Jen těžko si někdy uvědomujeme, že alkohol je legální návykovou látkou. Přitom pravidelné či nadměrné pití může přinášet velkou řadu potíží. Málokdo je také schopen si přiznat, že má s alkoholem problém. Leden je například ve Velké Británii vyhlášen jako „suchý měsíc“, aby lidé co nejvíce omezili spotřebu alkoholu. V České republice se v podobném duchu pořádá od roku 2013 tzv. "Suchej únor".
Dlouhodobá či nadměrná konzumace alkoholu s sebou přináší problémy fyzické, psychické i sociální. Ke zdravotním potížím patří v první řadě postižení jater a ledvin. Dále trpí srdce a oběhový systém, slinivka a samozřejmě i mozek. V případě mozku vede alkohol k potížím s pamětí, zkresluje úsudek a celkově zhoršuje schopnost myslet. Na psychické rovině se u takto závislých mohou objevit nejrůznější úzkostné či panické stavy, deprese a též sklony k sebevražednému chování. Sociální problémy se odrážejí v osobních vztazích – konflikty, hádky, nezřídka i násilí směřují většinou k rozpadu rodinných vazeb. Následuje neschopnost plnit své povinnosti včetně těch pracovních, což často končí naprostým sociálním vyloučením takového jedince.
Benefity abstinence
Některé benefity se dostavují už v průběhu několika málo dní, ale s výraznějším efektem je potřeba být trpělivý a s abstinencí to vydržet déle.
- Kvalitnější spánek – alkohol sice podpoří usnutí, ale redukuje období hlubokého spánku, který je pro regeneraci těla nejpotřebnější. Navíc časté probouzení na WC kvalitu spánku samozřejmě snižuje.
- Zhubnutí – alkohol přináší hodně tzv. „prázdných kalorií“, které se mění právě v tuk.
- Lepší pleť – u lidí, kteří pijí hodně, je pleť našedlá, unavená, s vráskami a nebo se objevuje výrazné začervenání.
- Zlepší se fungování mozku, zejména paměť, pozornost a soustředění.
- Zlepší se regenerace po fyzické námaze.
- Zmenší se únava – ta je dána jednak nevyspáním, ale i dehydratací a na detoxikaci od alkoholu tělo spotřebuje hodně energie.
- Zlepší se i fungování jater.
- Zlepší se imunita.
- Stabilizuje se hladina cukru v krvi.
- V dlouhodobém horizontu se snižuje riziko vzniku rakoviny.
Co nabízí homeopatie
Léčba závislosti na alkoholu je velmi obtížná a jen málokdo to zvládne sám. Samozřejmě je nejvhodnější vyhledat odbornou pomoc, ale lékař-homeopat může najít pro pacienta tzv. terénní homeopatický lék – ten pomůže pacientovi stabilizací jeho duševní i fyzické sféry.
Terénní léky pro alkoholiky
Arsenicum album – vhodné pro osoby s velkým sklonem k perfekcionismu. Trápí je problémy vyplývající z neschopnosti či nemožnosti dělat věci podle vlastních představ. Tito lidé potřebují hodně pracovat, k čemuž je vede velký vnitřní nepokoj. Chtějí uznání a pochvalu. Alkohol jakožto stimulant jim dodává energii pro překonání tohoto neklidu.
Ignatia amara – může pomoci jedincům, u nichž se pití alkoholu objevuje po emočních neshodách, zklamáních (často vztahových), při problémech či špatných zprávách. Jsou to lidé uzavření, se sklony k tichému zármutku, který nedovedou navenek projevit. Mívají velmi proměnlivou náladu. Objevují se u nich potíže s polykáním vinou pocitu „knedlíku v krku“, často vzdychají.
Lachesis mutus – hodí se pro muže i ženy, kteří jsou po požití alkoholu velmi hovorní. Pod vlivem se však stávají též žárlivými a podezřívavými. Často jsou zlí, se sklony k násilnému chování. Jde o osoby horkokrevné, z pobytu na slunci je většinou silně rozbolí hlava. Velmi důležitým znakem pro vhodnost tohoto léku je nesnášenlivost dotyku v oblasti hrdla.
Lycopodium clavatum – je to lék pro alkoholiky s nízkým sebevědomím, které však při pití nabývá na velikosti. Jde o jedince zimomřivé, kteří kromě alkoholu mívají velkou touhu po sladkých věcech.
Nux vomica – číslo 1 mezi preparáty určenými pro lidi závislé na pití. Díky podpoře jaterní detoxikace je to hlavní přípravek na kocovinu po nadměrném požití alkoholu (s nevolností a zvracením, které dočasně postiženému uleví). Jedná se ale i o terénní lék lidí se sklony k workoholismu, kteří se snaží uspět ve světě byznysu. Potřebují ke svému životu hodně stimulantů. Přes den jsou to cigarety, káva a někdy i alkohol, ten však přichází na řadu hlavně večer. V noci trpí tito lidé nespavostí – budí je myšlenky na práci. Usnou na chvíli nad ránem a po krátkém spánku se budí s velmi špatnou a podrážděnou náladou.
Sulfur – vhodný především pro osoby velmi společenské, které mají rády dobrou společnost, jídlo i pití. V povznesené náladě si mnohdy nechtějí připustit, že nějaký problém s pitím mají. Jsou to lidé velmi horkokrevní, obzvláště po požití alkoholu. Dobře jim dělá chlad, studené jídlo a pití. Mají velmi rádi ostrá a kořeněná jídla. Z fyzických potíží často trpí kožními neduhy.
Příslušný lék podáváme buď v ředění 15 C 1× denně 5 granulí, nebo v ředění 30 C 1× týdně 5 granulí.
Léčba závislosti na alkoholu musí být komplexní. Kromě již zmíněných homeopatických léků a doplňků stravy je nutná i psychologická či psychiatrická pomoc a duchovní podpora. Nejdůležitější ze všeho je ale pevné rozhodnutí dotyčného s konzumací alkoholu navždy skoncovat.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.