Utržená achillovka dnes rozhodně není vzácností, pojďme si říci proč.

Typická kazuistika:

Muž středního věku 45-50 let, který byl v mládí velmi sportovně aktivní, obvykle v určitém typu sportu pravidelně ve vyšší soutěži, např. házená, basket, volejbal, apod. Ostatní sporty doplňkově rekreačně – kolo, lyže… JENŽE! Ve chvíli kdy se oženil, přišly děti, začal se věnovat více zabezpečení rodiny, přibral tak 10-15 kg, na sport už nezbylo moc času. PAK! Děti odrostly, nepotřebovaly již takovou péči, tak se rozhodl vrátit se ke sportování, možná už ne tak pravidelně, ale sem tam, PROČ NE A KDY ANO?

Mnoho pacientů s výše uvedenou historií přichází do rehabilitační ambulance již po operaci utržené Achillovy šlachy, nebo dlouhé hlavy dvojhlavého pažního svalu, nebo po operaci utrženého menisku či předního zkříženého vazu.

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že každá pohybová aktivita s sebou nese určité riziko poškození, neexistuje bezpečná pohybová aktivita. A proto se na ni musíme připravit. S přibývajícími léty náš pohybový systém stárne. Mnozí si myslí, že si tělo sport z mládí „pamatuje“ a je stále připraveno. V určitých ohledech ano, např. se sportovní minulostí se vám bude lépe hubnout, ale na pohybovou aktivitu se musíte připravit mnohem víc, než jste to dělali v mládí.

Stárnutím ztrácíme z organismu hlavně vodu, svaly a vazy pak nejsou tak pružné a odolné v tahu, svalové povázky nemají tu správnou kluznost. Naše biologické hodiny sice nemůžeme zastavit, ale můžeme náš pohybový systém dostat do stavu, který bude pro sportovní aktivitu nejpřijatelnější. K tomu potřebujeme jednak určitou „svalovou kondici“ – vlastnit určité množství svalové hmoty, která pohyb vykonává, jednak trénovat svaly ve vytrvalosti, aby využívaly správné energetické zdroje a odolávaly únavě. Svalovou kondici získáme pravidelnými posilovacími cviky a dostatkem bílkovin ve stravě. Trénink vytrvalosti zase přinese spíš pravidelné dynamické cvičení, např. na nějakém crossovém trenažeru, nebo rychlá či Nordická chůze, nebo běh. Dobré je střídat posilovací cvičební jednotky s vytrvalostními.

Velmi důležité je pak správné protahovací cvičení, a to před i po sportovní aktivitě. Protahovat bychom neměli např. pouze trojhlavý sval lýtkový, ale všechny svaly, které mají tendenci se zkracovat, na dolních končetinách jsou to určitě trojhlavé lýtkové svaly a svaly stehenní (přední, zadní a vnitřní strana).

Než se tedy vrátíte do aktivního tréninku, zvažte, zda máte dostatek svalové hmoty, dostatek vytrvalosti a zda jsou svaly dost protažené – pružné. V opačném případě nejdříve pomalu pracujte na těchto složkách a do zápasu s lépe trénovaným kamarádem, kamarádkou se vraťte až v kondici, vyplatí se to!

Že jste se ve výše uvedeném příkladu nenašli a přesto máte problém?

Opačným příkladem může být člověk, který opět v mládí sportoval, sportovní aktivitu si udržel v poměrně vysoké frekvenci (např. 2-3x týdně), ale téměř vždy je to na úkor nedostatku relaxace a poklesu základních aspektů, které jsou uvedeny výše – svalová kondice, vytrvalost a pružnost. Na to už ani těmto „sportovně aktivním“ nezbývá žádný čas. Ve svalech a vazech pak vznikají opakovaně mikrotraumata, která se hojí malými jizvičkami, které ubírají svalu či vazu na kvalitě a pomalu se blíží okamžik, kdy selžou.

Pokud jste dočetli až sem, neměli byste nabýt dojmu, že sportovat je nezdravé, protože to není pravda, ale aktivní můžete být i rozumně.

  • Rada č. 1 – vždy berte v potaz svůj věk. Přestože můžete být psychicky velmi mladí, vaše tělo stárne a potřebuje upravit pohybový program tak, aby je pohyb nevyčerpával, ale pomáhal. Občas je vhodné slevit ze svých nároků, nikdy už to nebude jako dřív, ale i tak to může být stejně krásné.
  • Rada č. 2 – svůj pohybový systém na sportovní aktivitu dobře připravte!

Jak může pomoci homeopatie?

  • Arnica montana 9 C – 5 granulí 2-4x denně - pomůže hojení mikrotraumat a působením na kapiláry zajistí i dobrou hydrataci svalové a vazivové tkáně
  • Ruta graveolens 9 C – 5 granulí 2x denně - zlepší úponové bolesti po sportovní aktivitě
  • Rhus toxicodendron 9 C – 5 granulí 2x denně - zlepší hydrataci vazivové tkáně, vhodný jako příprava před sportovní aktivitou v rámci protahování svalů
  • Pokud nedojde přímo k ruptuře svalu, ale pouze k přetížení a mnohočetným mikrotraumatům, využívá tělo k hojení tzv. „sterilní zánět“, ten není příliš vhodné tlumit léky – nesteroidními antiflogistiky, jakými je např. Brufen. Lepší je nechat končetinu v klidu a s ústupem bolesti pomalu rozcvičovat. V takovém případě může pomoci kombinace Apis mellifica 30 C - 5 granulí 4x denně a Bryonia alba 9 C - 5 granulí 2x denně.

Přeji hodně zdaru a málo úrazů!

Vaše Radana

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.