Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jaro česnekové medvědí

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Jaro bývá obvykle náročným obdobím pro naše zdraví, příroda se probouzí, ale člověk je často spíš jako mátoha stižen jarní únavou a říká si – březen za kamna vlezem... Kdyby tak už na podzim poslouchal volání přírody a po vzoru medvěda zvolnil tempo, a dopřál si přes zimu vydatný odpočinek, mohl by se na jaře probudit svěží. A tak mnohá lidská mátoha hledá čím se probudit a kde síly nabrat.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková, Česnek medvědí

Pokud volání přírody přeci jenom poslechne, dojde třeba až do lesa k potůčku, či aspoň do parku na Petřín a zavětří pronikavou jarní česnekovou vůni. Hurá! Přichází duben, kdy chodíme stále více ven i přes to lidové rčení – duben, ještě tam (za kamny) budem...a spásáme medvědí česnek, abychom získali medvědí sílu. Česnekové lístky jsou nejlepší za syrova do salátů, pomazánek a polévek, ale i v bramboráku chutnají skvěle.

Jak česnek působí na zdraví?

Česnek kuchyňský je snad nejstarším a nejznámějším lidovým „všelékem“. Cibule prý léčí 7 a česnek 77 neduhů. U planě rostoucího česneku medvědího se používají na jaře listy i celá rostlina s cibulkou, které mají podobné, ale mírnější účinky než česnek kuchyňský. Staří Germánové věřili, že jim dodá medvědí sílu, odtud pochází název. Listy česneku medvědího čistí ledviny a krev, mají účinek močopudný a léčí záněty v ústní dutině a zevně špatně se hojící rány. Pozor na nadměrné požívání syrové rostliny - může vyvolat průjem.

Česnek kuchyňský i jeho divocí příbuzní jsou účinným přírodním antibiotikem - obsahují látku zvanou allicín, která má mimořádně silný protivirový, protibakteriální, protiplísňový a protinádorový účinek. Tlumí křeče při nadýmání a kašli, léčí také slinivku a průduškové a plicní záněty, hojí rány. Všechny cibulovité a česnekovité rostliny jsou výborným lékem při nachlazení a chřipce, díky svému zahřívajícímu účinku a díky obsahu allicinu, který posiluje vlastní obranné síly těla proti virům. Kdo má česnek rád, může vyzkoušet i cumlání celého oloupaného česnekového stroužku při angíně, česnek pomáhá hubit v krku viry i bakterie. Česnekový zápach z úst odstraňuje žvýkání čerstvé zelené nati petržele, máty či kopru nebo semen anýzu a kmínu.

Česnek medvědí má mírnější chuť i aroma než česnek kuchyňský, je proto v přiměřeném množství vhodnější i pro děti. V těhotenství, při kojení a malým dětem se však nedoporučuje podávání větších dávek česneku. Pro žaludek není dobré jíst česnek samotný a nalačno, lépe stravitelný je česnek tepelně upravený. Česnek vařený spolu s nadýmavými zeleninami a luštěninami zlepšuje jejich stravitelnost.

Nevěřte pověrám, že kojící matky nesmí česnek vůbec: pokud kojící matka česnek dobře snáší, bude ho pravděpodobně snášet i její potomek, matka může česnek v rozumném množství konzumovat i při kojení. Nejen v aromaterapii platí, že to co nám voní, to nás léčí a naopak. Zde je důležité zapojit vlastní intuici a pokud nám česnek nevoní, nebude asi tím pravým lékem. Zakoupit se dá také česnekový prášek „Allicor“ z lékárny, který je vhodný i pro toho, komu česnek nevoní.

Foto: Česnek podivný

Kdy sklízet listy česneku medvědího?

Kromě česneku kuchyňského můžeme na zahradě pěstovat i bíle kvetoucí česnek medvědí, kterému vyhovuje zastíněná poloha a vlhko. Pěstovaným rostlinám odstraňujeme odkvetlé květy, aby netvořily semena. V přírodě jeho listy sbíráme na jaře v březnu a dubnu před rozkvětem rostliny a použijeme je do salátů, pomazánek, polévek, špenátu a zeleninových jídel, hodí se i k rybám. Čerstvé listy i sazenice se dají zakoupit na farmářských trzích. Pozor na záměnu! Listy jsou podobné jedovaté konvalince a ocúnu jesennímu. Česnek medvědí poznáte nejlépe čichem, bezpečným poznávacím znakem je charakteristický česnekový zápach. V pražských parcích, nejen na Petříně, můžete najít raké příbuzný, jedlý česnek podivný, který voní stejně a má listy úzké a také podobně vonící divokou pažitku viz. foto (archiv autorky): zleva divoká pažitka, česnek podivný a česnek medvědí.

Sazenice medvědího česneku lze zakoupit nebo si vypěstujeme vlastní ze semínek, dá se pěstovat i v květináči v polostínu. Při sběru vždy respektujeme ochranu přírody a neničíme celé rostliny. Výměnou za dary přírody, které si odnášíme můžeme na oplátku posbírat pár odpadků kolem či vyčistit potok a naučit tak děti i ostatní sběrače vděčnosti k Matce Zemi.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

1. Česneková pasta - pesto:

50 g čerstvých listů medvědího česneku
50 ml olivového oleje lisovaného za studena + ½ lžičky soli.

Omyté listy nasekáme na drobno (ručně nebo tyčovým mixérem) a smícháme nejprve se solí, aby se rozpustila a napěchujeme do skleničky. Pak teprve promícháme s olejem. Přidat lze i jiné bylinky, česnáček, bršlici, bazalku nebo oříšky a semínka podle vlastní chuti. Pasta se používá ke kořenění omáček, polévek, těstovin i brambor. V lednici vydrží otevřená několik týdnů. Pokud bychom chtěli pastu uchovat déle, je potřeba přidat více soli v poměru: 120 g listů česneku + 100 ml oleje + 15 g soli. Pesto používáme s mírou, má silnější česnekovou příchuť než čerstvé listy.

2. Medvědí bramboráky s česnekem medvědím:

6 velkých brambor
miska čerstvých listů česneku medvědího
1 vejce + hladká mouka (1/2 – 1 hrnek)
sůl + 1 lžička majoránky
olej na smažení

Postup: Brambory oloupeme a nastrouháme nahrubo na struhadle. Část brambor lze nahradit jinou jarní zeleninou: bílou ředkví, zelím, kedlubnou, atd. Oprané česnekové listy i se stonky pokrájíme nadrobno a smícháme v míse s bramborami, moukou, vejcem, solí a majoránkou. Na rozpáleném oleji smažíme na pánvi bramboráky po obou stranách dozlatova a podáváme s čerstvým salátem nejlépe z hlávkového salátu a z česneku medvědího. Pro děti bude zábavné, když jim povíme, že právě takové medvědí bramboráky jedí medvědi na jaře, když vylézají hladoví z brlohů.

Více se o bylinkách můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:16

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze