Když pravidelně každé ráno vypijete sklenici teplé vody s čerstvou šťávou z citronů, budou se dít zázraky. Vyčistí se vám pleť, nastartujete svůj metabolismus a dopřejete tělu takový malý „detox“. 

Teplá voda se doporučuje z prostého důvodu. Studená voda je pro organismus silným teplotním šokem, který je stejně vyčerpávající jako stresové situace.

Proč pít teplý citrusový nápoj hned ráno a nalačno?

 • Odkyseluje tělo – myslíte, že je to vtip? Jak může kyselý citron odkyselovat tělo? Ano, je to tak. Citron se považuje za nejvíce alkalickou potravinu, při jehož pravidelné konzumaci upravuje pH tak, aby naše tělo nezatěžovalo. 
 • Posiluje imunitní systém – díky vysokému obsahu antioxidantů a vitaminu C, jsou citrony velmi prospěšné pro správnou funkci a posílení imunitního systému, obzvlášť v období častého výskytu infekcí horních a dolních cest dýchacích.
 • Urychluje hubnutí -– citrony obsahují pektinovou vlákninu, která dokáže nastartovat metabolismus. Je prokázané, že citronová voda napomáhá při shazování přebytečných kilogramů.
 • Zlepší hojení – kyselina askorbová udržuje v kondici všechny pojivové tkáně, kosti a chrupavky. Vitamin C je také známý pro své protizánětlivé účinky, proto je vhodný při rekonvalescenci po úraze či nemoci.
 • Zklidní žaludek – voda s citronem pomáhá s mnoha zažívacími problémy, jako je pálení žáhy, zácpa nebo žaludeční nevolnost. Podporuje činnost jater při produkování žluči, která je nezbytná pro dobré zažívání.
 • Pečuje o dásně – čerstvá citronová šťáva, která se aplikuje na dásně, pomáhá zastavit krvácení a mírnit bolest zubů. Stejně tak je výborná v boji se špatným dechem. Spolehlivě s vodou funguje jako prevence proti paradontóze.
 • Čistí pleť – denní konzumace vody s citronem zajistí pravidelný přísun vitaminu C, který omlazuje a prozáří pleť. Všechny antioxidanty bojují s volnými radikály, především z UV záření nebo toxinů, kterých je v životním prostředí víc než dost. Kromě toho můžete vodu s citronem aplikovat přímo na malé jizvičky na obličeji nebo na stařecké skvrny.
 • Dostatečná hydratace – mnoho lidí si neuvědomuje, že je organismus po dlouhé noci dehydrovaný. Dehydrovaný organismus vede ke zhoršení funkcí organismu, ke stresu, zácpě a únavě. Velká sklenice s čerstvou citronovou šťávou dodá potřebné množství tekutin a dobře nastartuje organismus na dlouhý a náročný den. Zároveň ze svého těla vyplavíte toxiny, které se usadily v trávicím traktu během noci.
 • Čistí krev – citronová voda funguje jako čistič krve. Vitamin C krev ředí, čímž se stává vhodnou prevencí proti trombóze. Svými silnými účinky bojuje proti vysokému cholesterolu a následnému usazování v tepnách.
 • Působí močopudně – pomáhá vyplavit nežádoucí látky z těla, jelikož zvyšuje frekvenci močení. Díky pravidelnému vyplachování bakterií a toxinů z těla nevědomky bojujeme i s artritidou.
 • Dýchací problémy – voda s citronem ulevuje od problémů s dýchacími cestami. Pomáhá s alergiemi a působí příznivě na astmatické potíže. Navíc jako přírodní antibiotikum chrání sliznice před infekcí.
 • Detoxikace organismu – ranní teplá voda by se podle některých měla stát pravidelným rituálem. Zejména pro detoxikaci organismu má voda s citronem stejný efekt jako pro někoho první hrnek kávy, pročistí střeva tak rychle, že se budete divit.

NÁŠ TIP:
Ideální je, když je voda teplá. Naše nutriční poradkyně Ludmila Pszczolková dokonce doporučuje, aby byla voda tak horká, jak jen ji dokážete vypít. Použijte velkou sklenici, do které vymačkejte půlku čerstvého citronu a dolijte vodou.

Pokud nejste na tento rituál zvyklí, začněte pozvolna malou sklenicí a postupně dávku vody zvyšujte. Uvidíte, že i chuťově je dobrá, a brzy se budete divit, co s vámi obyčejná teplá voda s citronem dovede, a rádi se na ní stanete závislí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.