Chrapot je častým projevem infekcí horních cest dýchacích a patří k častým problémům, se kterými se potýkáme hlavně v zimních měsících. Jednou z možností pomoci je zkusit homeopatické preparáty.
Hlavním důvodem chrapotu, či dokonce ztráty hlasu je nedostatečný uzávěr hlasových vazů při mluvení. To může být způsobeno postižením jejich struktury či funkce. Nejčastěji se tedy s chrapotem setkáváme v rámci zánětů horních cest dýchacích, nicméně, jak již bylo zmíněno, příčin může být více. Z hlediska časového dělíme chrapot na akutní a chronický. Akutní chrapot díky správné léčbě většinou během několika dní vymizí. V případech chronického chrapotu a změny hlasu je nezbytné specializované vyšetření k vyloučení závažných příčin tohoto onemocnění.
Příčiny chrapotu bývají:
- Infekce horních cest dýchacích. Nejčastěji bývají virového, mohou být ale i bakteriálního původu (prosté nachlazení, bronchitida, angína či zánět hrtanu).
- Psychologické důvody. Stres, tréma, úzkost či napětí mohou způsobit třes celého těla. S tím souvisí i porucha funkce hlasových vazů.
- Nadměrná hlasová námaha. Chrapot přivodí i dlouhé mluvení, zpěv, pláč či křik.
- Poškození sliznice lékařskými výkony. Příkladem je intubace, endoskopie apod.
- Neustálá snaha o odkašlání (třeba u chronických kuřáků či alkoholiků).
- Alergické postižení sliznic.
- Žaludeční reflux.
- Nádory hlasových vazů, ať už benigní, či maligní.
- Snížená funkce štítné žlázy či roztroušená skleróza.
Projevy, které lze slyšet i cítit
K příznakům tohoto problému patří především, lidově řečeno „nakřáplý hlas“. Zní tedy nepřirozeně, je příliš tichý nebo nezřetelný. Z ostatních projevů může nemocný pociťovat:
- šimrání či dojem cizího tělesa v krku,
- neschopnost mluvit jasným hlasem,
- bolest v krku,
- bolestivé či obtížné polykání,
- kašel, který může být vlhký, ale i suchý a dráždivý.
Pomoc homeopatik
Aconitum napellus – je lékem na chrapot, který se dostavuje po prudkém prochlazení. Jde často o doprovod nastupujícího zánětu sliznic dýchacích cest s vysokou horečkou, ale bez pocení. Nemocný se často velmi úzkostně obává o svůj náhle zhoršený zdravotní stav.
Arnica montana – výborná volba tehdy, je-li potíž způsobena zvýšenou námahou hlasivek, například po dlouhém mluvení či zpěvu (profesionální řečníci a zpěváci). Druhou častou indikací pro použití tohoto preparátu je chrapot, který vzniká například po intubaci, endoskopických vyšetřeních nebo chirurgických zákrocích na hrtanu.
Arum triphyllum – přípravek pro „přeskakující“ hlas, kdy se střídá hlas jasný se zastřeným nebo kolísá ve dvou tóninách. Může to být důsledek přetížení nebo infekce.
Causticum – je potřebné v případech, kdy se po prochlazení náhle objeví neschopnost vydat jakoukoliv hlásku. Svaly v hrtanu jsou jakoby paralyzované. Tento lék se hodí i pro potíže zpěváků. Chrapot bývá horší ráno. Celkově je stav charakterizován pocitem živé a bolestivé rány v hrtanu. Zlepšuje se po napití studené vody.
Drosera rotundifolia – je indikována v případech, kdy je hlas hluboký až hrubý. Nemocný má pocit drobečku v krku, který jej nutí k suchému a křečovitému kašli. Vše se zhoršuje po ulehnutí. Mluvení je pro tyto pacienty velmi namáhavé.
Hepar sulfur – preparát vhodný tehdy, když je chrapot velice bolestivý s pocitem, jako by měl postižený v krku třísku nebo rybí kost. Onemocnění může být nejčastěji vyvolané prudkým prochlazením – dotyčný se pak potí a je velmi zimomřivý.
Rhus toxicodendron – lék na chrapot, který se rozvíjí po promoknutí či prochlazení zpoceného těla. Typické je zlepšení při pohybu. Ráno bývá chrapot horší, v průběhu dne se s mluvením částečně zlepší, večer s únavou hlasivek se opět objeví.
Spongia tosta – hodí se při náhlé ztrátě hlasu a suchém kašli. Nemocný má pocit poraněné sliznice v hrtanu a dýchacích cestách. Vše se komplikuje polykáním a mluvením, naopak teplé nápoje pomohou.
Příslušný lék užíváme nejčastěji v ředění 15 C, 4–5x denně v dávce 5 granulí.
Zkuste kloktat a nekuřte!
- Při potížích s chrapotem dopřejte hlasivkám na 1–2 dny klid – nekřičte, nezvyšujte hlas a ani zbytečně dlouho nemluvte.
- Pijte vlažnou vodu kvůli hydrataci sliznice hrdla a dbejte i na vlhkost v místnostech.
- Kloktejte slanou vodou 2–3x denně.
- Vyvarujte se usilovného odkašlávání.
- Dávejte si pozor na dráždivé pachy i chemikálie.
- Vynechte kouření, alkohol a nadbytečné léky.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.