Hebrejské slovo „ezob“, ze kterého je název „yzop“ odvozen, znamená „svatá bylina“. Je to léčivka, která se už ve starověku těšila velké pozornosti. Dokonce i Bible se o ní zmiňuje hned několikrát. V Knize žalmů najdeme větu: „…zbav mě hříchu, očisť yzopem a budu čistý, umyj mě, budu bělejší nad sníh.“ Yzop se používal k očistným obřadům, ale také k léčení. 

V dávných dobách ho bylináři používali zejména v péči o staré lidi, k posílení zraku, úlevě od bolestí žaludku, očistě mysli a k pěkné barvě zdravých tváří.

Silný nálev: Protože yzop působí jako přírodní antibiotikum, hodí se k desinfekci drobných ran, úlevě od svědění a otoku při bodnutí hmyzem a na nehojící se rány. Stejně tak se nálev používá i jako kloktadlo při bolesti v krku, zánětu hrtanu i mandlí.

Olej: K jeho přípravě použijte sušenou nať, kterou zalijete mandlovým olejem a necháte louhovat měsíc. Používá se k masážím ochrnutých končetin a páteře po náhlých mozkových příhodách.

Nálev – čaj: Jednu lžičku sušené yzopové natě zalijte vařící vodou, louhujte 15 minut. Pomalu popíjejte dvě šálky denně.

Tento čaj je vhodný:

  • při bolesti v krku,
  • při kataru horních dýchacích cest – uvolňuje hleny,
  • při suchém i astmatickém kašli,
  • při střevních potížích a nadýmání,
  • při nechutenství,
  • k podpoře činnosti ledvin,
  • podobně jako šalvěj proti nadměrnému pocení.

Aromaterapie: Éterický olej v difuzéru, či vykuřování sušenou bylinou mají silně očistné účinky a projasňují mysl. V minulosti se používal spolu s cedrem k uctění pouti slunce (od zimního slunovratu po letní slunovrat), k ceremoniím, modlitbám a pro získání moudrosti.

Při vykuřování vydává silně dřevitou a teplou kafrovitou vůni.

Éterický olej má zas vůni sladkou a teplou. Pomáhá při pocitu chladu, při stavech úzkosti, únavy a psychického vypětí. Využijete ho zejména při rekonvalescenci po virových onemocněních, při onemocněních dýchacích cest, při nachlazení, kašli, bolesti v krku, angíně i chřipce.

Yzopová silice pomáhá při nadýmání a poruchách trávení.

Ženy ocení, že dokáže zmírnit bolesti při menstruaci.

Tomuto éterickému oleji by se měly vyhýbat těhotné ženy.

Kuchyň: Yzop pomáhá lepšímu trávení tučných jídel, proto se podává k masu, ale i luštěninám, zelí a houbám. Ochucují se jím i kompoty z výrazného ovoce a letní nápoje.

Pozor: Užívání yzopu ve velkých dávkách může vyvolat křeče. Ale pokud se užívá v běžném dávkování, je přínosem pro zdraví těla i duše.  

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.