Začátek podzimu a ochlazení počasí působí na náš imunitní systém. Je vhodné se na chladnější dny připravit, posílit náš imunitní systém, a tím preventivně předcházet nemocem.

Reklama: Oscillococcinum

Základ posílení imunity vidím v režimových opatřeních:

 • Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, nejlépe za každého počasí. Razím heslo „Není špatné počasí, jen špatné oblečení!"
 • Během podzimu je fajn navštívit jednou nebo víckrát saunu (pozor u malých dětí a pacientů se srdečním onemocněním).
 • Vhodná strava: pestrá, složená hlavně ze sezónních potravin z lokálních zdrojů. S ochlazením počasí déle vaříme, pečeme a zařazujeme prohřívací potraviny (pohanka, luštěniny, zeleninovo-masové vývary, jáhly, rýže, ořechy, cibule, česnek, křen, skořice,...).
 • Teplé snídaně (kaše, husté polévky,...) po ránu nastartují organismus a zabrání vnitřnímu prochlazení, a tím oslabení imunity.
 • Teplé tekutiny během dne – čaje (např. šípkový nebo ze sušeného ovoce), teplá voda nebo bylinkové čaje.
 • Vit. C – nejlépe z přírodních zdrojů: rakytníková šťáva, šťáva z aronie, černého bezu, kysané zelí a pickles (1–2 polévkové lžíce denně), dostatek čerstvého ovoce i zeleniny, křížaly (domácí sušené ovoce). 

Imunitní systém můžeme také šetrně podpořit pomocí homeopatik:

První dva homeopatické léky můžete předepsat v prevenci respiračních onemocnění dětem, dospělým i seniorům:

 • Silicea 15 C – tento lék doporučuji dětem i dospělým, kteří jsou během zimy často nemocní. Trpí hlavně na opakované rýmy, záněty horních cest dýchacích a záněty středního ucha. Dávkování: po nástupu do školy, školky 1x denně po dobu 7 dnů, pak 1x týdně po dobu 6 týdnů, k tomu 2x týdně Oscillo.
 • Oscilococcinum je vhodné na podporu protivirové imunity. Dávkování doporučuji od září 1x týdně, jak začnou být v kolektivu bacily a nemocní lidé, zvýšíme na 1x denně nejlépe ráno před cestou do školy, školky nebo práce, a pokud sami na sobě cítíme první příznaky nachlazení, podáváme 3x denně.

Osvědčené schéma na podporu imunity pro často nemocné děti:

Po: Oscillo
Út: Sulfur iodatum 9 C (na posílení sliznic respiračního traktu)
St: Silicea 15 C (posílení imunity)
Čt: Oscillo
Pá: Sulfur iodatum 9 C

Tento předpis platí na 6 týdnů. Pak následuje měsíc pauza a můžete nasadit znovu.

Další homeopatické léky volte podle situace:

 • Pokud dítě chodí do plavání – Dulcamara 15 C – podáváme ráno a večer v den plavání jako prevenci prochlazení působením vlhkého chladu.
 • Pokud trpíte na chudokrevnost – Ferrum phosphoricum 9 C – podporuje krvetvorbu a hladinu železa v krvi. Dostatečné množství železa v organismu podporuje prokrvení tkání a zásobování buněk kyslíkem. Ferrum phosphoricum je také lék pro první fázi zánětu a mírnou teplotu – má protizánětlivé účinky, je vhodný při prvních příznacích respiračních onemocnění a také pro rekonvalescenci organismu po nemoci. Dávkování 2–3x denně.
 • Když došlo k prochlazení a „něco na nás leze" – Aconitum 9 C – je výborný lék na prochlazení. Pokud cítíme, že jsme venku profoukli nebo promrzli, podáme preventivně několik dávek po jedné hodině. Nedojde pak k rozvoji nachlazení, nebo příznaky nejsou tak silné.

Po prochlazení také vždy doporučuji napařit nohy v teplé lázni, můžeme přidat aroma olejíčky s protizánětlivým účinkem (eukalyptus, tea tree, borovice, levandule, pomeranč, citron).

Zdroj: Magazín Healthcomm

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.