Dětská lékařka Martina Holá z Homeopatické lékařské asociace musela během pandemie změnit organizaci své práce, aby se vůbec nepotkávaly zdravé a nemocné děti. Až na jeden vážnější případ, který naštěstí dopadl dobře, neměla ve své praxi žádné dramatické chvíle. 

Reklama: Sédatif PC

Jak probíhal rok pandemie ve vaší ordinaci?

Zvláštně. Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že budu pracovat v podmínkách pandemie, jejíž intenzita se přirovnává k pandemii španělské chřipky. Samozřejmě na začátku byl stres, obavy, nedostatek ochranných pomůcek. Pak bylo třeba zcela změnit taktiku fungování ordinace. A nejdůležitější bylo zachovat klidnou hlavu. Děkuji homeopatii, že jsem tu svou rovnováhu zase rychle našla.

Jak jste to zvládala? Měla jste hodně nemocných pacientů?

Na počátku pandemie minulý rok na jaře bylo pacientů málo. Ale i naše kolegyně byly doma se svými dětmi na ošetřovném, a tak po počátečním zklidnění se zase vše rozjelo na plné obrátky.

Jak u malých dětí nemoc probíhala? Měla jste nějaké netypické nebo těžké případy?

Naštěstí děti většinou zvládaly infekci dobře. Často se však potíže u nejmenších kojenců a batolat objevily později, tedy až po ukončení izolace. Bohužel mám v péči i kojence, kde po proběhlém onemocnění covid-19 nastaly vážné komplikace. Díky tomu, že rodiče neváhali, a i s tak malým dítětem šli na PCR vyšetření, jsme ve spolupráci s odbornou ordinací stanovili správnou diagnózu a nasadili razantní léčbu. Dítě je nyní zcela v pořádku a bez následků.

Jakou jste volila léčbu nákazy?

U dětí většinou stačila léčba podpůrná. Já jsem hodně kladla důraz na prevenci. Tedy: vitamíny a homeopatickou léčbu. V průběhu nemoci jsem pak volila homeopatika přímo šitá na míru pacientovi a jeho potřebám. Často se na mě nyní obrací lidé o homeopatickou radu už po proběhlém onemocnění. Většinou řešíme únavu a další infekce, které snadno napadají oslabený organismus.

Změnila jste nějak i organizaci práce?

Velmi. V první řadě jsme úplně obrátili běh ordinace. Hned ráno jsou dvě hodiny vyčleněné jen pro zdravé děti – preventivní prohlídky nebo i očkování a předoperační vyšetření. Do dalších hodin pro nemocné se mohou rodiče s dětmi objednat po internetu. Zatím se nám docela daří organizovat to tak, že se pacienti potkávají jen ve dveřích a nemusí sedět spolu v čekárně. I rodiče to většinou přijali s pochopením.

Na kojeneckou poradnu mám vyčleněný jeden den, kdy vůbec neošetřujeme nemocné. Pokud někdo z mých pacientů přesto vyšetřit potřebuje, pak se jej ujme kolegyně, nebo se domluvíme na návštěvě po ukončení poradny. Také homeopatickou poradnu zařazuji v týž den.

Musela jste pečovat i o svou rodinu?

Sice ani nás covid neminul, ale byli jsme připraveni, takže o žádném velkém pečování nemohu mluvit. Vlastně se celé pečování soustředilo jen na zajištění nákupů a venčení pejska.

Máte nějakou zkušenost, co bylo pro rodiny nejtěžší?

Těžká byla izolace. Hodně se psalo a mluvilo o seniorech, pro ty to bylo opravdu náročné. Ale dělalo to velké problémy i dětem. Kontakt se spolužáky a kamarády přes internet nemůže absolutně nahradit osobní setkávání. Nebyla výuka, nebyly kroužky a sportovní akce a děti vlastně seděly doma a vídaly se jen s rodiči, kteří však byli přetíženi zaměstnáním a domácí výukou.

Hodně jsem pracovala s léky Ignatia amara, Argentum nitricum, Gelsemium nebo polykomponentním lékem Sédatif PC, který jsem doporučovala jak dětem, tak rodičům. Občas bylo třeba udělat i léčbu celé rodiny. Myslím, že i nyní po zklidnění situace a rozvolnění, budeme problematiku psychiky řešit více, než jsme zvyklí. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.