby organismu zařadit bez obav z nežádoucích účinků. Optimální bude celková léčba u zkušeného homeopata, ta bude brát v úvahu vaše specifické problémy a okolnosti.

Existují ale i možnosti univerzálního použití – homeopatické léky, které mohou zrychlit metabolismus, nebo řeší okolnosti přejídání.

 • Calcarea carbonica 9 C – při obezitě „jablíčkového“ typu, silném pocení na hlavě a obličeji, se sklonem k ledvinovému onemocnění nebo zvýšenému tlaku.
 • Graphites 9 C – lék, kterému se říká stabilizátor váhy. Je užitečný při velmi zpomaleném metabolismu a zácpě s nadýmáním.
 • Thuya occicdentalis 9 C je velmi dobrý pomocný lék na úbytek tuku kolem pasu, což je velmi častý problém jak u mužů, tak i u žen.

Dávkování: 2x denně 5 granulí ráno a večer po dva měsíce.

 • Kombinace léků Natrum sulfuricum 9 C a Natrum muriaticum 5 C ob den střídavě po 5 granulích zbaví tělo zadržované vody a tím pomůže snížit váhu.

Psychické aspekty nadváhy

 • Antimonium crudum 9 C pomůže při stavech záchvatového přejídání – užijte 5 granulí v době, kdy toto nejvíce hrozí – např. po návratu domů z procházky, po návratu z práce nebo před návštěvou restaurace.
 • Častým problémem je také „nervózní hlad“, kdy má člověk dojem, že čím více jí, tím má hlad větší. Pak může pomoci homeopatický lék Ignatia amara 15 C 1–3x denně 5 granulí dle potřeby.
 • Anacardium orientale 15 C – zlepšení špatné nálady jídlem. Postižený jedinec prohlašuje, že „musí jíst proti vlastní vůli“. Jídlem se zlepšují veškeré potíže.
 • Argentum nitricum 15 C je velký protistresový lék a pomáhá zvládnout chutě na sladké.

Víte, že…?

sladké brambory (batáty) obsahují speciální typ škrobu, který odolává zažívacím enzymům, takže zůstávají v žaludku déle? Proto vás „naplní“ a vy nemáte hlad. Navíc mají hodně vitaminů A a C.

horká polévka se zeleninou na bázi vývaru vás okamžitě zbaví hladu a „chuti na něco“ a ještě s minimem kalorií? Zkuste si dopřát hrnek polévky před jídlem nebo si ji dejte jako hlavní chod!

hořká chuť snižuje chuť k jídlu? Navíc kyselina stearová v hořké čokoládě zpomaluje trávení, takže se cítíte plnější. Vezměte si jeden kousek nebo dva a pomalu si je vychutnávejte. Vybírejte ale takovou, která má minimálně 70 procent kakaa.

tofu není jen rostlinným zdrojem bílkovin pro vegetariány? Obsahuje taky hodně isoflavonu genisteinu, který potlačuje chuť k jídlu. Zkuste přidat tofu do vašeho běžného zeleninového salátu.

zelený čaj pomůže zastavit vaše neustálé chutě k jídlu? Obsahuje totiž katechiny, které zabraňují pohybu glukózy do tukových buněk, což zpomaluje vzestup hladiny cukru v krvi, a zabraňuje tak následnému ukládání tuků.

skořice, stejně jako jiné podobné koření (například hřebíček či zázvor), pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi? A to pomáhá kontrolovat vaše chutě. Až budete jíst třeba ovesné vločky nebo ovoce, posypte si je tedy skořicí.

Potřebujete naopak přibrat?

Ne každý má ideální postavu, ale ani hubenost nemusí hned znamenat nemoc. Podnětem pro hledání řešení by měla být přítomnost dalších znaků nerovnováhy: únava, průjem či zácpa, velká zimomřivost, studené končetiny, snížená imunita, špatné hojení ran…

Trvalá hubenost, na rozdíl od nadváhy, nezpůsobuje dle moderní medicíny žádná život ohrožující rizika, proto je jí věnována menší pozornost.

Přesto se můžeme pokusit zapátrat po příčinách trvalé hubenosti:

 • nechuť k jídlu, nechutenství, konzumace malého množství stravy,
 • psychologové mohou nabídnout řadu chybných postojů (nechuť žít, citové strádání a další sebezničující emoce), kterými si odpíráme vitalitu a hojnost nejen na poli stravy,
 • některé nemoci (např. porucha vstřebávání živin, celiakie) mohou již od narození předurčit jedince k vychrtlosti.

Podpůrné homeopatické léky:

 • Phosphoricum acidum 9 C – při astenii s únavou a celkovou lhostejností. Ztráta chuti k jídlu, touha je jen po osvěžujících potravinách a jídlech.
 • Silicea 30 C – lék, který pomáhá křehkým lidem s odpovědným přístupem k životu, se smyslem pro pořádek a řád. Často trpí chronickými problémy (močové problémy, astma...). Mívají odpor k masu a teplému jídlu a jsou zimomřiví.
 • Lycopodium clavatum 9 C – člověk je celkově vyhublý, ale mívá větší bříško. Má velmi konzervativní chutě, často velmi jednoduché. Mívá hlad, ale jí málo, protože je po pár soustech sytý. Celkově je to ctižádostivý a tvrdohlavý jedinec.
 • Carbo vegetabilis 5 C – vhodný v případě, kdy je pomalé trávení, nechutenství a nadýmání (potrava se doslova „mění v plyny“). Lék pomáhá zažehnout oslabený „trávicí oheň“.
 • Avena sativa 5 C – lék stimuluje chuť k jídlu.
 • Sulfur iodatum 9 C – pomáhá po ztrátě chuti k jídlu po infekční nemoci.

Dávkování: 1x denně ráno 5 granulí.

 • Pro ty, kdo trpí tzv. jo-jo efektem, mají období hubnutí a naopak přibývání na váze, jsou unavitelní a trpí velkou žízní a depresivnějším laděním, může být určen homeopatický lék Natrum muriaticum 15 C, 2x týdně 5granulí.

Podpořit chuť k jídlu pomůže např.: zázvor, chilli, mořské řasy, řeřicha, rukola.

Víte, že…?

… odvar na nechutenství se připravuje ze sušeného kořenu smetanky lékařské, který pozitivně ovlivňuje tvorbu žaludečních kyselin? Zároveň zlepšuje vylučování a tvorbu žluči a doporučuje se i na běžné žaludeční nevolnosti.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.