Omlouvám se všem mužům i ženám, jejichž práce spočívá v tom, že sedí u PC a programují, kódují, ťukají do klávesnice a hledí minimálně do dvou monitorů, za hanlivé oslovení „ajťáci“. Myslím to dobře. Já sice „ajťák“ nejsem, ale co se týče času stráveného u notebooku, jsem na tom podobně.

Reklama: Oscillococcinum

Jediný rozdíl je asi v tom, že já jsem „jablíčkář“, což je pro řadu „ajťáků“ věc nepředstavitelná, a k mé práci mi bohatě stačí jeden monitor. I proto si myslím, že obtíže takto pracujících lidí znám víc než dobře. A navíc – jeden z mých synů nehraje hokej, ale je to 100% „ajťák“.

Předně bych ze zkušenosti vlastní – mateřské – doporučila pohyb. Vypadalo to, že ten věčný boj, jestli a kdy se zvedne můj syn od počítače či od pájky, nikdy neskončí. Naše věčné dohady vyřešilo až synovo osamostatnění se a přestěhování do vlastního. Když žil doma, jen těžko jsem mu vysvětlovala, že sedavé zaměstnání má neblahý vliv na jeho tělo, že jeho páteř, klouby i svaly trpí. Že to jen stěží pozná nyní, když je mlád, ale že… Marně. Jen co začal bydlet sám a nastoupil do zaměstnání, přijel si k nám půjčit tričko, kraťasy a tenisky a vyrazil s kolegy, „ajťáky“, na cross fit. Teď jen, aby to jemu i kolegům vydrželo. Ideální je, zajít si alespoň 3x týdně vyčistit hlavu do přírody nebo do „fitka“. V každém městě už dnes najdete nějakou cyklostezku na kolo, brusle, běh, všude je v dochozí vzdálenosti nějaký ten les. Chce to jen se zvednout a jít. Pohyb je totiž pro vaši imunitu ten nejlepší lék.

Moje tipy:

1. Oscillococcinum – věřte, nevěřte, nám funguje skvěle. V rámci prevence od podzimu do jara – jedna tuba týdně. Když to v práci přeženete, nebo chytnete nějaký bacil, 3x denně 1 tuba vás z toho dostane nebo průběh onemocnění výrazně zkrátí. V případě nemoci je nutné brát jednu tubu každých 8 hodin minimálně 2–3 dny.

2. Nux vomica – pro pracanty skvělá volba. „Ajťákům“ se často stává, že je monitor tak zahltí, až ztratí pojem o čase. Není neobvyklé, že pracují i dlouho do noci. Asi není nutné psát, že z dlouhodobého hlediska tento životní styl není dobrý. I když mládí toho na svých bedrech unese hodně, s věkem se může situace zhoršovat. Na to existuje pomocník, který vám pomůže zlepšit spaní a zmírnit tlak z přepracování. Je to můj favorit. Hned po Arnice moje homeopatikum číslo jedna. Proč asi, že? V ředění 9 C si ji dejte na noční stolek, připravte si do víčka 5 granulí a až se mezi čtvrtou až pátou hodinou ranní probudíte, dejte si „panáka nuxky“ a spěte dál. Nux vomica je výborná i na zažívací potíže, zejména stresového charakteru. Pokud tedy špatně strávíte oběd snědený v přítomnosti nepříjemného šéfa nebo neoblíbeného kolegy, dejte si 5 granulí Nux vomicy a dávku 2–3x opakujte po cca 20 minutách, až do vymizení potíží. Můj syn je sice nekonfliktní povahy, ale věřte, že Nux vomicu má už skvěle odzkoušenou.

3. Q10 – koenzym, který dělá zázraky. Já jsem zkusila ten od Pharma Nordu. Zaujala mě studie, v níž jednoznačně uspěl díky vysoké úrovni biologické dostupnosti tohoto koenzymu, a tak na něm od té doby „ujíždím“. Nejen „ajťákům“ totiž výborně dodá energii. Pomáhá snižovat únavu a přispívá k normální tvorbě kolagenu, který je důležitý pro stav našich dásní, zubů, nehtů a pokožky. Pro ženy nad 40 ideální doplněk stravy. A nemusí být ani „ajťačky“.

4. Vitamín D – v kanceláři toho déčka příliš nenaberete, v zimním období je ho obecně pramálo, sluníčka se jen tak nedočkáme. Déčko je poslední dobou velmi diskutované téma, my v něm doma „jedeme“ první zimu a mám dojem, že funguje vážně skvěle.

Ať jste „ajťák“, bloggerka nebo třeba šéfredaktorka jako já, ono je to stále o tom samém. Hýbat se, přemýšlet, co jím, a občas si pomoci něčím šetrným. No a když nic nezabere, odpojte se od přístrojů, zalezte si do postele, zavřete oči a odejděte na chvíli ze svého světa…

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.