Na podzim nyní přichází do lékárny stále více zákazníků žádajících přípravky s vitaminem C, protože chtějí posílit imunitu a být celou zimu zdraví. Ano, vitamin C podporuje imunitu a má spoustu dalších tělu prospěšných funkcí. Ovšem není vitamin jako vitamin a je rozdíl mezi přírodní formou a formou syntetickou, tj. uměle vyrobenou v laboratoři. Přírodní vitamin C je látka složená z několika dalších látek. Jednou z jejích složek je i kyselina askorbová. Ale kyselina askorbová není vitamin C!

Přírodní vitamin C je látka termolabilní, tj. citlivá na vysoké teploty, a ničí se vařením, pasterizací a jakoukoliv tepelnou úpravou. V organismu podporuje funkci imunitního systému a hojení ran, má antioxidační účinky a ochraňuje buňky před oxidačním stresem. Zvyšuje vstřebávání železa. Je to vitamin, který bychom měli do těla dodávat každý den. Nejlépe ovšem formou přirozené a pestré stravy.

Nachází se v ovoci, zelenině, kysaném zelí a jiné kvašené zelenině (pickles) a klíčcích. Právě díky kvašené zelenině (nejlépe doma vyrobené) můžeme zajistit pravidelný přísun vitaminu C po celou zimu.

Vitamin C se vylučuje močí. Tělo si vezme, kolik právě potřebuje, a nadbytek vyloučí ledvinami. Vylučování přírodní formy vitaminu C ledviny nepoškozuje. Ovšem dlouhodobé vylučování vysokých dávek syntetické kyseliny askorbové může ledviny přetížit a může se projevit i tvorbou ledvinových kamenů.

Naši předci na zimu nakládali kysané zelí, kvašáky, sušili ovoce – křížaly, vymačkávali rakytníkovou šťávu, a aby ji dobře uchovali, smíchali ji s medem. Klíčili semínka, protože klíčky obsahují velké množství čerstvých enzymů i vitaminů.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.