"Dobrý den, dnes jsem se vzbudila s akutní bolestí zad… Často mívám akutní bolest zad… Včera jsem chtěla zvednout dvouletou dceru a už jsem se nenarovnala… Zase jsem skončila v nemocnici na infuzích pro bolest zad…"
Tyto dotazy jsou v homeopatické poradně jedny z nejčastějších a nejhůře se na ně odpovídá. Vnímám jako logické, že se pacienti s akutní bolestí zad obrací na fyzioterapeuty, nicméně naše největší síla je právě mimo tato akutní období, kde můžeme takové situace preventovat.
Když dojde k akutní bolesti v zádech, bolest nejčastěji pramení ze „stažených“ svalů, které se snaží stabilizovat určitý úsek páteře. Úsek, který nepracuje dobře a dalším užíváním by se mohl třeba i poškodit. Stažené svaly jsou obranným mechanismem po dobu, než akutní ohrožení pomine. Když chceme takový obranný mechanismus zrušit předčasně, tělo nám to nedovolí. Obvykle nelze nalézt ani úlevovou polohu, odpočinout si v noci. Tělo přichází o regenerující spánek a kromě bolesti je ještě vyčerpané a nemá sílu na „opravné“ samoléčebné kroky. Tuto situaci je důležité změnit.
Zejména proto, že bolest je záludná. Pokud trvá dlouho, může pak přetrvávat i poté, kdy zmizí její opravdová příčina, podstata. Co s tím? Když přichází pacient s akutní bolestí zad na rehabilitaci, může se někdy podařit mobilizací či manipulací navrátit ohrožený úsek páteře do správné pozice. Pacient sice obvykle pocítí částečnou úlevu, ovšem opakované manipulace a mobilizace v oblasti páteře přinášejí riziko trvalého porušení stabilizace, protože v tomto místě dojde k trvalému protažení vazů a kloubních pouzder, které mají ve stabilizaci prvotní roli.
Někdy je opravdu nezbytné přechodně užít lék proti bolesti a v extrémních případech také lék na uvolnění stažených svalů. Nejdůležitější ale je začít pracovat na tom, aby se taková situace neopakovala, a to pravidelným cvičením.
V akutní situaci můžete pro „první pomoc“ použít tyto homeopatické léky:
- Aconitum 9 C – 5 granulí 2× denně po dobu akutních bolestí,
- Ignatia amara 15 C – 5 granulí 2× denně, pokud vaši bolest provází silné pocity úzkosti.
Základními homeopatickými léky pro bolest v pohybovém systému jsou:
- Arnica montana 9 C – po celou dobu léčby a
- Rhus toxicodendron 9 C.
Univerzální doporučení neexistuje, ale často je lepší pomalu se pohybovat než zůstat ležet. Často měnit polohu, a i když to trvá místo minut hodiny, snažit se vykonávat obvyklé činnosti a hledat pro pohyby těla bezbolestnou variantu.
Hezké dny přeje Radana.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.