Únor je mezinárodním měsícem Raynaudova syndromu. Toto onemocnění postihuje především ženy a jeho konvenční léčba může být problematická. Jednou z možností pomoci těmto pacientům je i homeopatie.

Raynaudův syndrom je onemocnění, které postihuje cévy kůže na prstech rukou a nohou, ale mohou být postiženy i cévy na nose, rtech či uších. Patří mezi tzv. vazoneurózy, tedy choroby, kde je cévní postižení způsobeno abnormální reaktivitou nervů regulujících tonus cévní stěny. Soudí se, že je to geneticky spolupodmíněná hypersenzitivita k hormonálním a neurovegetativním vlivům. Potíže jsou dány tím, že se cévy, většinou vlivem chladu nebo stresu, náhle výrazně stáhnou, což vede ke zblednutí postižených částí kůže, které doprovází bolest, pocity zmrtvění a objektivní chlad kůže. Poté, co se oběh krve zase obnoví, postižené části těla nejprve zmodrají a pak mohou vlivem překrvení zčervenat, což bývá opět spojeno s mravenčením nebo bodavými bolestmi.

Raynaudův syndrom se řeší především režimovými opatřeními, v některých případech jsou indikovány léky, jako je například nifedipin, na rozšíření cév.

V režimových opatřeních se doporučuje udržovat se v teple, nosit teplé oblečení či rukavice, zejména v chladném počasí. Dále je to pravidelné cvičení ke zlepšení krevního oběhu. Doporučují se relaxační cvičení, jako je jóga, nebo dechová cvičení a nutné je také nekouřit a omezit čaj, kávu a kolové nápoje.

  • Z homeopatických léků bývá u většiny pacientů vhodná Arnica montana 9 C 2× denně 5 kul. pro svůj vliv na kapiláry.

Z dalších homeopatických léků se osvědčily:

  • Arsenicum album 9 C – je užitečný lék tam, kde konečky prstů jsou ledově chladné, což je spojeno s pocity pálení jako žhavými uhlíky, a stav se zlepší aplikací teplých obkladů. Postižené oblasti mohou vypadat oteklé a svědit. Lidé, kteří potřebují tento lék, bývají pečliví, neklidní, úzkostní a povšechně zimomřiví.
  • Carbo vegetabilis 9 C – tento lék je na lékařský předpis, je vhodný u pacientů, kteří mají velmi chladné končetiny. V prstech mají i pocity křečí a jejich cévy reagují hyperreaktivně, kdy postižené oblasti červenají. Celkově jsou bledí a cítí se slabí až k pocitům na omdlení. Potřebují hodně čerstvého vzduchu a mají slabé trávení s výrazným nadýmáním.
  • Hepar sulfur 9 C – osoby, pro něž je tento lék vhodný, jsou velmi citlivé na chlad a musí se dobře oblékat, i když jsou třeba v domě. Jsou citliví na sebemenší průvan a chlad. Často jsou pak podráždění a vzteklí.
  • Agaricus muscarius 9 C – je lékem dostupným na lékařský předpis a je vhodný tam, kde postižené oblasti jsou začervenalé a vyznačují se pocitem bodání jakoby tisíci ledových jehel.

Tyto léky podáváme 2–3× denně v dávce 5 granulí.

Pro dlouhodobé zlepšení zdravotních potíží je vhodné výše uvedené léky doplnit i vhodným tzv. terénním lékem, s jehož výběrem případně může pomoci lékař-homeopat. Nejčastěji se používají:

  • Sepia officinalis – typicky ženský lék vhodný pro ženy, které mají stále studené ruce a nohy a chronicky se cítí unavené a podrážděné. Narušení krevního oběhu je dáno povoleným vazivem, a to i v cévních stěnách, což vede k překrvení zejména v žilním systému. Pak u nich najdeme například křečové žíly na nohách, ale i v oblasti pánve. Energické cvičení zlepší příznaky cévní, ale i náladu a psychické potíže.
  • Pulsatilla – je lékem osob, které mají slabší krevní oběh, což se projeví tzv. erytrocyanózou, tedy červeným a modrým mramorováním kůže, které se objeví zejména v chladu. Teplo tyto potíže zhoršuje. Nejlépe se tyto osoby cítí při procházce na čerstvém vzduchu, ale kvůli citlivosti na chlad mohou mít tendence ke vzniku omrzlin a jsou hodně zimomřivé.
  • Natrum muriaticum – je lékem osob, kde je Raynaudův syndrom hodně vázaný na emoce. Jsou to osoby, které se v důsledku emočních zklamání stávají smutné, izolují se a mohou mít tendence k anorexii.
  • Phosphorus – je lékem citlivých osob, které mají tendence k zarudnutí postižených oblastí a které se potí i při malé námaze. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.