Období menopauzy, období vyhasínání hormonální aktivity vaječníků představuje pro mnoho žen náročné životní období provázené nepříjemnými příznaky jako jsou návaly horka, pocení, nespavost či podrážděnost. Pomocí homeopatie však lze tyto nepříjemnosti efektivně zmírnit a usnadnit přechod do další životní etapy.

Tyto obtíže žen pomáhá řešit i naše zkušená lektorka, gynekoložka MUDr. Svatava Žalmanová, působící v Praze. K nejčastějším příznakům menopauzy patří návaly horka a pocení. Tyto náhlé a nepředvídatelné výkyvy teploty těla doprovázené intenzivním pocením mohou být pro ženy vyčerpávající jak po fyzické, tak i psychické stránce. Paní doktorka podle fyzických potíží a psychického nastavení nejčastěji doporučuje ve své ordinaci tyto léky, které nejvíce odpovídají profilu a potížím ženy:

  • Lachesis mutus 15C - pro ženy ambiciózní, upovídané, kreativní, soutěživé, ale i žárlivé, které mají sklony k depresím. Často se u nich objevují pulsující bolesti hlavy, migrény, pocity bušení, sevření srdce, sklony k angínám, sinusitidám, více vlevo. Zlepšení obtíží výtokem fyziologickým (menstruací) i patologickým (rýmou, zvracení). Jsou horkokrevné, s návaly horka.
  • Sulfur 15 C - pro ženy veselé, společenské, optimistické, se sklony k hypertenzi, ke svědivým, pálivým kožní onemocněním, ekzémům, rády jedí, ale hůře tráví (pálení žáhy, průjmy), alergické rýmy, astma, revmatismus.

Dávkování: 1x denně 5 granulí. Se zlepšením se intervaly prodlouží na 1x týdně 5 granulí.

  • Belladonna 9 C - pocity horka, spojené se zrudnutím a zpocením obličeje

Dávkování: 3-4x denně 5 granulí

Doplnění redakce o další tzv. “ konstituční léky“ žen:

  • Sepia officinalis 15 C - pro ženy vyčerpané, podrážděné, plačtivé, se sklony k depresi. Často cítí až odpor vůči manželovi a dětem, jsou podrážděné před menstruací i během menstruace. Návaly jsou s výrazným pocením, často mívají migrény, žlučníkové potíže, sklony k zácpě, hemoroidům. Potíže se zlepšují pohybem, intenzivním cvičením a na čerstvém vzduchu.
  • Calcarea carbonica 15 C - pro ženy zodpovědné, pracovité, ale pomalé, unavené, úzkostné, se sklony k nadváze, k hypertenzi, cukrovce, ledvinným a žlučníkovým kamenům, k revmatismu. Velmi snadno se zpotí - i při malé námaze, při jídle, v noci.
  • Natrum muriaticum 15 C - pro ženy uzavřené, smutné, se sklony k depresi. Často mají sklony k akné, opakované opary, alergické rýmy, suché ekzémy. Zhoršení vystavením slunci, před menses nárůst váhy, zadržování vody, prosáknutí boků, suchost pochvy, zvýšená chuť na slané jídlo.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.