Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Zkušební doba – je třeba mít strach?

Autor: Ing. Mgr. Lenka Vajsarová

V podstatě každý zaměstnanec se při nástupu do nové práce setkává s takzvanou zkušební dobou, která ale pro některé nové zaměstnance může být zdrojem extrémního stresu. Uspěji v nové pozici? Budu pro ně dost dobrý/dobrá? Co když mě ve zkušební době vyhodí? Co potom?

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Tyto otázky jsou zvláště aktuální, když se jedná o vytoužený pracovní poměr a jedinec chce za každou cenu uspět, nebo když si nový pracovník není jistý tím, zda vykonávaný druh práce je pro něj tím správným, a pochybuje o svých schopnostech.

Na zkušební dobu se dost často nahlíží jenom z jednoho úhlu, a sice z pohledu zaměstnavatele, který si v rámci dohodnuté zkušební doby „testuje“ schopnosti, znalosti a dovednosti nového pracovníka. Na nového zaměstnavatele se často pohlíží jako na jediného, kdo prověřuje, zkouší a následně vynáší finální „ortel“, zda se nový zaměstnanec na danou pozici skutečně hodí a na své pracovní pozici zůstane i po zkušební době.

Ráda bych vám ale připomenula, že zkušební doba je oboustranná. To znamená, že i nový pracovník si „testuje“ nového zaměstnavatele, svoji pracovní roli a úkoly, které s ní souvisejí. Je to doba, která umožňuje novému pracovníkovi si ujasnit, zda toto nové pracovní místo s úkoly, zodpovědnostmi a povinnostmi je tím místem, kde chce trávit svůj pracovní čas a vynakládat zde svoji energii. Energii, kterou ideálně rád vydá jako formu seberealizace a za kterou následně dostane také zaplaceno.

Mnoho lidí, kteří již za sebou nějaké pracovní zkušenosti mají, procházejí při hledání nové práce obdobím, v němž si definují, které pracovní činnosti ano a které ne. Určují si okruh úkolů a zodpovědností, které již nechtějí dělat, přestože je v předchozí pracovní kariéře dělali, a které naopak dělat chtějí, protože jim jdou, baví je a vedle toho, že za ně dostanou zaplaceno, z nich navíc mají radost. Když ale potom dojde na finální výběr, může se stát, že nová pracovní pozice obsahuje i úkoly, které právě již neměly být ve spektru činností, jež by jedinec dělat chtěl. V takové situaci je zkušební doba právě tou možností si vyzkoušet, zda to bude vyhovovat. Nicméně je možné očekávat, že toto období i nové situace budou zdrojem stresu.

V situaci, kdy prožíváte stres, který se týká zkušební doby, vám může být nápomocná homeopatie:

  • Nux Vomica 15 C (3x denně 5 granulí), pokud psychicky prožíváte nesnášenlivost odporu, podrážděnost, agresivitu, přecitlivělost, protože je toho už na vás moc. A zvláště v případě, že se navíc budíte kolem 3. hodiny ranní s tím, že nemůžete znovu usnout, protože začnete přemýšlet, co vás čeká. Znovu usnete až nad ránem a pak se budíte unavení.
  • Gelsemium 15 C (2−3x denně 5 granulí), které vám naopak pomůže se vyrovnávat s tím, že vám stres bere sebedůvěru a snižuje vaši schopnost pracovat. Na fyzické úrovni vám pomůže se slabostí ve svalech, třesem a emočním průjmem. A celkově vám přinese úlevu od paralyzujícího pocitu, který vám přináší představa, že vám zaměstnavatel ukončí pracovní poměr ve zkušební době.

Zkušební dobu bych tedy radila brát jako období určitého „namlouvání“. Je to období, v němž si nejenom zaměstnavatel, ale i nový zaměstnanec vyjasňují, zda je to pro ně vztah, který jim bude vyhovovat. A z principu partnerství vyplývá, že pouze oboustranně zajímavý a přínosný vztah je ten, který může dlouhodobě fungovat. Zkušební doba je právě tím okamžikem, kdy na základě konkrétní praktické zkušenosti je možné oboustranně říci „ano“, anebo „ne“. A přestože krátkodobě případné rozhodnutí „ne“ může být zdrojem stresu, dlouhodobě bude určitě dobré, protože uvolní místo někomu, kdo se na danou pozici hodí více, a tomu, kdo odchází, otevře možnosti získat tu správnou pracovní pozici.
 

 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Mgr. Lenka Vajsarová

Autor: Ing. Mgr. Lenka Vajsarovápsycholožka, homeopatka, www.HarmonieCelku.cz

Homeopatii vnímám jako úžasnou metodu pro celostní práci s jednotlivcem v rámci psychologicko-koučovacích sezení, které se zaměřují jak na pracovní oblast jedince, tak i na řešení individuálních psychických či psychosomatických záležitostí.

Mým pracovním mottem je pracovat s člověkem v jeho celistvosti. Zastávám názor, že pouze změna celku může vést ke změně částí.

V první části svého profesního života jsem se věnovala především firemnímu poradenství a psychologii v oblasti personálního řízení. Pro celostní pohled na jedince jsem později začala používat homeopatii a další metody pro odblokování stresu. V současnosti pracuji ve své soukromé psychologicko-homeopatické poradně www.HarmonieCelku.cz.

Vystudovala jsem ekonomii na ČVUT a psychologii na FFUK a později homeopatii na mezinárodní škole klinické homeopatie CEDH.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.1.2022 02:13

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze