Atopický ekzém je častým tématem dotazů v naší Homeopatické i Nutriční poradně. Dnes se na tento problém podíváme očima naší nutriční poradkyně, paní Ludmily Pszczolkové.
Dotaz:
Dcera (3 měsíce) trpí atopickým ekzémem. Náš pediatr řeší věc pouze kortikoidy, po jejich vysazení se však ekzém ihned vrátí. Jelikož jí pouze kojím dostala jsem přísné instrukce ohledně jídla (žádné mléčné výrobky, zelenina, ovoce, koření, ořechy, med...). Cítím velký úbytek energie, mám hlad a nevím, co mohu vlastně jíst. Jsem vyčerpaná. Může homeopatie pomoci v léčbě atopického ekzému?
Názor nutriční poradkyně, Ing. Ludmily Pszczolkové:
Dobrý den, homeopatie umí vyléčit atopický ekzém, ale je to proces dlouhodobý a vyžaduje důslednost. Je dobře, že stále kojíte, tím se to výrazně zjednodušuje. Je snazší držet dietu sama, než omezovat v jídle dítě, které už je na něco zvyklé.
Doporučuji Vám následující kroky:
- Určitě navštivte lékaře homeopata, kvůli sobě i dítěti. Vám pomůže zvládnout únavu, léky jako Phosphorus nebo Phosphoricum acidum jsou v léčbě únavy velmi účinné. Dceři doporučuji najít pediatra-homeopata, protože se Vám pak budou daleko lépe řešit všechny infekty.
- Je dobře, že ekzém dcery řešíte svou dietou. Jinou možnost nemáte. Avšak pokud má i přesto kožní problémy a vy musíte používat kortikoidní masti, zřejmě to nestačí. Tady Vám určitě pomohou homeopatické léky. Léčba kortikoidy není řešením. Hormonální masti potlačují reakce organizmu a vše, co se tělo snaží dostat ven, se dostává zpět. Podle čínské medicíny patří kůže, střevo a dýchací orgány k jednomu elementu. To znamená, že pokud se střevo čistí přes kůži a tato cesta je nějakým způsobem uzavřena, najde si cestu jinou - dýchací cesty, což se projevuje chronickou rýmou, kašlem, astmatem. A tady často nastupují právě kortikoidy.
- Vámi uvedená dieta je opravdu široká. Já se velmi často ve své práci setkávám s alergickými dětmi. Mám přístroj, kterým mohu velmi přesně dítěti otestovat, přes akupunkturní body na dráze střeva, které potraviny jsou pro dítě vhodné. Proto bude můj výčet potravin možná trochu jiný, než Vám řekli někteří lékaři. Pokud byste nejedla to, co píšete, budete unavená i bez dětí. Tak rozsáhlou dietu někteří naši pacienti sice také mají, ale jen po krátkou dobu, protože se nám postupně daří jídelníček rozšiřovat. Nemyslím si, že takovou dietu potřebujete, jen je třeba najít to, co dceři ve vašem mléku vadí, což není úplně snadné.
- Nevěřte prosím žádným reklamám na doplňky stravy, které Vám vrátí energii. Dobře se na to kouká, ale nefunguje to. Vidím to denně. Určitě si přečtěte článek ve Světě homeopatie, ve kterém jsou základní informace o tucích, bílkovinách a sacharidech. Vašim primárním úkolem je jíst pravidelně a dostatečně pít. Zkuste teď, v zimě, pít teplou převařenou vodu. Nebojte se to zkusit, budete překvapená.
- Vzhledem k tomu, že si nemůžete detailně natestovat potraviny, navrhuji tzv. eliminační dietu, nic jiného Vám nezbývá. Tři dny budete jíst potraviny, které potenciálně nepatří k alergenům – hlavně rýže, dušené krůtí maso, pastiňák, červená řepa, zelené fazolky, dýně Hokkaido, cukety, jáhly, kroupy, olivový nebo dýňový olej. K snídani navrhuji jáhlovou, rýžovou kaši (teď jsem koupila bio instantní celozrnnou kaši a je moc dobrá). Totéž si dejte i k odpolední svačině. Dopoledne pečenou hrušku, důkladně omyté (opravdu důkladně) hroznové víno. Na oběd dušené maso (bez koření) s rýží, totéž na večeři. Snažte se na těchto potravinách vydržet alespoň 3 dny. Pokud bude mít dcera kůži klidnou, můžete postupně přidat další potravinu (jeden den jednu potravinu) a druhý den počkat na reakci.
- Jako první bych přidala pohanku, pak máslo a pak těstoviny – určitě celozrnné. Pokud reakce nebude, pak Vám a dceři asi nebude vadit lepek, což by bylo dobré a Vy budete moci postupně testovat i celozrnné pečivo. Jak je uvedeno ve zmíněném článku, s celozrnným pečivem je u nás problém a tak je nejlepší a také nejlevnější péct si chleba doma, vždy v kombinaci celozrnné a špaldové mouky. Takový chléb je moc dobrý, ale také zdravý. Pokud se však reakce na těstoviny objeví, pak může být příčinou lepek.
- Z mléčných výrobků zkuste bílý čistý jogurt Hollandia nebo Choceň, acidofilní mléko, kefír, Mikyšku. S ničím jiným neexperimentujte.
- Z masa se absolutně vyhněte kuřecímu masu, jednou pro vždy. Výjimkou jsou bio kuřata. Jsou sice příšerně drahá, ale nic jiného nezbývá. Řečem o tom, že v kuřecím mase nejsou hormony, nevěřte. Jsou v něm hormony i antibiotika a není jich málo.
- Potřebujete železo a bílkovinu, proto postupně zařaďte telecí maso, libové hovězí, králíka. Pokud jíte ryby, pak s rybou nespěchejte a vyzkoušejte ji, až bude mít dcera kůži opravdu klidnou. A určitě začněte českou rybou, kaprem nebo pstruhem. Do tuňáka ani tresky bych nešla.
- Z ovoce postupně zařaďte banán, pečené jablko, citrusy určitě ne, domácí nebo bio švestkový kompot (obsahuje hodně železa), sušené ovoce (určitě v bio kvalitě – není sířené – není sice tak hezké, ale nesrovnatelně zdravé) – výborný je sušený ananas nebo sušené mango.
- Ze zeleniny postupně brambory (od března do května je vysaďte), mrkev (také od března do května nejezte), cibuli, fenykl. V žádném případě nejezte rajčata, papriky, okurky, ledové saláty, houby.
- S pečivem je to bída, méně je lépe. Nejméně reakcí, pokud je lepek tolerován, je na grahamový nebo sójový rohlík. Ale nejlepší je domácí chleba (ne z hotových směsí).
Ještě bych chtěla doplnit toto. Kojte tak dlouho, jak jen to jde. Minimálně do půl roku věku dítěte. Do té doby to dceři úplně stačí, nepotřebuje nic jiného. Pak začněte zařazovat ty potraviny, na které neměla reakci v době, kdy jste je jedla Vy. I kdyby nebyla reakce na lepek, nedávala bych pečivo minimálně do 10 měsíců, totéž platí o mléčných výrobcích. Pokud budete kojit, mléko nepotřebuje, můžete začít rovnou jogurtem (ne pribiňákem).
Do svého a posléze i dceřiného jídelníčku určitě zařaďte kvalitní oleje, nejlepší je konopný, bodlákový, dýňový. Zapomněla jsem na máslo – je stokrát lepší než Ramy a ostatní margaríny. Snažte se kupovat domácí máslo, na farmářských trzích jsou za lepší cenu a jsou výborná. A naučte dceru pít vodu, vyplatí se Vám to.
Buďte trpělivá a neztrácejte naději, když se dceři ekzém někdy zhorší i přesto, že budete dietu dodržovat. Kůže velmi citlivě reaguje na psychiku, i Vaši.
Přeji Vám hodně zdaru a držím Vám všem palce.
Vaše Ludmila Pszczolková
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.