Ráda zpracovávám veselá a pozitivní témata, nicméně praktická zkušenost mi ukazuje, že k tomu, abychom mohli naplno prožívat radost, blaženost, vášeň a krásu života ve všech jeho podobách, je potřeba dovolit si prožít i smutek a bolest - když přijde jejich čas. Smutek máme přirozeně v rejstříku našich prožitků, zná ho každý z nás. Je jednou ze základních reakcí na situaci, ve které se cítíme ohroženi. Má svoje opodstatnění a důležitý význam v životě člověka.

V poslední době se častěji setkávám s klienty po těžké životní ztrátě (nebo s jejich blízkými), kteří nevědí jak reagovat). Lidé jsou mnohdy zaskočení rejstříkem možných reakcí na náročnou událost a to jim v dané situaci nepřidá. Jistě nejsem arbitrem toho, co je a co není „normální reakce“. Spíš společně hledáme cesty, jak dotyčného v dané situaci co nejvhodněji podpořit.
Kdo potřebuje smutek?
Dovolit si smutek a truchlení je tou nejpřirozenější reakcí na náročnou životní událost, která nás zasáhla. Toto období má svoje zákonitosti a časovou posloupnost, která se nedá zastavit ani přeskočit. Dá se pouze prožít.
Z toho pohledu je smutek obrannou reakcí, která nás zpomalí a tím chrání před neuvážlivými kroky. Poskytuje nám prostor pro zpracování a zažití nové situace, tak abychom si ještě víc neublížili. Je to dobrá zpráva o tom, že náš organismus reaguje správně - volí účinné ochranné mechanismy, s cílem navrátit nás postupně zpět do rovnováhy.
A teď trocha teorie
Jednu z nejznámějších teorií smutnění vypracovala americká psycholožka Elizabeth Kübler-Rossová, v roce 1969. Na jejím modelu si můžeme představit pět nejčastěji se vyskytujících reakcí na velkou životní ztrátu (rozchod, smrt blízkého, vážné onemocnění, neplodnost, ztráta vztahu – zaměstnání – životní náplně apod.)
- Fáze popření může být prvním stádiem a je charakteristická postojem, kdy člověk odmítá novou situaci akceptovat. Typickou reakcí bývá: „to je omyl, tohle se přece nemohlo stát“, nebo: „někdo musel zaměnit údaje“. Je to dočasná obrana, která se následně vyvíjí v další reakce.
- Následovat může fáze hněvu, agrese a závisti. Je to období pláče, křiku, hledání viníka, někdy také zmateného a iracionálního chování. Nastává, když je zřejmé, že popírání už nemá smysl. Hněv může být směřován vůči těm, kteří nebyli bolestivou událostí stiženi, vůči sobě, vůči rodině anebo těm, kteří o dotyčného pečují.
- Smlouvání je strategie, kdy člověk začíná chápat závažnost situace a snaží se vyjednávat a nabízet „úplatky“, aby životní změna nebyla trvalá a definitivní. Odpovídá vnitřnímu postoji: „udělám cokoliv pro to, abych tuhle situaci zvrátil“.
- Deprese je fází vyčerpání, rezignace a uzavření se. Provází ji pocit, že jakákoliv snaha je už zbytečná, neúčinná a ztrácí význam. V této fázi člověk vnitřně prožívá silnou emoci smutku, zklamání, osamění.
- Fáze smíření – „bude to v pořádku“, jsou věci, které nemůžeme změnit, ale můžeme se podle nich zařídit. Začínáme opět postupně mobilizovat síly a hledáme motivaci k pokračování v cestě. U řady lidí se prohlubuje uvědomění duchovní podstaty života, jako nedílné součásti jejich existence, se kterou začínají aktivněji pracovat. Tento zdroj je jimi později hodnocen jako velmi cenný a trvalý.
Praxe je pochopitelně mnohem pestřejší a bohatší než jakákoliv teorie. Fáze nemusí následovat v tomto pořadí, některé se mohou opakovat, jiné se nevyskytnou vůbec. Zpravidla však zaznamenáme minimálně 2 z výše uvedených.
Jakou terapii zvolit?
Smutek se v dnešní společnosti příliš nenosí - neodpovídá totiž obrazu spokojeného, úspěšného, vyrovnaného člověka, kterým bychom přece měli být. Mnohdy ho nebereme jako přirozenou reakci, nebo důležitou informaci o našem životě, se kterou máme pracovat. Proto příliš brzy a příliš často saháme po klasických lécích, abychom tuto „anomálii“ zkorigovali.
Každý případ je individuální, nicméně domnívám se, že u zdravého člověka, který prožívá fyziologicky přirozené období truchlení, je nejvhodnější léčebně nezasahovat a dopřát dostatek času k přirozenému procesu hojení. Pokud je obtížné zvládat situaci vlastními silami (např. při dlouhodobější stagnaci v určité fázi), je na místě vyhledat odbornou terapeutickou podporu a doplnit ji šetrnou a účinnou homeopatickou léčbou.
Zde jsou některé homeopatické léky, se kterými můžeme v jednotlivých fázích pracovat:
- Aconitum napellus - náhlá prudká změna, trauma v rovině psychické nebo i fyzické
- Staphysagria - ponížení, křivda, ublížení, degradace vlastní hodnoty
- Phosphoricum acidum - vyčerpané tělo i mysl, dlouhodobá neúnosná situace, péče o ostatní
- Rhus toxicodendron - nedostatek energie k přijetí změny a posunu vpřed
- Ignatia amara - přecitlivělost, střídání emocí, pocit tíhy
- Carbo vegetabilis - vyčerpání, kolapsové stavy, organismus zatížený léky
- Nux vomica - zlost, výbušnost, život pod tlakem, zneužívání léků, alkoholu, cigaret
- Magnesia phosphorica - pocit osamění a existenciálního ohrožení
- Cuprum metallicum - dlouhodobé upřednostňování ostatních na úkor sebe sama, tenze, křeč
- Aurum metallicum - klinická deprese v reakci na životní nezdar a řada dalších.
V obdobných situacích je jednoznačně na místě konzultovat výběr léku, jeho ředění i četnost dávkování s odborným homeopatem.
Přeji nám všem, abychom si uměli naplno užívat všech radostí života, a abychom obtížné životní lekce dokázali přijímat s pokorou a s respektem, který si zasluhují.
Alice J. Lapišová
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.