Nastávající maminka těšící se na miminko očekává, že kojení bude krásným intimním poutem mezi ní a miminkem. Případné problémy si nepřipouští. Zánět v prsu však může potkat každou z novopečených maminek. Intenzivní napětí v prsou, řezavá bolest, teplota. Bezmocnost a velká obava o sebe i miminko. Porodní asistentka Romana Gogelová radí, co můžeme v rámci prevence zánětu prsu udělat.

V praxi se nejčastěji setkáváme se zánětem prsní žlázy vzniklém na základě nedostatečného vyprázdnění prsní žlázy po kojení, nebo když infekce působící zánět vnikne do mléčné žlázy poraněnou bradavkou. Zánět prsu je provázen nejčastěji pocitem intenzivního napětí v prsou, řezavou bolestí, zarudnutím, teplotou, někdy i třesavkou. V psychice ženy se zrcadlí bezmocnost a velká obava o sebe i děťátko. Je to stav, který ohrožuje pokračování laktace a pro maminku je velmi bolestivý a vyčerpávající.

Je tedy moudré zaměřit se při kojení děťátka na prevenci zánětu, protože takové komplikace jsou zcela zbytečné.

Dodržením několika jednoduchých zásad se jim můžete úspěšně vyhnout a svoje krásné období s děťátkem si nerušeně užívat:

  • Pokud se k této informaci dostanete včas, otužujte bradavky již v těhotenství – ve sprše masírujte bradavky jemnou a později drsnější žínkou (nejlépe až v poslední třetině těhotenství - intenzivní dráždění bradavek dříve může způsobit i nežádoucí dráždění dělohy)
  • Poraďte se se svou porodní asistentkou, zda nemáte vpáčené bradavky. Pokud se u vás vyskytne tento problém, můžete od poloviny těhotenství nosit formovače bradavek. Ty zajistí optimální tvar bradavky ke kojení (pokud může dítě dobře uchopit prsní dvorec, nevznikají poranění).
  • Od prvního přiložení vždy konzultujte s porodní asistentkou způsob přiložení dítěte - jen pokud je dítě dobře přiloženo k prsu, nedojde k poranění bradavek.
  • Neustále se ptejte a ověřujte, jak se vám v kojení daří. Kdo jiný by vám měl pomoci než personál porodnice, tedy porodní asistentky, dětské sestry, laktační poradkyně.
  • Dodržujte správně hygienu rukou, poraněné bradavky jsou vstupní bránou pro infekci, očistky maminky naopak velmi dobrou živnou půdou pro bakterie.
  • Naučte se vyprazdňovat prsy odstříkáním - po kojení se pokuste prso vyprázdnit tak, aby po jeho obvodu nebyla zatvrdlá či zarudlá místa místa. Použijte masáž, teplou sprchu. Konzultujte se svou porodní asistentkou, zda se vám podařilo prsy dobře vyprázdnit.
  • Pečujte o bradavky – ošetřete bradavky kapkou mateřiny - větrejte, natřete jemnou vrstvou krému, nebo je ošetřete gelovými hojivými čtverci. Při extrémně bolestivých bradavkách můžete použít homeopatiký lék Chamomilla 5 nebo 9 C5x denně 5 granulí. Tyto postupy v průběhu dne střídejte, je-li třeba homeopatii užívejte kontinuálně – možno v pitném režimu (tj. 25 granulí léku do lahvičky cca 500 ml vody, vypijte v pěti denních dávkách po předchozím rozpuštění a promíchání).
  • Snadnějšímu odtoku mléka za žlázy dopomůžete teplou sprchou a masáží před kojením. Skvěle se osvědčuje také lék Phytollaca decandra 9 C 5x denně 5 granulí, pro snadnější odtok mateřského mléka a vyprázdnění prsou.
  • Pokud jsou prsy velmi zduřelé, dejte si po kojení a vyprázdnění zábal, cca na 1 hodinu. Velmi vám uleví a prsy se potom lépe vyprázdní (mokrá plena chladnější, igelit, suchá vrstva).

Skvělým homeopatickým koktejlem velmi často pomáhám maminkám zvládat období 3.-5. dne po porodu, kdy se prsy velmi bolestivě nalijí, zduří, bolí, jsou citlivé i na dotyk a pohyb a mléko z nich jen obtížně vytéká. Nepropadejte beznaději. Tento stav je přirozený a brzy odezní. Ovšem ten, kdo ho zažil, ví, jaké perné chvíle kojícím ženám umí připravit!

Chcete-li, vyzkoušejte tento postup :

  • Do 500 ml vody vsypejte 25 granulí Apis mellifica 15 C + 25 granulí Bryonia 9 C + 25 granulí Belladonna 9 C - po rozpuštění vypijte v pěti dávkách za den a před napitím vždy protřepejte!!!

Poznámka redakce: „Poměr granulí a vody je stejný jako v našich doporučeních u jiných akutních stavů nebo u miminek: na 100 ml vody vždy 5 kuliček z každého monokomponentního homeopatického léku.“

Objeví-li se v průběhu kojení i přesto výše zmíněné potíže, zvláště pokud nabírají na intenzitě i přes veškerá opatření, okamžitě konzultujte situaci se svou porodní asistentkou (měla by osobně zhodnotit situaci) či lékařem.

Kojení bez trápení vám z celého srdce přeje vaše porodní asistentka Romana Gogelová.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.