Potíže s nadýmáním poznala ve svém životě většina z nás. Problém, o kterém se příliš nemluví, tak trochu společenské tabu. Z pochopitelných důvodů. Ale co když nás nadýmání trápí častěji, než je snesitelné? Co když nás omezuje v běžném životě?

Pokud trpíte nadýmáním, je zřejmé, že vaše střevo má nějaký problém. Příčin nadýmání může být několik, a tak jsme požádali naši nutriční poradkyni, aby našim čtenářům poradila, jaká je nejsnazší cesta pomoci. Podaří-li se totiž zlepšit stav střeva, sníží se nadýmání, zvýší se vstřebatelnost železa z potravin a celé trávení bude synchronizované, což kromě jiného napomůže i snížení hmotnosti.

Jaké jsou rady a zkušenosti naší nutriční poradkyně, Ing. Ludmily Pszczolkové?

  • Důležitý je režim jídla. Základem je jíst pravidelně, ideálně ve stejnou dobu, nevynechávat denní porce. Celkový denní příjem nelze určit obecně. Nejvhodnější je, když si ve svém okolí najdete fitcentrum, ve kterém mají bioimpedanční přístroj (ne váhu), nejlépe pětibodový, který během několika sekund zjistí, jaký podíl mají ve vašem těle svaly, kolik máte tuků a kolik zadržujete vody. Výsledkem měření je také hodnota bazálního metabolismu, tj. energetický příjem, který vaše tělo potřebuje ke svým základním životním funkcím. Můj názor je, že se jedná o takové množství kalorií, které si zasloužíte. Pod tuto hodnotu byste NIKDY při redukci váhy neměli jít. Při bioimpedančním měření se často zjistí, že hodnota bazálního metabolismu klienta je mimo doporučené rozmezí – že má tzv. zpomalený metabolismus (způsobený nepravidelným dlouhodobým stravováním, opakovanými pokusy o hubnutí). Tady je redukce váhy těžší a vyžaduje důslednost a delší čas.
  • Celkový denní příjem je nutno rozdělit do jednotlivých porcí jídla s tím, že porcí bude minimálně 5, ideálně 6. Na oběd počítejte 30% denního příjmu, na snídani 20%, na dvě svačiny po 15% a na další dvě svačiny po 10%. Je to prosté. Horší je však správně spočítat a nakombinovat stravu tak, abyste byli spokojeni. V ideálním případě je vhodné najít si svého nutričního poradce, který Vám nastaví osobní nutriční plán. Musíte si najít takového, který bude respektovat vaše chuťové „potřeby“ a nevytáhne hotový jídelníček z šuplíku. Sestavit opravdu dobrý jídelníček vyžaduje velké úsilí.
  • Pokud Vás trápí nadýmání, jeho příčinou může být cukr. V takovém případě doporučuji vyloučení rafinovaných cukrů a nahrazení bílé mouky celozrnnou, popřípadě bílou špaldovou.
  • Dalším důvodem může být nevhodná kombinace jídel – ideální je systém dělené stravy, i když nemusí být tak přísný. Na našem webovém portále najdete několik článků, ve kterých rozepisuji jednotlivé nutrienty – sacharidy, tuky, bílkoviny. Je to stále stejné – složené cukry, kvalitní rostlinné tuky, umírněné množství kvalitních bílkovin.
  • Nejlepší je ranní porce složených cukrů (obilninové celozrnné kaše - ne Bebe dobré ráno) a snaha udržovat hladinu cukru co nejstálejší celý den – to je pravidelný příjem sacharidů (ovoce, zelenina, cereálie, brambory, těstoviny – ne sladkosti) nejlépe v kombinaci s bílkovinou, protože sacharidy se v tomto případě uvolňují pomaleji s tím, že odpoledne a večer dávám přednost spíše zelenině a menšímu množství příloh nebo pečiva (ideální je celozrnné – ne vícezrnné).
  • Velmi důležitý je pitný režim během celého dne. Všude se o něm stále mluví a píše, ale ne nadarmo. Kvalitní pitný režim skutečně nepodceňujte. Jeho dodržování Vám ušetří hodně práce a pomůže vám rychleji zhubnout (ideální je voda).
  • Bezpodmínečný je samozřejmě pravidelný režim sportovních aktivit. Bez sportu to nejde. Svaly jsou továrnou, která jede na tuky. Jinak se tuků nezbavíte. Já jsem zastánce chůze – je to nejpřirozenější pohyb, mám výbornou zkušenost s cvičením HEAT. U každého cvičení ale dejte pozor na to, aby vaše tepová frekvence při zátěži nebyla vyšší než vaše tzv. maximální tepová frekvence (MTR), protože pak se tuky nespalují. Přípravky na hubnutí, v reklamě tak účinné, bohužel účinné nejsou, v lepším případě to jsou jen vyhozené peníze.
  • Místo toho zkuste následující věc: ráno po probuzení vypijte nalačno opravdu horkou vodu – tak horkou, jak nejvíce snesete (v rychlovarné konvici ji uvařte a vypijte, jakmile to zvládnete). Nezní to příliš lákavě, ale je to opravdu dobré (mnoho klientů mi dalo za pravdu). A pak další sklenice s citrónovou nebo grepovou šťávou. Jednak se očistí sliznice a citrónová šťáva působí proti okyselení, které také vede k ukládání tuků.
  • A nakonec se musím zmínit i o tom, jak sami své tělo vnímáte. To vnímám jako nejdůležitější. V dnešní reklamou pokřivené době se to dělá těžko. V podstatě jsme od malička konfrontováni s dokonalostí, a tak se často vnímáme příliš kriticky, což nám přidává kil a ubírá let. Mějte se rádi za to, jací jste a ne za to, jací nejste.

Vaše Ludmila Pszczolková

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.