V dnešní době se o interrupci hodně diskutuje. Už jen z toho důvodu, že naše vyšetřovací metody dosáhly takového stupně, že je možné sledovat vývoj dítěte v děloze, takže víme, jak se plod chová a je-li ohrožen. Díky technické vyspělosti lze zachránit i děti, které se narodí např. už ve 25. týdnu těhotenství (možnost provést interrupci je dnes do 28. týdne).
Homeopatie je metoda regulativní, takže má dobré výsledky u neplodnosti, opakovaných potratů, předčasných porodů. Dokáže však pomoci i ženě, která se z nějakého důvodu musela rozhodnout pro ukončení těhotenství, se všemi jeho fyzickými i psychickými důsledky. Prožitek ztráty dítěte, ať už cílené, či při spontánním potratu, je vždy hluboký. Na povrchu to může vypadat, že se nic neděje, ale v podvědomí ženy zůstává hluboká rána a kromě toho, zvláště u mladých dívek, často i strach, zda po prodělané interrupci bude možné někdy v budoucnu znovu otěhotnět.
Tento zákrok prožívá každá žena po svém, dle své povahy, zdraví, ale i podpory v okolí. I když je homeopatie metodou individuální, což znamená, že se lék vybírá tzv. „na míru“, přesto lze vybrat některé základní léky, které jsou v případě nutného zákroku pro všechny ženy stejné:
- Základním lékem na fyzické úrovni je lék Arnica montana 9 C, který podáváme 3x denně 5 granulí den před zákrokem a nejméně 2 týdny po něm. Lék působí na zhojení zranění sliznice, zmírňuje krvácení a zrychluje regeneraci.
- Dalším lékem, který je nezbytný, je Staphysagria 15 C. Lék podáváme až po zákroku, 2x denně 5 granulí. Působí také na hojení zranění, ale nejen na fyzické úrovni. Je to lék, jenž pomáhá řešit všechny nepříjemné zákroky v genitální oblasti, které narušují intimní oblast ženy. Lék podáváme 10 dnů.
- Dalším v pořadí je lék Phosphorus 9 C, který podáváme den před zákrokem (3x denně 5 granulí) a několik dnů po zákroku na krvácení. Pokud je krvácení v normě, můžeme lék vysadit za 2–3 dny.
- Vzhledem k narkóze, i krátkodobé, která má špatný vliv na játra, podáváme po zákroku lék Nux vomica 9 C, jeden až dva dny 3x denně 5 granulí.
Na psychický stav ženy po zákroku vybíráme léky podle jejích pocitů:
- Je-li žena plačtivá, podáváme lék Pulsatilla 15 C 3x denně 5 granulí až do normalizace stavu.
- Pokud převládá hluboký smutek, který se ale většinou nemanifestuje slzami, podáváme lék Natrum muriaticum 15 C 3x denně 5 granulí.
- U žen, které trpí strachem, můžeme už před zákrokem podávat lék Gelsemium 15 C 3x denně 5 granulí.
- Pokud má žena panický strach, který ji přepadá náhle, podáváme lék Aconitum 30 C 2–3x denně 5 granulí.
- Při špatném snášení bolesti a strachu z ní podáváme lék Chamomilla 15 C 3x denně 5 granulí.
- Je-li žena po interrupci výrazně zesláblá, velmi unavená a nemůže se dostat zpět do kondice, podáváme lék Kalium carbonicum 9 C 3x denně 5 granulí několik týdnů až do normalizace stavu.
- Při velké únavě spojené i s psychickým vyčerpáním a řadou dlouhodobých starostí, které často nemají řešení, podáváme lék Phosphoricum acidum 15 C 3x denně 5 granulí.
Po těchto zákrocích je vhodný delší odstup od dalšího těhotenství, aby mohlo dojít k dobré regeneraci organismu.
Pokud má žena po prodělané interrupci problém s následným chtěným otěhotněním, podáváme léky:
- Arnica 15 C 2x denně 5 granulí
- Staphysagria 15 C 2x denně 5 granulí 2–3 týdny
- A pak nasazujeme lék Luteinum 5 C 1x denně 5 granulí od 5. do 25. dne cyklu (1. den cyklu je první den menstruace).
Pokud se otěhotnění nepodaří během 4 měsíců, je vhodné navštívit lékaře homeopata, který vybere léky cíleně po komplexním vyšetření.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.