Teplé počasí a sluníčko lákají k pobytu venku a sportování. Pokud dojde k nějakému zranění, homeopatie může být dobrým pomocníkem, který podpoří hojení, vstřebávání modřin a urychlí regeneraci poškozených tkání. Při úrazu je vždy nutné vyhodnotit situaci, zda se jedná jen o lehké poranění, nebo zda je třeba vyhledat lékaře. Homeopatie nenahrazuje chirurgické ošetření, ale podporuje hojení a léčebný proces.
Z vlastní zkušenosti vím, že se na cesty vyplatí mít dobře vybavenou lékárničku, obohacenou i o homeopatika.
Při zevním povrchovém poranění kůže a odřeninách je vhodné ránu nejdříve vyčistit. Opláchnout čistou vodou a vydezinfikovat. Osvědčily se mi přípravky s obsahem jod povidonu nebo dubové kapky (obsahují třísloviny).
Na poranění bez porušené kůže (hematomy, podvrtnutí, vykloubení) doporučuji tinkturu z kostivalu (nejlépe doma připravenou) nebo kostivalovou mast.
Homeopatické léky na podporu hojení:
- Arnica montana 9, 15 C - je základním lékem na jakékoliv poranění. Podporuje vstřebávání otoků, hematomů, postižení svalů a kapilár. Ulevuje od bolesti. Čím dříve po úrazu ji podáme, tím lépe a rychleji působí. V ředění 9 C podáváme při uzavřených ránách, v ředění 15 C při krvácení, vážnějších poranění, operačním zákroku. Dávkování: v akutním stavu dávkujeme často (i po 15 min.) první 1-2 hodiny po úrazu, pak pokračujeme v dávkování 1x za hodinu v den úrazu. Od dalšího dne 3-5x denně až do zahojení.
Arnicu podáváme vždy při každém úrazu a podle jeho charakteru přidáváme ještě některé z níže popsaných léků.
Více informací o Arnice najdete na webu: ARNIKA - MOJE HOJIVÁ POMOCNICE.
- Aconitum napellus 15 C - je lék šoku, úleku a náhle vzniklé situace. Pacient pociťuje strach, úzkost a organismus vykazuje příznaky šoku. Podáváme co nejdříve od úrazu po 15 min. do odeznění příznaků šoku.
- Hypericum perforatum 15 C - lék na nervové bolesti. Podáváme u každého úrazu, kde došlo k postižení nervových zakončení (např. přiskřípnutí prstů) a při bolestech, které vystřelují. Dávkování: ze začátku po 15-30 min. do odeznění příznaků.
- Apis mellifica 30 C - základní lék otoků. Pocit pálení a píchání, které ulevuje přiložením studeného obkladu. Používáme např. při úrazech kloubů. Dávkování: 3-4 x denně.
- Ledum palustre 9 C - tmavé fialové podlitiny, monokl po úrazu oka, bodné rány. Dávkování: hned po úrazu každou hodinu, se zlepšením nebo od 2. dne 3-4x denně.
- Bryonia 9 C - bolesti zhoršené sebemenším pohybem, zlepšené zafixováním. Poranění kloubů s tvorbou kloubních výpotků. Dávkování: 3-4x denně.
- Staphysagria 9 C - podporuje srůstání řezných ran (po operaci, pořezání nožem). Dávkování: 2-4x denně.
- Ruta graveolens 9 C - poranění vazů, šlach a kloubů. I stavy po zhmoždění, vykloubení. Dávkování: 3-4x denně.
- Symphytum officinale 9 C - urychluje tvorbu kostního svalku po zlomenině. Dávkování: 2x denně až do úplného vyhojení zlomené kosti. Je pouze na lékařský předpis!
- Rhus toxicodendron 9 C - postižení vazů, šlach a kloubů s následnou ztuhlostí a bolestivostí na začátku pohybu (např. po ránu nebo po odpočinku). Výborný lék při rehabilitačním cvičení. Uvolní vazivo a podpoří efektivitu rehabilitace. Dávkování: 3-4x denně v akutním stavu, 2x denně v průběhu rehabilitace.
- Natrum sulfuricum 15 C - podáváme při úrazů hlavy a otřesu mozku. Podporuje vstřebávání otoků i mikrootoků v mozku a pomáhá řešit následné bolesti hlavy. Dávkování: 2x denně do odeznění potíží.
Krásné cestování, výlety, dovolenou nebo pobyt v přírodě bez zdravotních komplikací!
Zdroj: Magazín Healthcomm
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.