Bradavice jsou nepříjemné kožní útvary, které se nejčastěji vyskytují na rukách a nohou. Jsou způsobené kožním virem a mohou se snadno přenášet krevní cestou nebo na koupalištích. Jsou různé metody, kterými se bradavice odstraňují. Patří mezi ně kryoterapie (použití tekutého dusíku), chirurgické odstranění nebo používání leptadel s obsahem kyseliny salicylové. Zvláště při chirurgickém odstranění hrozí rozšíření viru krevní cestou.

V lidové medicíně se používá šťáva z vlaštovičníku, česnek nebo potírání tea tree olejem.

Velmi šetrnou metodou je použití homeopatik.

Chce to ovšem trpělivost, protože bradavice nezmizí hned. Délka léčby často záleží na tom, jak dlouho už bradavice jsou. Někdy zmizí velmi rychle, někdy trvá léčba 6–8 týdnů. Může se stát, že se po nasazení homeopatické léčby ještě nějaká bradavička objeví. Je to známka toho, že organismus na léčbu dobře reaguje a že pracuje na léčbě směrem zevnitř těla ven.

  • Základním lékem je Thuya occidentalis. Mám dobrou zkušenost s dávkováním 9 C 1x denně po dobu 1 měsíce a k tomu 15 C 2x týdně nebo 30 C 1x týdně až do vyléčení.

Další homeopatika se určují podle druhu a vzhledu bradavice.

  • S Thuyou kombinuji nejčastěji lék Antimonium crudum 15 C. Bradavice jsou rohovité, tvrdé, mohou se na povrchu lehce olupovat. Na prstech tvoří shluky nebo výrůstky, na plosce nohou jsou ploché, mohou být i bolestivé při chůzi. Dávkování 2x denně až do vymizení bradavic. Nezřídka se stává, že do lékárny volají pacienti a ptají se, jak by mohli bradavice léčit homeopaticky. To pak nejčastěji volím právě kombinaci Thuya + Antimonium crudum a velmi často to zabere.

Dále můžeme použít:

  • Nitricum acidum 15 C – bradavice zabarvené dožluta, okolní kůže může být také nažloutlá, mohou se vyskytovat na rozhraní kůže a sliznic, jsou bolestivé (jako vražený trn).
  • Graphites 15 C – rohovité bradavice kolem nehtů. Velmi dobrá je kombinace s lékem Antimonium crudum.
  • Dulcamara 15 C – ploché, průsvitné, měkké bradavice nebo molusca.
  • Causticum 15 C – ploché, vroubkované nebo stopkovité bradavičky, které snadno krvácí, často bývají pod nehty, na špičce nosu nebo na rtech.
  • Calcarea carbonica 15 C – velké, izolované, okrouhlé bradavice, často v obličeji nebo na ruce.
  • Ferrum picricum 15 C – malé zašpičatělé bradavičky, často ve shlucích.

Dávkování 2x denně až do vymizení bradavic.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.