Leden a únor (dokonce i více než polovina března!) jsou zimní měsíce. Když se podíváme kolem sebe, příroda ještě odpočívá, sbírá síly na další měsíce, kdy bude muset vydat spoustu energie. A co děláme my? Inspirujeme se koloběhem roku? Jistě jsme si užili zimních svátků a snad jsme se i trochu zastavili, ale jakmile se rozběhl leden, ne každému se povedlo zůstat v klidovém režimu. 

V projevech počasí nyní dominuje váta – štiplavý chlad, vítr, sucho. U někoho se může projevit nerovnováha váty v organismu studené končetiny, suchá kůže, popraskané rty, nedostatek energie, zácpa, nadýmání, nespavost, výkyvy nálad, negativní pocity…

Když je nám chladno, zpomaluje se krevní oběh, proto se také zpomalí fungování dalších tělesných procesů. I vnitřní orgány pracují pomaleji. A v důsledku tohoto zpomalení můžeme pociťovat ještě větší zimu, která pak neblaze působí na svalstvo.

Co tedy dělat? Abychom mohli žít v rovnováze, je nezbytné všímat si dění kolem sebe. Když odpočívá příroda, odpočívejme i my. Jistě, je potřeba chodit do práce, starat se o děti, o domácnost, ale jde spíše o vnitřní zastavení, ticho a zpomalení myšlenek.

K lepšímu uvědomění si stávajícího ročního období je důležité nevyhýbat se pobytu venku – ideálně mimo civilizaci, jít na procházku do lesa a vdychovat „přítomnost zimy“, vědomě „být pomalým“. K tomu může pomoci i vhodné cvičení – například jóga (zejména pozice, které pomáhají zahřívat organismus, pozice ve stoje s rukama nahoře, pozice v záklonu…).

K rovnováze pomůže také vhodná strava – v souladu s tím, co je pro nynější roční období vhodné: upřednostňovat teplá jídla, kaše, polévky, obiloviny, kořenovou zeleninu, luštěniny, semínka (sezam, ořechy), skořici, zázvor, asafoetidu, černý pepř, kardamom, kurkumu, kumín, ghí, olivový olej atd. Vyhněme se potravinám, které ochlazují, jako jsou studená jídla a nápoje, syrová zelenina ve větším množství, suchá jídla. Není potřeba zmiňovat, že ani pití většího množství kofeinových nápojů a alkoholu či kouření nepovzbudí zahřátí a harmonii duše a těla.

Správné nastavení životního stylu také podpoří proudění energie. Buďme méně činorodí, vyhraďme si čas na odpočinek, nastavme si pravidelný režim. Choďme spát dřív, dopřejme si dostatečné množství kvalitního spánku (v místnosti bez zbytečného elektromagnetického záření a dalších nepříznivých vlivů). Skvělá je kvalitní olejová masáž před spaním nebo teplá koupel s vhodnými esenciálními oleji (mandarinka, levandule apod.).

TIP: Pokud se budeme cítit vnitřně sladěni, naše tělo, duše i mysl budou v rovnováze, je také méně pravděpodobné, že na nás sedne nepříjemná zimní viróza. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.