Lze nahradit bílkoviny obsažené v mléčných výrobcích? Co můžeme dělat, když nám jejich konzumace způsobuje nadměrné zahlenění? Je pro nás jejich příjem nezbytně nutný? Odpověď na tyto a další otázky nám poskytla nutriční poradkyně, paní Ludmila Pszczolková, která byla dlouhá léta tváří "Nutriční poradny".
V této nutriční poradně nás zaujal dotaz maminky dospívajícího syna vztahující se k užívání mléčných výrobků a s tím spojeným nežádoucím zahleněním. Jelikož se na nás s tímto problémem obrátilo vícero našich čtenářů, rozhodli jsme se názor naší nutriční poradkyně zprostředkovat i vám.
Dotaz čtenářky:
"Na radu své lékařky-homeopatky jsem synovi (14 let, trpí na časté záněty nosních dutin a je trvale zahleněný) vysadila mléčné výrobky ze stravy. Zlepšení se dostavilo již po 3 týdnech a od té doby nebývá zahleněný a ani neměl zánět dutin. Jak dlouho máme tuto dietu dodržovat? Syn má jet se školou na lyžařský výcvik a nevím, jak mám vyřešit jeho stravování."
Na dotaz odpověděla již zmíněná nutriční terapeutka Ing. Ludmila Pszczolková:
"Dobrý den, chválím Vaši snahu. Mléčné výrobky opravdu zahleňují a jejich příjem není pro nikoho nezbytně nutný. To, co je na mléčných výrobcích vyzdvihováno, je obsah bílkovin (lze velmi dobře zajistit masem, vejci, luštěninami, celozrnnou moukou), dále je to vápník (opět lze zastoupit luštěninami, celozrným pečivem, zeleninou), vitamin A (zelenina a ovoce) a vitaminy skupiny B (luštěniny, listová zeleniny, vejce, maso, ryby, obiloviny). Vzhledem k věku syna může být otázkou dostatečný přísun vápníku. I tady ale lze vápník poskytovat z uvedených potravin. Řešení je prosté a přitom velmi nelehké. Vyvážená strava bez rafinovaných tuků, cukrů a bílé mouky. Tuky snižují vstřebatelnost vápníku, cukr zvyšuje překyselení organizmu a nutí ho tak ke zvýšené potřebě vápníku a bílá mouky obsahuje velmi málo cenných látek na úkor vysoké kalorické hodnoty.
Ale na druhou stranu je syn už dost velký na to, aby pochopil, že je strava důležitá a také už sám na sobě poznal jak. Takže se bude muset naučit ptát, zda v tom kterém jídle je nebo není mléko, smetana nebo sýr.
Snídaně asi problém nebude, vždycky se dá snídat pečivo s máslem (jde sice o mléčný výrobek, ale s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem bílkoviny, která je většinou příčinou alergií), můžete mu dát svůj džem nebo med. Salám za vhodnou snídani nepovažuji u nikoho, natož u dítěte. Pokud má rád lupínky, dejte mu sebou ovesné nebo sójové mléko, třeba sušené. Když syn poprosí paní kuchařku, určitě mu pomůže. Do polévek se mléko často nedává a pokud bude druhým jídlem nějaká omáčka, pak sní syn jen přílohu a maso. Já jsem dceři, která měla také alergii na mléko, s sebou chystala zavařované maso a ona si ho tam prostě nechala ohřát. Mnoho podniků už na takové zákazníky myslí a jsou na ně připraveni. Rozhodně bych synovi lyžování neodpírala, určitě máte kontakt na ubytování, zavolejte tam a poptejte se.
Co se týče délky "diety", tak bych nikam nespěchala. Syn sice roste a jeho nutriční potřeby jsou vyšší, vše ale lze řešit i jinými potravinami, než je mléko. Po dobu, kdy nebude jíst mléčné výrobky, bych podávala synovi vápník z Welledy (mleté skořápky ústřic v homeopatickém ředění). Určitě bych počkala alespoň půl roku, pak bych postupně zkusila zakysané mléčné výrobky (čistý bílý jogurt a kysaná smetana). Pokud bude po tu dobu jeho strava opravdu "zdravá", pak střevo zregeneruje a bude tolerantní. Jsem si ale jistá, že bude syn na mléčné výrobky vždy reagovat citlivě, tzn. že pokud jich bude moc, zareagují sliznice tak, jak to bylo dříve.
Metabolismus je složitý proces a podílí se na něm nejen ty orgány, o kterých všichni víme, ale i psychika, a to mnoho lidí neví. Hodně informací a vjemů musíme "strávit" a ve věku 14 let je jich někdy až příliš. To ale není předmětem této poradny.
Ludmila Pszczolková
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.